Jasmy Coin nedir? Jasmy Coin yorumu, geleceği

Estimated read time 2 min read

Jasmy Coin (JASMY), Tokyo merkezli Nesnelerin İnterneti (IoT) çözümleri sağlayıcısı Jasmy Corporation’ın kripto para projesi.

Nesnelerin interneti sistemi genel olarak, üzerinde bir tanımlayıcı ve veri iletme özelliği bulunan mekanik ve dijital cihazlardan meydana geliyor. Jasmy Coin ile birlikte veri satın alma ve satma konusunda uzmanlaşmış bir IoT şirketi olan Jasmy ise, kurduğu platform ile hizmet sağlayıcılar ve veri kullanıcıları olmak üzere iki sınıfı birbirine bağlıyor.

Kullanıcıların kişisel verilerini kendi ellerinde tutabilmeleri için IoT ve blockchain teknolojilerini birleştiren Jasmy platformu, kişisel veriler için mahremiyet sunmayı amaçlıyor. Projenin temel amacı, platform üzerindeki kullanıcıların bilgisayar, otomobil veya telefon gibi IoT cihazları ve merkeziyetsiz protokoller arasında güvene ihtiyaç duymayan veri alışverişinin kurulabilmesi için ortam oluşturmak.

Jasmy geliştiricileri, kullanıcıların verileri kolay, güvenli ve sorunsuz biçimde işleme koyabilecekleri bir altyapı oluşturmayı hedefliyor. Sonuç olarak Jasmy, kullanıcılarına veri depolama ve paylaşma konusunda güçlü bir altyapı, sezgisel arayüz ve güvenli bir ortam sunmayı amaç edinmiş. Jasmy ekosistemi içinde bilgiler, kişisel varlıklara dönüştürülebiliyor.

Jasmy, sınır bilişim (edge computing) ile iş akışını dağıtık hale getirirken verileri IPFS (InterPlanetary File System) üzerinde depoluyor. Bilgilerin güvenli biçimde korunduğu ve her verinin sahibine ait olduğu bir ortam sağlayan proje, hizmet sağlayıcıların kullanıcılara ait veriler üzerinden projelerini tanıtma fırsatı yakalamalarına olanak tanıyacak merkeziyetsiz model kullanarak verilerin demokratik hale gelmesini hedefliyor.