Kripto para birimi Polygon (MATIC Coin) nedir ve nasıl çalışır?

Estimated read time 6 min read

Polygon (MATIC coin) özünde, Katman 2 yan zincirlerini kullanarak Ethereum üzerinde daha ucuz (ve daha hızlı) işlemler sağlamaya kararlıdır.

Polygon’un nihai vizyonu (MATIC coin), uygun bir şekilde Ethereum Blok Zincirlerinin İnterneti olarak adlandırılan Katman-2 yan zincirlerinden oluşan birbirine bağlı bir ekosistem oluşturmaktır. Bu konsept, Ethereum uyumlu blockchain ağları oluşturmak ve bağlamak için hem bir protokol hem de çerçeve içeren çok yönlü bir yaklaşımı içerir.

Eskiden MATIC ağı olarak bilinen Polygon, bir dizi katmandan oluşan çok yönlü ve modüler bir Ethereum ölçeklendirme çerçevesi sunar. Uzun vadeli vizyonu, merkezi olmayan ürün ve hizmetler için kusursuz entegrasyona sahip bir merkez olmaktır.

Polygon (MATIC) ile ilgileniyor ancak neyle ilgili olduğundan veya nereden başlayacağından emin değil misiniz? Endişelenme. Bu kılavuz, proje hakkında bilmeniz gereken her şeyi size öğretmek ve sizi piyasadaki en kullanıcı dostu ticaret deneyimine hazır hale getirmek için tasarlanmıştır.

Polygon (MATIC coin) Nedir?

Polygon, herhangi bir geliştiricinin, bağımsız blok zincirlerin en iyi özelliklerini (esneklik, egemenlik ve ölçeklenebilirlik) Ethereum’un en iyi özellikleriyle (güvenlik, geliştirici deneyimi, birlikte çalışabilirlik) birleştiren özel bir blok zinciri ağı oluşturmasının bir yolu olarak tasavvur edilmiştir.

Polygon’un temel amacı, birbirinden duvarlarla çevrili olmak yerine, hepsi birbirine bağlanabilen blockchain ağları oluşturmak için bir çerçeve sunmaktır. Polygon’un, zincir dışı çok sayıda aktarımı tek işlemlerde birleştiren ZK toplamaları ve neredeyse anında işlemler sunmak için Ethereum’un üzerinde çalışan Optimistic rollup da dahil olmak üzere planlanan bir dizi yenilikçi özelliği var. Bu özelliklerin her ikisi de Ethereum’u ölçeklendirme ve mevcut ağ tıkanıklığı sorunlarını ve yüksek işlem ücretlerini çözme yarışında benzersiz avantajlar sunuyor.

Polygon’un iki önemli rakibi var; Polkadot ve Cosmos. Polygon ekibi, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uyumluluğu sunarak rekabetin sınırlamalarını aşmaya çalıştı; bu, onu zaten Solidity (Ethereum’un yerel programlama dili) ile çalışan geliştiriciler için çok çekici bir olasılık haline getiriyor.

Polygon gerçekten esnektir ve özünde ölçeklenebilirlik vardır. Birçok blockchain tabanlı proje şu anda Ethereum sınırlamalarının üstesinden gelmek için Ethereum uyumlu blok zincirlerini düşünüyor. Polygon’un birlikte çalışabilen mesajlaşma protokolü ve özel çerçevesi, Ethereum’un köklü, popüler ekosisteminden yararlanmak için benzersiz fırsatlar sunar. EasyFi (bir DeFi platformu), Polymarket (popüler bir tahmin pazarı) ve Aavegotchi (bir NFT tahsil edilebilir ticaret oyunu) dahil olmak üzere birçok proje ölçeklendirme çözümü olarak Polygon’dan zaten yararlandı.

Polygon Nasıl Çalışır?

Polygon, Ethereum ağındaki ve daha geniş blockchain ekosistemindeki bilinen sıkıntılı noktaları çözmeye çalışırken aynı zamanda geliştiriciler için giriş noktalarını basitleştirmeye çalışan, giderek büyüyen bir kripto projesi grubunun en sonuncusudur.

