Avalanche (AVAX) Nedir ve Nasıl Çalışır?

Estimated read time 10 min read

Avalanche (AVAX) nedir?

Avalanche, kullanıcıların DeFi merkezi olmayan uygulamalarını başlatmasına olanak tanıyan araçlar ve özellikler sunan bir blockchain platformudur. Platform aynı zamanda finansal varlıklar oluşturmaya yönelik bir dizi araç içerir ve ticarete ve kurumsal ölçekte finansal çözümlerin oluşturulmasına olanak tanır.

Avalanche, akıllı sözleşme işlemlerine dayanan, açık kaynaklı, merkezi olmayan bir sistemdir. Aynı zamanda Avalanche’ın işlemleri bir saniyeden kısa sürede sonuçlandırabilen ilk akıllı sözleşme platformu olduğu da söyleniyor. Platform, Ethereum ağında kullanılan tüm araç setini destekliyor ve ayrıca test ağında rekor sayıda blok üreten düğüm içeriyor. Ağ, saniyede 4.500’den fazla işlemi işleme potansiyeline sahiptir ve bu da onu piyasadaki en hızlı blockchainlerden biri haline getirmektedir.

Avalanche, kullanıcıların ve kuruluşların farklı kullanım örneklerinin yanı sıra genel ve özel blockchain ağları için kendi finansal varlıklarını ve DeFi uygulamalarını oluşturmalarına olanak tanır. Kullanıcılar özelleştirilmiş blockchain ağları oluşturabilir ve ağı çalıştırmak için kendi kural dizilerini oluşturabilirler. Avalanche, kullanıcıların farklı ağlar ve ağ üzerinde kurulu uygulamalarla etkileşime girebileceği, birlikte çalışabilen bir ekosistem oluşturur.

AVAX, Avalanche ekosisteminin yerel tokenidir ve yönetişim sisteminin merkezi parçasıdır. AVAX oylama için stake edilebilir ve aynı zamanda ağdaki ana ödeme yöntemi olarak da kullanılır. Kullanıcılar ayrıca AVAX ile ücret ödeyebilirler.

Avalanche Nasıl Çalışır?
Avalanche akıllı sözleşmelerle çalışır ve geliştiriciler için Ethereum Sanal Makinesini ve Ethereum araç setini destekler, böylece Ethereum geliştiricilerinin Avalanche’ta Dapps’lerini başlatmasına olanak tanır. Avalanche, birlikte çalışabilirlik, Değişim Zinciri, Sözleşme Zinciri ve Platform Zinciri aracılığıyla birbirine bağlanan üç blok zincirinden oluşan bir sisteme dayanmaktadır.

Avalanche, üç farklı blockchain ortamı tarafından desteklendiğinden mimarisini üçe bölüyor, bu da ağın ölçeklenmesini ve halka açık ve kurumsal ölçekteki Dapp’ler için esnek çözümler sunmasını kolaylaştırıyor. Bu sistem aynı zamanda Ethereum geliştiricilerinin, Ethereum Sanal Makinesi ile uyumluyken artırılmış ölçeklenebilirlik ve birlikte çalışabilirliğe sahip bir ağ kullanmalarına da olanak tanır. Avalanche’ın üzerine kurulu olduğu üç ağın her birinin kullanım durumu ve desteği söz konusu olduğunda, hepsinin özel ve benzersiz bir faydası vardır.

X-Chain farklı finansal varlıkların oluşturulmasını destekler, C-Chain ağın EVM’yi akıllı sözleşme operasyonlarına uygulamasına izin verir ve P-Chain alt ağlar oluşturmak ve doğrulayıcı koordinasyonu için kullanılır. Alt ağlar, Avalanche ağındaki bir veya daha fazla blok zinciri üzerinde fikir birliğine varma görevine sahip bir grup doğrulayıcıdır. Avalanche, esneklik, hız ve birlikte çalışabilirlik sağlarken ağın ölçeklenmesine olanak tanıyan bir tür Proof of Stake protokolü üzerine kurulmuştur.

Avalanche’ın (AVAX) Kurucuları Kimlerdir? (Avalanche Tarihi)
Avalanche, Emin Gün Sirer, Kevin Sekniqi ve Ted Yin’in kurucu ortağı olduğu Ava Labs şirketi tarafından oluşturuldu. Sirer bir yazılım mühendisidir ve Yin, Facebook’un blockchain projesi Libra’da kullanılan HotStuff Protokolünü oluşturmuştur. Ekibin blockchain konusunda güçlü bir geçmişi var ve Ethereum geliştiricileri için ölçeklenebilir bir ortam sağlarken farklı dijital varlıklar için küresel bir ticaret pazarı yaratmayı hedefliyor.

