Near (NEAR Coin) Protokolü nedir, nasıl çalışır?

Estimated read time 5 min read

Near Protokolü (NEAR Coin), geliştirici araçları ve zincirler arası uyumluluk kodundan oluşan sağlam bir ekosistem tarafından desteklenen bir Proof of Stake (PoS) blockchain projesidir.

Near Protokol projesi ve ilgili NEAR kripto para birimi (NEAR coin), dağıtılmış uygulamalar için bir ana bilgisayar olarak Ethereum’a yüksek verimli, düşük maliyetli bir alternatifi temsil ediyor. NEAR ekosistemi; oyunları, DeFi uygulamalarını, değiştirilemez tokenleri (NFT’ler) ve merkezi olmayan özerk organizasyonları dağıtmak isteyen geliştirme ekipleri için bol miktarda destek içerir.

NEAR coin, Near Protokol ekosisteminin yerel kripto para birimidir. Near blockchain’in hisse kanıtı konsensüs mekanizmasını destekleyen bir yardımcı program tokenıdır.

NEAR protokolü nedir?

Near Protokolü, geliştirici araçları ve zincirler arası uyumluluk kodundan oluşan sağlam bir ekosistem tarafından desteklenen bir Proof of Stake (PoS) blockchain projesidir. Ethereum gibi, geliştiricilerin uygulamalar ve NFT’ler oluşturması için bir platform görevi görmesi amaçlanıyor. Near Protokolü, bu kullanım durumları için düşük maliyetli, yüksek düzeyde ölçeklenebilir bir alternatif platform olarak hizmet vermektedir.

Üstelik Near ekosistemi, Near Protokolünü Ethereum’un sadece rakibi değil aynı zamanda uyumlu hale getiren teknolojiyi de içeriyor.

Kabul edin, çoğu merkezi olmayan uygulama (DeFi uygulamaları, oyunlar) ve NFT’ler, akıllı sözleşmeleri çalıştırma yeteneği onu geliştiricilerin tercih ettiği platform haline getiren Ethereum’a dayanıyor. Neredeyse tamamı Ethereum’dan daha hızlı, daha ucuz ve daha ölçeklenebilir olan alternatif geliştirme platformları ortaya çıktı. Bir miktar başarı elde ediyorlar, ancak bugün geliştiricilerin Ethereum’u hedeflemesi gerekiyor çünkü potansiyel kullanıcılarının ve müşterilerinin sahip olduğu şey bu.

Near ekosistemi bu sorunu iki teknoloji çözümüyle çözüyor.

Rainbow Bridge

Bunlardan ilki, varlıkların Near ve Ethereum blok zincirleri arasında serbestçe akmasını sağlayan ETH – NEAR Rainbow Bridge’dir. Ethereum ERC-20 tokenleri Near blok zincirinde iyi çalışıyor, böylece kullanıcılar para dönüştürme zahmeti ve masrafı olmadan cüzdandan cüzdana basit bir transfer gerçekleştirebiliyor.

Köprü, NEAR’da kriptografik olarak kanıtlanabilen her türlü bilginin Ethereum sözleşmelerinde kullanılmasına ve bunun tersinin yapılmasına olanak tanır; buna durumu okuma ve diğer zincirdeki geri aramalarla çağrıları planlama yeteneği de dahildir.

Kripto dünyasının en popüler tokenlarının çoğu Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiştir. Rainbow Bridge yalnızca ETH’ye değil, Ethereum protokolü üzerine inşa edilen tüm tokenlerin Near blockchain ve uygulamalarla birlikte çalışmasına olanak tanır.

Aurora sanal makinesi

Near’ın Ethereum uyumluluk çözümünün ikinci kısmı, Ethereum akıllı sözleşmelerini yürütebilen sanal bir makine olan Aurora’dır.

Near, Aurora ile, Near Protokolünü “kullanıcılara verilerinin, mali durumlarının ve yönetim araçlarının kontrolünü ele geçirme yetkisi veren bir ağ” haline getirme hedefine bir adım daha yaklaşıyor.

Near Protokolünün çekirdek ekibi (şu anda Pagoda olarak biliniyor) tarafından oluşturulan Aurora, akıllı sözleşmeler oluşturabilen ve yürütebilen bir Ethereum sanal makinesi olan bir EVM’dir. Çoğu EVM, Ethereum blockchain üzerinde çalışır. Aurora, Ethereum’a kıyasla hız, güvenlik, maliyet ve ölçeklenebilirlik avantajları sunan bir ortam olan Near blockchain üzerinde Ethereum akıllı sözleşmelerini yürütür. Pagoda, Near Protokol parçalı blockchain tasarımının ağın saniyede binlerce işlemi işlemesine olanak sağladığını söylüyor.

Aurora ile Ethereum geliştiricileri, herhangi bir kodu yeniden yazmaya gerek kalmadan kullanıcılara Near Protokolünün hızını ve düşük ücretlerini sunabiliyor. Aurora, Near blok zincirine erişim sağlar ve Rainbow Bridge varlıkların transferini destekler.

Near Protokolü Nasıl Çalışır?

Near Protokolü, birinci nesil (Bitcoin) ve ikinci nesil (Ethereum) blok zincirlerinin sınırlamalarının üstesinden gelmek için dikkatlice tasarlanmış üçüncü nesil bir Proof-of-Stake blok zinciridir. Ekosistemin başarısının nedeni olarak Near’ın uyumluluk özelliklerinden ve olgun geliştirme araçlarından bahsetmek cazip gelebilir, ancak altta yatan Protokol övgünün çoğunu hak ediyor

Near Protokolü, kapasiteyi artırmak için Nightshade adı verilen bir parçalama çözümü kullanıyor. Parçalama ile işlemler yan zincirlere gönderilir, böylece ana zincirde rekabet ve blok doğrulama için bekleme süresi ortadan kalkar. Daha sonra, bir yan zincir bir blok bloğunu doğruladıktan sonra net sonuç ana zincire asenkron olarak gönderilir.

Near’ın belirtilen hedefi, Web3 geliştiricileri ve uygulamaları için temel bir blockchain ekosistemi olarak hizmet etmektir. Bu hedefe üç şekilde ulaşıyor.

Birincisi, Near blockchain için kaynak kodu ve dokümantasyonu da içeren olgun, sağlam geliştirme araçları setidir.

İkincisi, Near Protokolünün gerçek dünya kullanıcılarının ve uygulamalarının ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde ölçeklendirilmesine olanak tanıyan parçalama çözümü ve diğer teknolojidir.

Üçüncüsü, Near ve Near tabanlı uygulamaların Ethereum ve Polkadot ve Cosmos gibi Ethereum tabanlı çözümlerle birlikte çalışmasına olanak tanıyan çoklu zincir uyumluluğudur. Near ekibi uyumlu ağların listesini genişletmek için yoğun bir şekilde çalışıyor; Solana, Terra, Celo ve diğer protokollere destek ekleme planlarını kamuya duyurdu.