Blockchain ve web3 alanında 2024 trendleri

Estimated read time 6 min read

Blockchain ve web3 alanında 2024 yılına yapay zeka, gerçek dünya varlıkları, GameFi ve NFT projeleri damga vuracak.

2024 yılına baktığımızda, ETF’lerin onaylanması ve Bitcoin’in yarıya indirilmesiyle birlikte, yalnızca Bitcoin ve diğer altcoin fiyatlarında genel bir yeniden aktivasyon beklenmiyor, aynı zamanda blockchain sektörünün devam etmesi de bekleniyor. büyümek ve birleşmek ve aynı zamanda kullanıcı deneyimini geliştiren çözümler sunmaya ve tüketicilerin korunmasını ve mahremiyetini garanti etmeye devam etmek.

Sektörde var olacak ve dikkate alınması gereken trendlere ilişkin öngörüler:

  • Blockchain ile birlikte Yapay Zeka
  • Gerçek Dünya Varlıklarının ortaya çıkışı
  • GameFi
  • Dijital sanatın ötesinde NFT’ler

Blockchain ile birlikte Yapay Zeka


Yapay zeka (AI), yaşamın ve toplumun birçok yönünü değiştirme potansiyeline sahiptir, ancak aynı zamanda kripto para birimlerinin, blockchain teknolojisinin ve Web3‘ün geliştirilmesini ve benimsenmesini yönlendirmede de önemli bir faktör olabilir.

Yapay zekanın gelişimi ve erişilebilirliği
Yapay zeka yeni bir şey değil ancak son yıllarda kendisini insanlar için daha erişilebilir ve kullanışlı hale getiren ürünlerin, özellikle de üretken yapay zekaya dayalı ürünlerin geliştirilmesi sayesinde çok gelişti. Bu ürünler, OpenAI’nin ChatGPT‘si veya Google’ın Gemini sohbet robotları gibi verilerden öğrenebilen ve yeni bir şeyler üretebilen modelleri kullanıyor.

İçerik oluşturma ve özgünlük
Üretken yapay zeka her türden içerik oluşturabilir ancak aynı zamanda bu içeriğin kökeni ve doğruluğu hakkında da soru işaretleri yaratabilir. Bunu çözmek için içeriğin ve kişilerin gerçekliğinin ve kimliğinin doğrulanmasına olanak tanıyan kriptografik anahtarlar ve blockchain teknolojisi gibi araçlar uygulanabilir.

Yapay zeka ve Web3 arasındaki işbirliği
Yapay zeka ve Web3, verilerin, özellikle de tıbbi kayıtlar gibi özel ve hassas verilerin ortak yönetiminin yanı sıra, üretken yapay zeka ile oluşturulan sahte içeriklerin doğrulanması ve derin sahtekarlıkların önlenmesinden yararlanabildikleri için olumlu bir şekilde işbirliği yapabilir.

Kriptografik teknolojiyle koruma ve güvenlik
Manipülasyonu önlemek için, içeriğin kökenini ve doğruluğunu sağlamaya yarayan kriptografik özel anahtarlar ve dijital imzalar kullanılabilir.
Diğer faydalar, yapay zeka modellerinden gizliliğin korunması veya ödemelerin güvenilirliği olabilir.

Yapay zeka ve Blockchain’in zorlukları ve gelecekteki potansiyeli
Yapay zeka ve blockchain ile ilgili her şey, geleceği değiştirmek için muazzam bir potansiyele sahip ancak aynı zamanda gerçek sorunları çözmede ve insanların ve endüstrilerin ihtiyaçlarını karşılamada değerlerini ve faydalarını göstermek için zorlukların ve zorlukların üstesinden gelmek zorundalar.

Gerçek Dünya Varlıklarının ortaya çıkışı

Gerçek Dünya Varlıkları Tokenizasyonu (RWA), blockchain teknolojisi ve akıllı sözleşmeler kullanılarak dijital belirteçlere dönüştürülen gerçek dünya varlıklarıdır. Bu tokenler misli veya misli olmayan (NFT) olabilir ve varlıkların mülkiyet haklarını temsil eder.

RWA’nın tokenleştirilmesi, varlıkların daha verimli, güvenli ve şeffaf bir şekilde parçalara ayrılmasına ve ticaretinin yapılmasına olanak tanıdığı için birçok sektörü ve pazarı dönüştürme potansiyeline sahiptir. Buna karşılık, özellikle gayrimenkul, sanat veya özel sermaye gibi likit olmayan varlıklar için yeni yatırım fırsatları ve daha fazla likiditeye erişim olanağı sağlıyor.

