Aave ($AAVE) nedir ve nasıl çalışır?

Estimated read time 11 min read

Aave, merkezi olmayan finans sektöründe (DeFi) son yıllarda popülerlik kazanan öne çıkan bir blockchain projesidir.

Aave, varlıkların ödünç verilmesi ve ödünç alınmasına yönelik, gözetimsiz, açık kaynaklı bir protokoldür. Borç verenler mevduatlarından faiz kazanabilir ve borç alanlar, sistem içinde desteklenen çeşitli altcoinleri ve stabilcoinleri ödünç almak için kriptolarını teminat olarak kullanabilirler.

Aave, merkezi olmayan para piyasalarına yönelik artan talebe yanıt olarak oluşturuldu ve bu türdeki en büyük piyasalardan birini temsil ediyor. AAVE, protokolün yerel tokenıdır ve Ethereum ağını temel alır. Aave kullanıcıları, protokol yönetimine katılmak ve staking ödülleri kazanmak için AAVE tokenlarını kullanabilir.

Aave (AAVE) ile ilgileniyor ancak bunun neyle ilgili olduğundan veya nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? Endişelenme. Bu kılavuz, proje hakkında bilmeniz gereken her şeyi size öğretmek ve sizi piyasadaki en kullanıcı dostu ticaret deneyimine hazır hale getirmek için tasarlanmıştır.

Aave (AAVE) nedir?
Ethereum ağını temel alan Aave, DeFi sektörü ve kripto pazarındaki en büyük para piyasalarından biridir. Aave protokolü, kullanıcıların desteklenen altcoin ve stabilcoinlerden herhangi birini ödünç alabilecekleri veya ödünç verebilecekleri likidite havuzlarından oluşur.

Aave borç verme platformu, borçluların ve borç verenlerin üçüncü bir tarafa veya saklayıcılara ihtiyaç duymadan bir para piyasası oluşturabilecekleri önde gelen protokoldür. DeFi sektörünün gelişmesi ve talebin artması nedeniyle Aave, sektörün ayrılmaz bir parçası haline geldi. Aave protokolü, AAVE sahipleri tarafından yönetilir. AAVE, ağın yerel tokenıdır ve yönetim hakları sağlamanın yanı sıra ödül kazanmak için de stake edilebilir. Likidite havuzlarına mevduat yatıran borç verenler bakiyelerinden faiz kazanabilirler.

Aave Nasıl Çalışır?
Aave protokolü, borç veren ile borçluyu tek tek eşleştirmek yerine, doğrudan Aave likidite havuzlarından otomatik kredi verilmesini sağlayan bir algoritmaya dayalı olarak çalışıyor. Borç verenler, kripto varlıklarını likidite havuzlarına yatırabilir ve yatırdıkları ve ödünç verdikleri miktara göre faiz kazanabilirler.

Faiz oranları borçlular tarafından ödenir ve kullanım oranına bağlıdır; bu, faiz oranlarının havuzdaki varlıkların sayısına bağlı olduğu anlamına gelir. Varlıkların tamamı kullanılırsa, borç verenleri borçlulara daha fazla varlık yatırmaya teşvik etmek için faiz oranları daha yüksek olur. Havuzlardaki varlıkların tümü kullanılmazsa, borçluları cezbetmek ve borçlanmayı teşvik etmek için faiz oranları daha düşük olur, dolayısıyla borç alanlar ve borç verenler karşılıklı olarak bağımlı hale gelir.

Aave kredileri aşırı teminatlandırılmıştır, bu da kullanıcıların borç aldıkları tutardan daha yüksek değerde teminat şeklinde para yatırmaları gerektiği anlamına gelir. Ödünç alınan varlıkların verilen süre içerisinde iade edilmemesi durumunda, borç verenler tarafından teminat alınır. Kripto para piyasası değişken olduğundan Aave, teminatın değerinin Aave protokolü tarafından tanımlanan ve belirlenen teminat oranının altına düşmesi durumunda bir tasfiye süreci uygular. Aave ayrıca flaş kredilere de izin veriyor; bu, borçluların tek blok olarak bilinen faiz ücretini ödedikleri sürece teminatsız kredi alabilecekleri anlamına geliyor.

Aave’nin Kurucuları Kimlerdir? (Aave’nin Tarihi)
Aave’nin kurucusu Stani Kulechov ve bir geliştirici ekibi, ETHLend olarak bilinen kripto varlıklarını ödünç vermek ve ödünç almak için bir ağ yayınladı. ETHLend için ilk madeni para arzı (ICO) Kasım 2017’de düzenlendi ve sistem, likidite oluşturmak ve kesintisiz borçlanma ve borç vermeyi mümkün kılmak için teknik ayarlamalar gerektiren yeni bir konseptti. Sistem, kullanıcıların bu emirleri eşleştirip bir para piyasası oluşturabilmesi için borç alma ve verme emirlerinin gönderilmesine dayalı olarak çalışıyordu.

