CZ’nin çıkışı, Binance borsası ve kriptonun geleceği

Estimated read time 4 min read

Binance CEO’su Changpeng ‘CZ’ Zhao, ABD’deki suçlamaları kabul ettikten sonra şirketin başkanlığından istifa etmek zorunda kaldı. Binance ayrıca suçunu kabul ederek, yanlış davranıştan dolayı 4,3 milyar dolar ödemeyi kabul etti.

Binance olayı, daha önceleri görülen FTX’in çöküşü kriptoda pek çok kişi için ne kadar acı verici olsa da, borsanın eski milyarder CEO’su Sam Bankman-Fried’ın cezai suçlamalardan suçlu bulunması, bazıları için yeni bir çağın inşasına zemin hazırlayan rahatlatıcı bir olaydı.

Pek çok insanın aklındaki soru bunların ne anlama geldiğidir. Alex Mashinsky , Do Kwon ve Bankman-Fried dahil olmak üzere, yanlış davranıştan sorumlu tutulan yüksek profilli kripto yıldızlarının sayısı birikti. Ancak CZ, dünyanın en büyük kripto para borsasının başkanı olarak muhtemelen en güçlüsü oldu ve şimdi yaptığını kabul ettiği “hatalar” nedeniyle Binance’ten ayrılıyor. Peki kripto şimdi yeni bir aşamaya mı girecek ve eğer öyleyse neye benzeyecek?

DeFiance Capital kurucusu Arthur Cheong, Salı günü X’e giderek, Binance’in ABD Adalet Bakanlığı ile uzun süredir devam eden ilişkisini kara para aklama ve lisanssız para işlemeye yönelik komplo suçlamalarını kabul ederek nihayet çözdüğünü duyduktan sonra iş aktarımı ve yaptırım ihlallerini “çok iyimser” olduğunu söyledi.

Cheong, “Bu, sektördeki en büyük sorunlardan birini ortadan kaldırıyor ve bunun düzenli bir çözüm olduğunu düşünüyorum” dedi.

Mike Novogratz bir gönderide Cheong’un açıklamalarını yineledi. Galaxy Digital Holdings CEO’su , Binance ve CZ’nin suçunu kabul edeceğine dair onay öncesinde şunları yazdı : “Binance’in ABD düzenleyicileriyle anlaşması süper yükselişe işaret eder.” “Raporların doğru olup olmadığından emin değilim ama şahsen ben bir anlaşmaya varılmasını ve sektörün ilerlemesini umuyorum.”

Soruşturmanın 2018’de başlamasının ardından ABD Adalet Bakanlığı’nın Binance hakkında dava açması yıllardır bekleniyordu. “ABD hukuku; en başından beri, Zhao ve diğer Binance yöneticileri, Binance’in gerektirdiği kontrolleri uygulamadan ABD pazarından kâr elde etmek için kasıtlı ve hesaplı bir çaba içindeydiler. ” dedi Başsavcı Merrick B. Garland . DOJ, borsanın Amerikalı kullanıcılar ile yaptırıma tabi kuruluşlar arasındaki işlemleri mümkün kıldığını tespit etti.

StarkNet Vakfı’nın yönetim kurulu üyesi Eric Wall, geleneksel finansın kriptoyu absorbe etmemesini umduğunu ancak sonuçta böyle bir şeyin olması durumunda “kimseyi şaşırtmaması gerektiğini” söyledi. BlackRock, Grayscale ve Fidelity gibi geleneksel finans kurumları, spot Bitcoin borsa yatırım fonları için başvuruda bulundu; bu, çoğu kişi için kriptonun ya olgunlaştığının ya da bazı kripto yerlilerinin kaçınmak istediği çok köklü kuruluşlar tarafından devralındığının bir işareti.

Çarşamba günü, finansal hizmetler devi JPMorgan’daki analistler, Binance’in ABD yetkilileriyle yaptığı anlaşmanın kripto para borsası ve tüm sektör için “olumlu” olduğunu söyledi . JPMorgan, Binance’in davayı çözmesinin “varsayımsal bir Binance çöküşünden kaynaklanan potansiyel sistemik riski” ortadan kaldırdığını da belirtti.

Binance’in hakimiyeti ne durumda?

CZ’nin kurduğu borsadan ayrılması ufuk açıcı bir an ve hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilirken, Binance’teki çoğunluk hissesini elinde tutmasına izin veriliyor. Richard Teng, şirketin yeni CEO’su olarak dizginleri eline alıyor. CZ’nin çok fazla nüfuz sahibi olmaya devam edip etmeyeceği henüz bilinmiyor.

Web3 firması Çalışma Grubu’nun ortak icra direktörü ve CTO’su Devon James, “CZ çok ilgili bir lider gibi görünüyor, bu nedenle şirketin yeni liderlik altında nasıl ilerleyeceği belirsiz” dedi ve şöyle devam etti: “Ancak Binance’in kaybetmesi onların işi. Sektördeki en büyük borsa olarak büyük bir rekabet avantajına sahip.”

CZ-Binance haberlerinin ardından DefiLlama’dan gelen veriler, Binance’in 24 saatlik çıkışlarının 1 milyar doları aştığını gösterdi .

Binance, bir notta geleceğe dair umudunu dile getirmeye çalışarak, “Gelecek 50 yılın temellerini atarken Binance’in daha güçlü bir şirket olarak ortaya çıkacağından eminiz” dedi.