Önceden yapılandırılmış blok zincirlerinin tek tıklamayla konuşlandırılmasını sunan ve Ethereum ve diğer blok zincir ağları arasında rastgele mesaj alışverişi için birlikte çalışabilir bir protokol sunan Polygon, ‘hizmet olarak güvenlik’ için isteğe bağlı, modüler bir yaklaşım sağlar. Polygon ana zinciri, Polygon ile başlatılan tüm blok zincirlerine bir (Stake Kanıtı) güvenlik katmanı ekleyen Matic PoS Zinciridir. Polygon, çok yönlü bir yaklaşım benimseyerek kendi uzun ömürlülüğünü geleceğe hazırlamaya çalışırken aynı zamanda devasa, birbirine bağlı bir blockchain ekosistemiyle Ethereum’un beklentilerini güvence altına almaya çalışıyor.

Poligon, her biri belirli bir amaca hizmet eden dört farklı katmandan oluşur:

1) Ethereum katmanı: Poligon zincirleri, herhangi bir kritik bileşeni bir dizi akıllı sözleşme aracılığıyla yürütmek için güvenli Ethereum ağını kullanabilir: kesinlik, staking, kontrol noktaları ve birlikte çalışabilir mesajlaşma.

2) Güvenlik Katmanı: Herhangi bir poligon zincirinin özelliklerini kontrol edebilen (ücrete dayalı) ‘hizmet olarak doğrulayıcılar’ sağlayan isteğe bağlı bir katman. Doğrulayıcı yönetimi (kayıt, karıştırma, ödüller) ve Poligon zincir doğrulamasını gerçekleştiren Ethereum ile birlikte bir meta zincir olarak çalışır. Güvenlik katmanları birden fazla yinelemede ve Ethereum madencilerinin doğrulama gerçekleştirdiği Ethereum blok zincirinde dağıtılabilir.

3) Zorunlu Polygon Ağlar Katmanı: Bu, her biri kendi ağına hizmet eden egemen ağların bir takımyıldızıdır. Blok üretimi, yerel fikir birliği ve işlemlerin harmanlanmasından sorumludur.

4) Zorunlu Yürütme Katmanı: Polygon’un ağ zincirlerinde yer alan mutabakata varılan işlemleri yorumlar ve yürütür. İki alt katman, genellikle Ethereum akıllı sözleşmeleri olarak yazılan, belirli bir Poligon ağının sanal makine uygulaması Ortamı ve Yürütme Mantığı durum geçiş işlevinden oluşur.

Polygon’un Kurucuları Kimlerdir? (Polygon Tarihi)

Polygon, başarılı MATIC ağından geliştirilen merkezi olmayan ve küresel bir geliştirici ekibine sahip açık kaynaklı bir projedir. Başlangıçta bir ölçeklendirme çözümü olarak tasarlanan Matic Network, PoS tabanlı yan zincirlere sahip Plasma’nın uyarlanmış bir versiyonunu kullanarak Ethereum’a büyük ölçek getirdi. Devam eden başarısı ve Decentraland (MANA) ve MakerDAO (MKR) gibi projelerle olan ortaklıkları, Coinbase ve Binance gibi sektör liderlerinin desteğiyle birleştiğinde, ekibin projenin hedeflerini ve teknik kapsamını genişletmesine olanak tanıdı.

CEO ve kurucu ortak Jaynti Kanani, zengin deneyime sahip yaratıcı bir teknoloji mimarıdır. Jaynti, Housing.com’da Baş Veri Bilimcisi olarak Hindistan’ın bir numaralı ev arama platformu statüsünün korunmasına yardımcı oldu.

Kurucu Ortak ve COO Sandeep Nailwal, Deloitte’ta eski bir yönetim danışmanı ve Hindistan’ın profesyonel hizmetler için en büyük profesyonel pazarı olan Scopeweaver.com’un eski CEO’sudur.

Kurucu Ortak ve Baş Ürün Sorumlusu Anurag Arjun, daha önce Iris Business Services’te çalışmış, XBRL çözümlerinde geniş deneyime sahip, MATIC ürün yol haritasını tanımlayan ve koordine eden deneyimli bir proje yöneticisidir.

Kurucu ortak ve geliştirici Mihailo Bjelic kendisini teknoloji maksimalisti ve Etherean olarak tanımlıyor.

Polygon’un danışma kurulu, Ethereum Vakfı’ndan bir DevOps mühendisi olan geliştirici irtibat görevlisi Hudson Jameson’u içeren kıskanılacak bir kulüp; Coinbase’de cüzdan mühendisliği başkanı Pete Kim; EthHub’da anlaşma komisyoncusu Anthony Sassano; ve şu anda Bankless’ta bulunan kripto varlık yatırımcısı ve seri girişimci Ryan Sean Adams.