Sistemin yerel tokenı LEND’di ancak proje, ayı piyasaları ve borç alma ve verme emirleri için likidite eksikliği nedeniyle 2018’de ilgiyi kaybetti. Proje, Aave (AAVE) olarak yeniden markalandı ve ekip, çeşitli kripto varlıklarını ödünç almak ve ödünç vermek için havuzlarla otomatik bir protokol oluşturdu. Yeni proje Aave 2020 yılının başında yayınlandı.

Aave’yi Benzersiz Kılan Nedir?
Aave, DeFi pazarında benzersizdir ve likidite ve teknik özellikler söz konusu olduğunda en iyi para piyasalarından biri olduğu söylenmektedir. Aave’yi DLT (dağıtılmış defter teknolojisi) borç verme platformları sektörünün geri kalanından ayıran şey, Ethereum (ETH) gibi en çok işlem gören kripto para birimleri ve diğer altcoinler ve stablecoin’ler de dahil olmak üzere çok sayıda kripto varlığını ödünç alma ve ödünç verme yeteneğidir.

Aave ayrıca flaş krediler olarak bilinen bir özelliğe de öncülük etti. Bunlar, protokol kullanıcılarının teminat yatırmadan kripto varlıklarını ödünç almasına olanak tanır. Flaş krediler, likiditenin bir işlem bloğu içinde havuza döndürülmesini içerir.

Aave ayrıca çok sayıda DeFi platformuyla birlikte çalışabilir ve bu da kripto para birimlerini ödünç almak ve ödünç vermek için Aave’yi seçen kişilere en iyi değeri sağlar.

Aave’ye Değer Veren Nedir?
Aave, teknik kapasitesi, kullanışlılığı ve özellikleri nedeniyle değerlidir. Ancak Aave’nin değeri aynı zamanda 16 milyon AAVE ile sınırlı olan arzıyla da belirleniyor. Aave sistemi, ücret olarak ödenen parayı AAVE satın almak ve onu dolaşımdaki arzdan çıkarmak için kullanır. Bu şekilde Aave yakılır ve arz giderek azalır. Ücretlerin yaklaşık %80’i bu süreç için, geri kalan %20’si ise kredi verenleri sisteme teşvik etmek için kullanılıyor.

Aave’nin değeri aynı zamanda protokolün benimsenmesi ve popülerliğine göre belirlenirken, AAVE’nin piyasa değeri piyasalarda alım satım arasındaki dengeye göre belirleniyor.

Dolaşımda Kaç Aave (AAVE) Coin Var?
Maksimum 16 milyon AAVE token arzının yaklaşık 12,5 milyonu dolaşımda. Sistem, ücretler yoluyla elde edilen gelirin çoğunu dolaşımdaki AAVE’yi geri satın almak için kullanıyor ve bu daha sonra yakma sürecinde yok ediliyor, Aave arzını düzenliyor ve protokolün likiditesine katkıda bulunuyor.

Dolaşımdaki arzdaki AAVE sayısı ile piyasadaki mevcut Aave fiyatının çarpımı, tokenin piyasa değerine eşittir. Piyasa değeri, AAVE’nin piyasa sıralamasını ve piyasadaki diğer kriptolarla karşılaştırıldığında pazar hakimiyetini tanımlar.

Diğer Teknik Veriler
Aave, sermaye sıkıntısı durumunda bir güvenlik ağı görevi görecek şekilde AAVE’nin yatırıldığı bir Güvenlik Modülüne sahiptir. Sistemde sermaye eksikliği varsa protokol, yatırılan AAVE’yi satarak açığı kapatmak için Güvenlik Modülünden gelen fonları kullanacak. Bu, sistemin kayıpları önlemesinin ve borç verme protokolünde yer alan sermayeyi güçlendirmesinin bir yoludur.

Teminat ve sermaye koruması olarak bir kullanım senaryosunun yanı sıra, AAVE hizmeti aynı zamanda yönetişimle de ilgilidir. AAVE sahipleri, sistem parametrelerini ve Güvenlik Modülünü etkileyebilecek değişiklikler önerebilir ve oylayabilir. Bu yönetim sisteminde bir AAVE bir oya eşittir.

Aave Ağının Güvenliği Nasıl Sağlanıyor?
Aave ağı, platformu kullanan borç verenler ve borçlular için en üst standart güvenliği sağlamak üzere düzenli olarak denetlenen ve iyileştirilen Aave protokolü aracılığıyla güvence altına alınmaktadır. Borçluların kredi alabilmek için teminat yatırmaları gerektiğinden, krediler teminat yoluyla güvence altına alınmaktadır. Borçluların, kredi olarak aldıkları miktardan daha fazla miktarda teminat yatırmaları gerektiğinden, aşırı teminatlandırma ile genel güvenlik artırılmaktadır.

Havuzlar, Ethereum ağı üzerindeki gözetimsiz akıllı sözleşmelerde barındırılır, böylece Ethereum’daki güvenlik güncellemeleri aracılığıyla ek bir güvenlik katmanı sağlanır.

