BlackRock Spot Bitcoin ETF dosyasında güncelleme yaptı

Estimated read time 2 min read

Spot Bitcoin ETF gündemdeki yerini hala koruyor.

Varlık yönetimi şirketi BlackRock, Pazartesi günü önerilen Spot Bitcoin ETF için Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na değiştirilmiş yeni bir dosya sundu; benzer bir hamle Bitwise tarafından da gerçekleştirildi.

Düzenleyici henüz bir spot bitcoin fonunu onaylamamış ve şimdiye kadar aldığı tüm başvuruları ertelemiş olsa da analistler, yapılan bu güncellemeler ile tartışmaların devam ettiğinin sinyalini verebileceğini söyledi.

Bloomberg Intelligence analisti James Seyffart, X’e “Sadece akın ediyorlar” diye yazdı. “Başka bir noktamız var # Bitcoin Bitcoin +%0,48
Bu gece ETF S-1 (prospektüs) değişikliği. Bu @BlackRock’tan. SEC açıkça birden fazla ihraççıya aynı veya çok benzer talimatlar veriyor.”

Seyffart, “Çark hâlâ dönüyor” diye devam etti. “Hem SEC hem de ihraççılar işleri halletmek için çok çalışıyor. Bu başvurular muhtemelen her iki taraf arasında yapılan birçok görüşmenin ve uzun çalışma saatlerinin sonucudur.”

Güncellenen BlackRock dosyası, güven yöneticisinin olağandışı fiyat hareketlerini izlemek için harcayacağı çabalar hakkında yeni bir ifade içeriyordu. Ayrıca kara para aklamayla mücadele uyumluluğuna ilişkin bir ifade de eklendi ve denetlenmiş bir beyanı içeriyordu.

Güncellenen dosyada ayrıca “Sponsor ve Vakıf, Yetkili Katılımcılar, Piyasa Yapıcılar, Prime Broker gibi yalnızca Sponsorun veya bağlı kuruluşlarının kapsamlı bir KYC süreci sağlamak için durum tespiti sürecine dahil olduğu bilinen üçüncü taraf hizmet sağlayıcılarla etkileşime girecektir.” yazıyordu.

Bitcoin, SEC’in nihayet bir spot fonu onaylamaya hazırlanabileceği yönündeki spekülasyonların ortasında yükseldi. Piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto para birimi geçtiğimiz ay yüzde 20,6 oranında artış gösterdi ve şu anda 42.000 doların biraz altında işlem görüyor.