Starknet Coin (STRK Coin) borsalarda işlemde

Estimated read time 2 min read

Starknet’in yerel token’ı STRK Coin, yaklaşık 1,3 milyon cüzdan için dağıtım taleplerinin açılmasının ardından merkezi borsalarda işlem görmeye başladı.

Starknet tarafından bir süredir airdrop ile gündemde olan STRK Coin, Binance, Bybit, Bitfinex ve OKX gibi merkezi borsalarda alım satımlar başlayacak. Binance, seçilen çiftler için alım satımı açıldı.

Starknet, merkezi olmayan uygulamaları ölçeklendirmek için ZK-Rollup çözümünden yararlanan bir Ethereum Layer-2 ağıdır. Starknet Vakfı’nın geçen haftaki token tedarik planına göre token, ağın merkeziyetsizleştirilmesine ve yönetilmesine yardımcı olacak.

“STRK tokeni, STARK tabanlı ölçeklendirmenin daha merkezi olmayan bir şekilde gerçekleşebilmesi için doğdu. Token tasarımı, Starknet’in topluluk tarafından çalıştırılmasına ve yönetilmesine yardımcı oluyor” dedi Starknet Vakfı CEO’su Diego Oliva o zamanlar.

Dağıtım 728 milyon STRK’yı veya toplam 10 milyar arzın %7,28’ini içeriyor. Ağdaki işlem ve etkileşim hacmine bakan Kasım ayı anlık görüntüsünden alınan yaklaşık 1,297 milyon cüzdan uygun durumda.

Starknet ve StarkEx’in ilk kullanıcıları, Protokol Birliği üyeleri, EIP yazarları ve solo stakerlar da dahil olmak üzere Ethereum’a katkıda bulunanlar ve web3 dışından açık kaynak geliştiricilerin tümü STRK tokenını almaya hak kazanır. Talepte bulunmak için 20 Haziran’a kadar süreleri var.