Aave Nasıl Kullanılır?
Aave, kredi alırken ve kredi ücretlerinin ödenmesinde teminat olarak kullanılabilir. Token aynı zamanda Aave topluluğu tarafından sistem ve Aave protokolü ile ilgili değişiklikleri önermek ve oylamak için de kullanılıyor. Yönetim sisteminde bir AAVE tokeni bir oya eşittir, dolayısıyla daha fazla AAVE’ye sahip kişiler daha fazla oy hakkına sahiptir.

Aave ayrıca sistemde sermaye yetersizliği durumunda satılan Güvenlik Modülünde yedekler bulunduğundan sistemdeki sermayeyi güvence altına almak için de kullanılır. Ayrıca AAVE’yi ticaret yaparak kar elde etmenin bir yolu olarak kullanabilirsiniz. AAVE fiyatı sık sık değişime tabidir ve yatırımcılar alış ve satış fiyatları arasındaki farka göre kar elde edebilir.

Aave Cüzdan Nasıl Seçilir
Aave, ERC-20 tipi bir tokendır ve bu nedenle ETH ve Ethereum üzerinde oluşturulan ERC-20 tokenlarını destekleyen herhangi bir cüzdanda saklanabilir. Aave fonlarınızı güvenli bir şekilde saklamak için pek çok seçenek mevcut; böylece sahipleri donanım, masaüstü, mobil veya tarayıcı tabanlı cüzdanlar arasından seçim yapabiliyor.

Donanım cüzdanları veya Ledger veya Trezor gibi soğuk cüzdanlar, çevrimdışı depolama ve yedekleme ile en güvenli seçeneği sunar. Ancak bunlar biraz daha fazla öğrenme eğrisi gerektirebilir ve daha pahalı bir seçenektir. Bu nedenle, daha deneyimli kullanıcılar için daha büyük miktarlarda AAVE depolamaya daha uygun olabilirler.

Yazılım cüzdanları başka bir seçenek sunar ve ücretsiz ve kullanımı kolaydır. Akıllı telefon veya masaüstü uygulamaları olarak indirilebilirler ve saklama amaçlı veya saklama dışı olabilirler. Saklama cüzdanlarında özel anahtarlar sizin adınıza servis sağlayıcı tarafından yönetilir ve yedeklenir. Saklanmayan cüzdanlar, özel anahtarları saklamak için cihazınızdaki güvenli öğeleri kullanır. Uygun olmalarına rağmen, donanım cüzdanlarından daha az güvenli olarak görülüyorlar ve daha az sayıda AAVE veya daha fazla acemi kullanıcı için daha uygun olabilirler.

Çevrimiçi cüzdanlar veya web cüzdanları da ücretsizdir ve kullanımı kolaydır ve bir web tarayıcısı kullanılarak birden fazla cihazdan erişilebilir. Sıcak cüzdanlar olarak kabul edilirler ve donanım veya yazılım alternatiflerine göre daha az güvenli olabilirler. AAVE’nizi yönetmek için muhtemelen platforma güveneceğinizden, güvenlik ve saklama konusunda geçmişi olan saygın bir hizmet seçmelisiniz. Bu nedenle, daha küçük miktarları tutmak veya daha deneyimli sık alım satım yapanlar için en uygun olanlardır.

AAVE’yi alıp satmak veya başka bir kripto para birimiyle değiştirmek, depolama çözümünüz olarak güvenli platformumuzu seçtiğinizde yalnızca birkaç dakika içinde gerçekleşir.

Aave Madencilik ve Staking
Aave sahipleri, AAVE bakiyelerini Güvenlik Modülünde paylaştırabilir ve ödüller kazanabilirler. Aave aynı zamanda kredi verenlerin yatırdıkları mevduatlara göre faiz kazanabilecekleri havuzlarda da stake edilebilir. Proje, stabilcoinler ve DeFi tokenleri için likiditeyi artıracak bir Aave Madencilik Havuzu başlatıyor.

Bu madencilik havuzları hem borç verenleri hem de borç alan kişileri katılım için ödüllendirecek şekilde ayarlanmış olsa da konsept, Bitcoin’de olduğu gibi geleneksel anlamda kripto madenciliği değildir. Protokol açık olduğundan ve gözetim altında olmadığından sistem stakerlara güvenmektedir.

Sonuç
Aave, merkezi olmayan finans sektörünün ayrılmaz bir oyuncusudur. Proje, stabilcoin’ler ve DeFi token’ları için flaş krediler ve likidite madenciliği gibi yeni işlevler ve benzersiz özelliklerle hızla değer kazanıyor. Aave’nin geliştiricileri ve topluluğu, emanetçiler olmadan ve tamamen merkezi olmayan bir şekilde işleyebilecek açık bir finansal sistem oluşturmak için, kripto varlıklarının ödünç alınmasını ve ödünç verilmesini herkes için erişilebilir hale getirmek üzere birlikte çalışıyor.