Yeni bir devrim: Blockchain ve Yapay Zeka

Estimated read time 6 min read

Blockchain ve yapay zeka, dünyamızı yeniden şekillendiren çığır açan iki teknolojidir. Bu teknolojiler birleştiğinde tamamen yeni fırsatlar ortaya çıkarırlar.

Yapay zeka ve blockchain yakınlaşmanın yeni fırsatlar yarattığı birkaç alanı birlikte inceleyelim.

Yapay zeka temsilcinizin bağımsız işlem yapmasına olanak sağlayın

Bu, web üzerindeki pek çok eski işlemi aksattığı için en çok heyecanlandığım alandır. Yapay zeka temsilcileri artık işlemleri blockchain cüzdanlarıyla gerçekleştirebiliyor; eski tarz faturalandırma sorunlarına gerek yok.

İşleyiş şekli şu şekildedir; ücretli bir hizmetle etkileşimde bulunmalarını veya buna yardımcı olmak için bir miktar insan emeği satın almalarını gerektiren bir görev veya AI aracınız oluşturursunuz. Yapay zeka temsilcinizin kredi kartı kullanmasına veya onayınızı almasına gerek yoktur; ihtiyaç duydukları herhangi bir hizmet için çok küçük bir ücret karşılığında işlem yapabilirler. Belki de işlerinde kendilerine yardımcı olması için başka bir yapay zekaya bile para ödüyorlar; örneğin “Makineden Makineye” M2M ödemeleri. Kredi kartı işlemleri birçok nedenden dolayı bunun gibi mikro ödemeler için tasarlanmamıştı. Yapay zekayla biraz ilgilenirseniz, bunun neden bu kadar talep göreceğini anlayacaksınız.

Yapay zeka tarafından oluşturulan dijital varlıklar oluşturun

Kriptoda NFT’lerin doğrulanabilir ve sahiplik yaratma yeteneğini yıllardır mevcut, ancak bu özellikler üretken yapay zeka çağında daha da önemli hale geliyor. Dijital öğeler oluşturmanın veya kopyalamanın maliyeti neredeyse bedavaysa, dijital varlığın kaynağını veya sahipliğini doğrulayacak bir sisteme sahip olmak daha da önemli hale gelir. NFT‘lerde artış olduğunu gördük ancak yeni yapay zeka araçlarının yaratacağı yaratıcı patlamayla birlikte dijital haklar daha da önemli hale geliyor.

Yapay zeka tarafından işletilen bir DAO ile işlem yapın

Yapay zeka DAO’larda kendine bir yer buluyor. Neden? Çünkü geleneksel yasal yapılar yapay zeka ajanlarına pek uymuyor. DAO’lar, yapay zekanın çalışması ve büyümesi için esnek ve sınırsız bir yol sunarak toplumdaki yapay zeka hakkındaki düşüncelerimizi değiştiriyor.

Hipotez, yapay zekaların akıllı sözleşmeleri yürütmek için halka açık blok zincirleri kullanarak DAO’lar oluşturmayı seçeceği ve bunun da DAO’nun bir ücret karşılığında hizmet sunmasına olanak tanıyacağı yönünde. Bu kulağa abartılı gelebilir ancak arka planda bakıldığında mevcut yasal yapıların yapay zeka ajanları için pek uygun olmadığı görülüyor. LLC’ler ve Corp’lar bir coğrafyaya bağlıdır, insan sahiplerine sorumluluk koruması sunar ve vergileri ve diğer hükümet gerekliliklerini belirli bir yetki alanına bildirir.

DAO’lar, faaliyet gösterme ve sahipliğini kanıtlama yöntemleri olan, ancak tek bir coğrafyanın sınırları dışında da var olabilen, internete özgü kuruluşlardır. Bu alandaki hipotezler, AI DAO’ların ihtiyaçlar için fon toplamak veya hizmet tokenleri için likiditeye sahip olmak için DEX’leri nerede kullanacağını bile hayal ediyor.

