Mantle Network (MNT Coin) Nedir, Nasıl Çalışır?

Estimated read time 3 min read

Mantle Network (MNT Coin), Ethereum’u ölçeklendirmeye yönelik bir teknoloji yığınıdır ve bunu yaparken EVM uyumlu olmaya çalışır.

EVM uyumlu olmak, Ethereum üzerinde çalışan tüm sözleşmelerin ve araçların aynı zamanda minimum değişiklikle Mantle Network (MNT Coin) üzerinde de çalışacağı anlamına gelir. Kullanıcılar heyecan verici web3 uygulamalarını deneyebilir ve geliştiriciler akıllı sözleşmeleri verimli, düşük ücretli bir ortamda dağıtabilir. Mantle Network, özünde, optimistic rollup protokolünü yenilikçi bir veri kullanılabilirliği çözümüyle birleştiren modüler bir mimariyle inşa edilmiştir. Bu, Mantle Network’ün güvenliği Ethereum’dan devralmasına ve daha ucuz ve daha erişilebilir veri kullanılabilirliği sunmasına olanak tanır.

Mantle Ağı ve Non-Rollup Zincirler

Mantle Network de dahil olmak üzere Ethereum toplamaları, diğer katman-1 (L1) doğrulayıcı kümeleriyle karşılaştırıldığında daha güvenli olarak kabul edilen Ethereum doğrulayıcı setini ve fikir birliği protokolünü kullanır.

Bu, Mantle Network’e aşağıdakiler gibi çeşitli avantajlar sağlar:

  • Üçüncü taraf köprülere dayanmadan kanonik köprüleme
  • Sansüre dayanıklılık
  • Katman-2’de (L2) kritik sorunlar durumunda bile fon kurtarma seçenekleri

Ethereum ekosistemi güvencesi

Mantle Network, Ethereum üzerine kurulu bir L2 ölçeklenebilirlik çözümüdür. Doğrulayıcı düğümler kullanıcılardan işlemleri toplar ve bunları “sıkıştırılmış blok” biçiminde Ethereum’a aktarır. Bu sıkıştırma, kullanıcıların pahalı gaz ücretlerinden tasarruf etmesini sağlar ve işlemler için olası toplam verimi artırır.

Mantle Network, Ethereum’un üzerine inşa ederek aşağıdaki gibi arzu edilen özellikleri miras alır:

Ethereum tarafından güvence altına alınmıştır: L2 durum geçişleri, L1 işlemleriyle aynı fikir birliği ve uzlaşma sürecinden geçerek Ethereum doğrulayıcıları tarafından doğrulanır.

Ortak geliştirici altyapısı: Truffle, Hardhat, Foundry, Remix vb. gibi akıllı sözleşme geliştirme çerçeveleri, Solidity, Vyper, Yul vb. diller ve Web3.js ve eters.js gibi kitaplıkların tümü Mantle’da kullanılabilir. .

Aynı zamanda Mantle Network, L1’e kıyasla birçok başka avantajın yanı sıra üstün bir kullanıcı deneyimi sunar:

Önemli ölçüde daha düşük gas ücretleri: Kullanıcılar, veri sıkıştırma ve modüler veri kullanılabilirliği sayesinde gas ücretlerinde %80’in üzerinde indirimden yararlanır.

Azaltılmış gecikme ve iyileştirilmiş verim: Kullanıcılar, neredeyse gerçek zamanlı onay gecikmeleri sağlayan en düşük güvenlik ayarıyla (Ethereum’un ~12 saniyesine karşılık ~10 milisaniye) işlem onayı gereksinimlerini özelleştirebilir. Ayrıca Mantle Network, Ethereum’dan yaklaşık 20 kat daha fazla işlem hacmi elde ediyor (Ethereum’un ~25 TPS’sine karşılık 500 TPS)