Avalanche, test ağını Mayıs 2019’da başlattı, ana ağ lansmanı ise Eylül 2021’de gerçekleşti. Geliştirme ekibi, Bitcoin ve Ethereum’da bulunan ölçeklendirme sorununu ele alırken, Visa ile yarışabilecek bir işlem hızına ulaşmak için Avalanche konsensüsünü oluşturdu.

Avalanche’ı Benzersiz Kılan Nedir?
Avalanche, Proof of Stake protokolünün bir çeşidi olan Avalanche konsensüsü sayesinde benzersiz bir ağdır. Protokol ölçeklendirmeyi mümkün kılıyor, böylece sistem, Ethereum’un 14 TPS’si ve Bitcoin’in 7 TPS’si ile karşılaştırıldığında saniyede 4.500’den fazla işlemin işlenmesine izin veriyor. Protokol, Avalanche’ı işlemlerin bir saniyeden kısa sürede sonuçlandırılmasını sağlayabilen ender ağlar arasına yerleştiriyor.

Avalanche’ı benzersiz kılan bir diğer şey de EVM ile çalışan geliştiricilere yönelik yaklaşımıdır; halka açık ve kurumsal düzeydeki uygulamalar ve blok zincirler için ölçeklendirme ve esneklik sunar. Avalanche, dijital varlıkların, blockchain tabanlı ortamların ve merkezi olmayan finansın potansiyelinden, üst düzey güvenlik ve büyük ölçeklendirme potansiyeline sahip, benzersiz derecede hızlı bir ağ olarak yararlanıyor.

Avalanche Değerini Ne Verir?
Avalanche, değerini teknik kapasitesinden, teknolojisinden, kullanım örneklerinden ve DeFi sektöründeki alaka düzeyinden alıyor. Avalanche’ın asıl değeri, teknik değerinde ve teknolojisinin finansal kullanım örnekleri bulma potansiyelinde görülebilir. Gerçek değer çoğu zaman AVAX’ın fiyatı üzerinden görülen Avalanche’ın piyasa değeriyle örtüşmez.

AVAX’ın piyasa değeri, kripto para piyasasındaki oynaklık ve Avalanche fiyatını etkileyen çok sayıda unsur nedeniyle sık sık değişime tabidir. Fiyat oldukça kısa bir süre içinde hızlı bir şekilde değişebilir, bu da AVAX’ı çoğu kripto varlık gibi değişken hale getirir.

Dolaşımda Kaç Adet Avalanche (AVAX) Coin Var?
Şu anda dolaşımda olan toplam 720.000.000 AVAX’tan 355.629.728 adet AVAX bulunmaktadır . Avalanche’ın enflasyonla mücadele mekanizması görevi gören sınırlı sayıda AVAX koini vardır. Avalanche topluluğu, Avalanche mutabakatı yoluyla arz sınırına ulaşılma oranına karar verme yetkisine sahiptir ve işlem ücretleri yakıldıkça token kıtlığı daha da artar.

Dolaşımdaki AVAX coin sayısı Avalanche’ın mevcut piyasa fiyatıyla çarpıldığında AVAX’ın piyasa değeri elde edilir. Piyasa değeri, kriptoyu piyasadaki diğer dijital varlıklarla karşılaştırıldığında sıralar ve aynı zamanda pazar payını ve hakimiyetini de tanımlar.

Diğer Teknik Veriler
Avalanche sistemi, AVAX sahipleri tarafından yönetilir ve doğrulayıcılar ve alt ağlar aracılığıyla güvence altına alınır. Avalanche’a benzer kullanım örneklerine sahip birçok ağda sınırlı sayıda doğrulayıcı bulunurken Avalanche, ağı kaç doğrulayıcının çalıştırabileceğine dair bir sınır koymaz. Bir AVAX sahibi, en az 2.000 AVAX coini stake ederek doğrulayıcı olabilir.

Avalanche, bu sistemi platformda çalışan diğer blockchain ağlarını birbirine bağlamak ve binlerce işlemin saniyeden kısa sürede hızlı bir şekilde işlenmesini sağlamak için kullanıyor. Doğrulayıcılar ağın güvenliğini sağlar ve defterdeki işlemlerin doğrulanmasından sorumludur. AVAX, doğrulayıcı olabilmek için sahipleri ve ağ kullanıcıları tarafından stake edilmesi gerektiğinden bu sistemde tamamlayıcı bir rol oynamaktadır.