RWA’lar ayrıca, geleneksel finans varlıklarını merkezi olmayan finans (DeFi) ile bağlayabildikleri, aracılar olmadan ve daha az maliyetle finansal ürünler ve hizmetler sunabildikleri için kripto alanıyla da büyük öneme sahiptir. RWA jetonları.

Bu eğilim, aracıları ortadan kaldırarak para tasarrufu yapmak, varlıkların erişilebilirliğini ve şeffaflığını artırmak, geleneksel varlıkların likidite sorununu çözmek ve esas olarak kripto para birimlerinin kullanımı konusunda daha şüpheci olan yeni bir kitleyi çekmek gibi birçok fayda sağlayabilir.

GameFi

GameFi veya daha iyi bilinen adıyla Play-to-Earn oyunları bu yıl da trend olmaya devam edecek.

Web3 oyunları, oyunu finansla birleştirir ve geleneksel oyunların aksine oyun sunucularını merkezi olmayan hale getirmek ve sansürü önlemek için blockchain teknolojisini kullanır.

Bu oyunların özelliği, oyuncuların dijital nesneleri kullanarak bunları satın alabilmesi, ödünç verebilmesi ve blockchain ile diğer işlemleri yapabilmesidir.

GameFi, tokenizasyon sayesinde oyunculara elde ettikleri ve sahip oldukları öğeler üzerinde tam bir özgürlük sağlar. Nesneler, değiştirilebilen veya değiştirilemeyen (NFT) dijital belirteçlere dönüştürülür.

2020’den bu yana sektörde bir trend olmasına rağmen Oyun sektörü her geçen yıl büyümeye devam ediyor ve GameFi, kripto konusundaki becerileri veya bilgileri ne olursa olsun oyunu herkes için erişilebilir hale getiriyor.

Ancak, tüm oyunların güvenilmez olmaması nedeniyle araştırılması ve önlem alınması gereken bazı riskler vardır, bu nedenle GameFi’nin keyfini güvenli bir şekilde çıkarmak için oyuncuların kendileri sağlam kullanıcı, geliştirme ve ekonomiye sahip oyunları seçmelidir.

Dijital sanatın ötesinde NFT’ler

NFT’ler bir trend olmaktan çıkıp kripto ekosisteminin önemli bir parçası haline geldi. 2024 yılında NFT’lerin geçmişte olduğu gibi dijital sanatla sınırlı kalmayıp moda ve müzik gibi çeşitli temsili sektörleri de kapsayacak şekilde genişlemesi bekleniyor.

Benzersiz deneyimlerin simgeleştirilmesi ve yaratıcılar ile tüketiciler arasındaki doğrudan bağlantı artmaya devam edecek, dijital varlıklara değer verme ve sahip olma şeklimizi dönüştürecek ve böylece marka kimliğini ve dijital alanlardaki toplulukların gücünü genişletecek.

NFT’lerin 2024’te sahip olabileceği farklı kullanımlar, NFT’lerin Metaverse’ye entegrasyonu gibi dijital varlıkların geleceğini umut verici hale getiriyor.

Sanal dünyalar önemli bir hızla büyüyor ve sonuç olarak NFT’ler, sanal mülklerden video oyunlarındaki varlıklara kadar dijital ortamın şekillendirilmesinde önemli bir rol oynayacak ve böylece sanal ile fiziksel olanı kapsayan deneyimler üretecek.

Diğer örnekler, dinamik NFT’ler veya daha sosyal yapıya sahip tokenize edilmiş olanlar veya yukarıda bahsedilen, AI tarafından oluşturulan, böylece çok daha canlı bir ekosistem yaratan ve aynı zamanda şüphesiz çok daha fazla topluluğun oluşmasına ve gelişmesine yardımcı olan benzersiz deneyimler sağlayanlar olabilir. . kararlıdır ve kullanıcıların karar alma süreçlerine çok daha doğrudan katılımı vardır.

Bu nedenle, kripto ve web3 dünyasının yeni merkezi olmayan ürün ve hizmetlerin yaratılmasına olanak tanıyan yolu izlediğini ve teknolojinin bu trendlerle aktörlerin güvenliğini, gizliliğini ve sorumluluğunu artırmaya nasıl katkıda bulunduğunu görüyoruz.