Santos coin ve Santos coin yorumu

Estimated read time 3 min read

Santos coin, Santos FC kulübüne ait taraftarlar için üretilmiş taraftar token olarak türetilmiştir.

Santos FC Fan Token (SANTOS Coin), Santos FC kulübü ile Binance Launchpool arasında kurulan ortaklık kapsamında hayata geçen bir taraftar tokeni. Santos FC veya diğer adıyla Santos Futebol Clube, Brezilya’nın São Paulo eyaletinde yer alan ve merkezi Vila Belmiro’da bulunan bir spor kulübü.

Pandemi döneminden fazlasıyla etkilenen futbol kulüpleri, taraftar tokeni projelerine ağırlık vermeye başladı. Taraftarların yoğun ilgi gösterdiği tokenler, yatırımcılarını sevindirmeyi başardı.

Binance ve Santos FC arasında kurulan iş birliği, Kasım 2021’de futbol kulübünün sosyal medya sayfasında yapılan açıklamayla resmiyet kazandı. Taraflar, yaptıkları anlaşmanın koşullarını açıklayarak taraftar tokenini kullanıma açtı. Anlaşma kapsamında Binance; hem sponsor hem de lisans sahibi statüsünü elde ederek NFT varlıklarının hakkını aldı. Bu ortaklığın amacı, taraftarların katılımını artırmak, kulüp ile taraftarlar arasındaki ilişkiyi sıkılaştırmak ve Binance kullanıcılarının da takımına ilgi duymasını sağlamak şeklinde belirlendi.

SANTOS token edinen taraftarlar, kulüp etkinliklerine katılım ve anketlerde oy kullanma hakkı gibi bir dizi avantaja sahip oluyor. Ayrıca SANTOS token sahipleri; özel ödüllere, kulüp tarafından sunulan ayrıcalıklara, koleksiyon amaçlı üretilen sınırlı sayıdaki NFT varlıklarına ve oyunlaştırma süreçlerine erişebiliyor.

Santos coin yorumu

Santos FC Fan Token (SANTOS), yüksek hızı ve düşük işlem ücretleri ile ünlenen blockchain ağı olan BNB Chain üzerinde kullanılan BEP-20 standardında bir token. Taraftar token’lar genel olarak takımların performansları ile orantılı olarak hareket etmektedirler. Takımların başarısı veya yaptıkları olumlu transferler sonucu değerlenme ihtimaline sahiptir.

SANTOS tokenin maksimum arzı 30.000.000 şeklinde belirlenmiş. Aralık 2021 itibarıyla dolaşımda 4.550.000 adet (toplam arzın yüzde 15’i) SANTOS vardı. Tokenin dağılımı şu şekilde:

  • Kullanıcı Fonu – Yüzde 35
  • Geliştirici Fonu – Yüzde 25
  • Ekip – Yüzde 20
  • Sadakat Aboneliği – Yüzde 15
  • Binance Launchpad – Yüzde 5

SANTOS tokenin kullanılmasındaki ana amaç, Santos FC ile taraftarlar arasındaki bağı sıkılaştırmak. Uygulama açısından bakıldığında SANTOS token; koleksiyon öğeleri, sınırlı sayıda üretilen NFT varlıkları, oy kullanma hakkı, oyunlaştırma özellikleri, rozetler ve özel avantajlar için kullanılıyor.