ABD savcılarından Binance eski CEO’su Changpeng Zhao için 36 ay hapis talebi

Estimated read time 2 min read

ABD savcıları Binance kurucusu ve eski CEO’su Changpeng Zhao için 36 ay hapis cezası istiyor. Kasım ayında Zhao, ABD’de kara para aklamayı önleme ve yaptırım ihlallerini kabul etmişti.

Adalet Bakanlığı dosyada “Binance eski CEO’su Zhao’nun ABD yasalarını kasıtlı olarak ihlal etmesi bir kaza ya da dikkatsizlik değildi” dedi . “ABD yasalarını ihlal etmenin, kullanıcıları çekmenin, şirketini kurmanın ve cebini doldurmanın en iyi yolu olduğuna dair bir iş kararı aldı.”

Adalet Bakanlığı, “ABD, Mahkemenin Kılavuz İlkelerin üzerinde 36 ay hapis cezası vermesini tavsiye ediyor” diye ekledi.

Zhao’nun savunma konseyi, kısa süre sonra kendi ceza notunu sunarak Adalet Bakanlığı’nın tavsiyesine yanıt verdi . Mahkemeden kendisini denetimli serbestlik cezasına çarptırmasını talep etti.

Zhao’nun savunma ekibi, “Bay Zhao çok büyük para cezaları ödedi. Şirkete, bu Mahkeme önünde suçu kabul etmesi ve ilgili hukuki suçlamaları üç federal kurum nezdinde çözmesi talimatını verdi ” diye yazdı. “Bu faktörler hoşgörüyü güçlü bir şekilde destekliyor.”

Kasım ayında Zhao , ABD’de kara para aklamayı önleme ve yaptırım ihlallerinden dolayı suçunu kabul etti ve 50 milyon dolar para cezası ödemeyi kabul etti. Genel müdürlük görevinden istifa etti. Binance, tarihin en büyük kurumsal anlaşmalarından birinde 4,3 milyar dolar ödemeyi kabul etti.