Avalanche Ağının Güvenliği Nasıl Sağlanır?
Avalanche ağı iki farklı protokolle korunur: Avalanche konsensüsü. Proof of Stake konsensüs mekanizmasının ve Snowman protokolünün bir yan ürünüdür. Kardan Adam protokolü, hızlı yanıtlarla akıllı sözleşme işlemlerini kolaylaştırmak için C-Zinciri ve P-Zincirini güvence altına alır. Snowman protokolü, akıllı sözleşmeleri güvence altına almak için zincir açısından optimize edilirken, tüm ağ üç farklı blok zincirine bölünmüş bir mimari ile güvence altına alınır: X-Chain, C-Chain ve P-Chain.

X-Chain, DAG için optimize edilmiş Avalanche konsensüsü aracılığıyla güvence altına alınır; bu, işlemlerin nasıl güvence altına alındığını ve bir saniyeden kısa sürede sonuçlandırılmasını sağlar. Ağ, blockchain dünyasındaki en yaygın saldırılardan biri olan %51 saldırısına karşı güvenli olup kullanıcılara ve geliştiricilere maksimum güvenlik sunar.

Avalanche Nasıl Kullanılır
Avalanche, merkezi olmayan finans Dapp’leri, finansal varlıklar ve blockchain ağları oluşturmak ve geliştirmek için kullanılır. Ağ, ağ üzerinde özelleştirilmiş bir dizi kuralla oluşturulabilen kurumsal ölçekte ve genel ağlar için optimize edilmiştir. Avalanche, EVM’yi ve Ethereum geliştirici araç setini desteklerken geliştiriciler için oldukça esnek ve ölçeklenebilir bir ortam sağlar. Kullanıcılar ayrıca platformda kripto para birimleri gibi finansal varlıkların ticaretini de yapabilirler.

AVAX tokenı ağ yönetiminde, oylama ve staking için, ağdaki ücretlerin ödenmesinde ve platformdaki ana ödeme yöntemi olarak kullanılır.

Avalanche Cüzdanı Nasıl Seçilir?
AVAX, resmi Avalanche cüzdanında güvenle saklanabilir. Bu web tabanlı cüzdanı kolayca oluşturabilir ve AVAX coinlerinizi ve Avalanche varlıklarınızı fonlarınız üzerinde tam gözetim altında saklayabilirsiniz.

Ayrıca AVAX’ınızı saklayabileceğiniz birçok başka yer vardır ve seçeceğiniz cüzdan türü muhtemelen onu ne için kullanmak istediğinize ve ne kadar saklamanız gerektiğine bağlı olacaktır.

Donanım cüzdanları veya Ledger veya Trezor gibi soğuk cüzdanlar, çevrimdışı depolama ve yedeklemeyle kripto para birimlerini depolamak için en güvenli seçeneği sunar. Ancak daha fazla teknik bilgi gerektirebilirler ve daha pahalı bir seçenektirler. Bu nedenle, daha deneyimli kullanıcılar için daha büyük miktarlarda AVAX depolamaya daha uygun olabilirler.

Yazılım cüzdanları başka bir seçenek sunar ve ücretsiz ve kullanımı kolaydır. Akıllı telefon veya masaüstü uygulamaları olarak indirilebilirler ve saklama amaçlı veya saklama dışı olabilirler. Saklama cüzdanlarında özel anahtarlar sizin adınıza servis sağlayıcı tarafından yönetilir ve yedeklenir. Saklanmayan cüzdanlar, özel anahtarları saklamak için cihazınızdaki güvenli öğeleri kullanır. Uygun olmalarına rağmen, donanım cüzdanlarından daha az güvenli olarak görülüyorlar ve daha az sayıda AVAX veya daha fazla acemi kullanıcı için daha uygun olabilirler.

Çevrimiçi cüzdanlar veya web cüzdanları da ücretsiz ve kullanımı kolaydır ve bir web tarayıcısı kullanılarak birden fazla cihazdan erişilebilir. Ancak bunlar sıcak cüzdanlar olarak kabul edilir ve donanım veya yazılım alternatiflerine göre daha az güvenli olabilirler. AVAX’ınızı yönetmek için muhtemelen platforma güveneceğinizden, güvenlik ve saklama konusunda geçmişi olan saygın bir hizmet seçmelisiniz. Bu nedenle, daha küçük miktarlarda kripto para tutmak veya daha sık ticaret yapmak isteyenler için en uygun olanlardır.