Sağlık Hizmetleri gibi gizliliği koruyan teknolojilerde birlikte çalışabilirlik mümkün hale geliyor

Yapay zeka sistemleri, blok zincirleri kullanarak benzeri görülmemiş bir birlikte çalışabilirlik elde edebilir. Bu, sağlık hizmetlerindeki yapay zeka çözümlerinin, otomatik faturalandırma veya sigorta süreçleri için finansal sistemlerle sorunsuz bir şekilde etkileşime girebileceği anlamına gelir. Benzer şekilde perakendedeki yapay zeka, blockchain üzerindeki tedarik zinciri çözümleriyle entegre olabilir ve bu da yüksek verimli envanter yönetimine ve kişiselleştirilmiş müşteri deneyimlerine yol açabilir.

Zincir üzerinde erişilebilir, ölçeklenebilir hesaplama Yapay zekada gelişmiş veri güvenliği ve gizlilik

Artık çığır açan buluşlar, daha önce imkansız olan merkezi olmayan bilgi grafiklerinin kilidini açan blok zincirlerde karmaşık yapay zekayı mümkün kılıyor. Bu ağlar, dağıtılmış bilgi işlemin gücünden yararlanarak yalnızca teknoloji devlerinin değil, daha küçük oyuncuların da erişebileceği muazzam bilgi işlem gücüne olanak tanıyor. Bu demokratikleşme, geniş bilgi işlem kaynaklarının gerekli olduğu ilaç keşfi ve iklim modelleme gibi karmaşık alanlardaki araştırmaları hızlandırabilir. Ayrıca eski bilgi işlemle karşılaştırıldığında maliyetleri önemli ölçüde azaltır.

Açık Kaynak Yapay Zeka Modellerini Teşvik Edin

Blockchain’in yapay zeka veri sistemlerine entegrasyonu, gelişmiş güvenlik ve gizlilik vaat ediyor. Blockchain’in değişmezliği, yapay zeka algoritmalarının, finansal hizmetler ve sağlık hizmetleri gibi sektörler için hayati önem taşıyan, değiştirilmemiş verilerle beslenmesini sağlar. Blok zincirleri, bireysel gizliliği korurken daha işbirlikçi bir yapay zeka araştırma ortamını teşvik ederek güvenli, anonimleştirilmiş veri paylaşımına olanak sağlayabilir.

Sadece OpenAI ve Llama’nın ötesinde, tokenomik bir finansman modeliyle teşvik edilen merkezi olmayan GPU paylaşımı gerektiren rakip AI Modellerine ihtiyacımız olacak. Bu, şu anda ABD merkezli müşterilere karşı oldukça önyargılı olan mevcut yapay zeka şirketlerine karşı daha fazla şeffaflık, erişim ve rekabet yaratılmasına yardımcı olabilir. Aynı zamanda yapay zekanın zorunlu avantajlarını da azaltarak yeni uygulamaların kilidini açar. Akash ve Render gibi yerler burada yeni bir çığır açıyor.

ZK kanıtlarıyla Güvenilir Yapay Zeka Çıktıları oluşturun

Açık kaynağın maliyetinin yanı sıra bir avantajı daha var, daha adil modeller yaratabiliyor. Yalnızca akıllı değil aynı zamanda daha az önyargılı bir yapay zeka çıktısı hayal edin. Kripto bunu, model performansını kıyaslayan token küratörlü kayıtlarla veya genelleştirilebilirliği ödüllendiren staking şemalarıyla gerçekleştiriyor. Ayrıca yapay zeka modeli çıktısındaki önyargıları ve kırılganlığı da giderir. Bu teşvik yapıları, yapay zekanın yalnızca yüksek teknolojili değil aynı zamanda yüksek bütünlüklü olmasına yardımcı olabilir.

Yapay zeka model önyargısı veya “halüsinasyonlar” hakkında bir şeyler okuduysanız yapay zeka çıktılarının mükemmel olmadığını anlarsınız. Blockchain’e girin. Sıfır bilgi kanıtları ve kimlik doğrulama standartları, eğitim verilerini, model çıktılarını ve sistem bütünlüğünü doğrulamak için kullanılabilir. Bir “kara kutu” yapay zeka modelinden gerekli şeffaflığı ve güveni yaratır.

Blockchain ve yapay zeka birlikte yepyeni bir oyun alanı yaratıyor.