Github depolarının Airdrop çiftçileri ile başı dertte

Estimated read time 2 min read

Scroll GitHub deposu hafta sonu boyunca çoğunlukla iyimser airdrop çiftçileri tarafından 1000’den fazla yorum aldı. Bu muhtemelen Celestia ve Starknet gibi koda katkıda bulunanları ödüllendiren son airdrop’ların bir sonucudur.

Airdrop çiftçileri, gelecekte token airdrop’ları başlatabilecek projeler için GitHub depolarına spam yorumlar göndermeye başladı ve bu, geliştiricileri sinirlendiriyor.

Scroll’da Pseudo olarak bilinen bir araştırmacı, “Lütfen bir GitHub sayısını yalnızca çiftçilik amacıyla göndermeyin” dedi. “Kaydırma çekirdeği ekibi bu haliyle yeterince ince gerilmiş, lütfen hayatımızı zorlaştırmayın.”

Airdrop çiftçiliği yeni bir şey değil. Bazı büyük projeler 2020’de aniden ilk kullanıcılarına yönetim tokenleri verdiğinden beri, insanlar kendilerini diğer projelerin gelecekteki airdrop’larına uygun hale getireceğini düşündükleri eylemler gerçekleştirerek sistemi kandırmaya çalışıyorlar. Ancak genellikle bu, bir blockchain ağında işlem yapmak gibi zincir içi faaliyetlere odaklanıyordu.

Ancak Celestia ve Starknet gibi son airdrop’lar dağıtım kriterlerini değiştirdi. Celestia, airdrop’unda arzının %6’sını dağıttı ve bunun üçte biri büyük ölçüde GitHub’daki katkıda bulunanlara gitti.

Starknet Vakfı, 20 Şubat’ta hak taleplerini açacak olan airdrop’unun yaklaşık %7’sini katkıda bulunan geliştiricilere ayırdı.

Starknet geliştiricileri, toplam 700 milyon token airdropunun %2’sini oluştururken, %5’i Ethereum’a ve web3 dışındaki açık kaynak geliştiricilere tahsis edildi.

Uygun Starknet geliştiricileri arasında, 15 Kasım 2023 öncesinde Starknet için Electric Capital raporunda yer alan bir veri havuzuna en az üç taahhütle katkıda bulunanlar da vardı.

Basit bir yazım denetimi yapan uygun bir katılımcı, birleştirilmemiş tek bir yorumdan 1.800 Starknet tokeni aldı. Bu da kullanıcılar için binlerce dolar anlamına gelmektedir.