Epic Games Store ve içerdiği Solana ekosistem oyunları

Estimated read time 4 min read

Solana, oyun geliştiricileri için EVM olmayan en popüler seçimdir. Epic Games Store’da Solana ekosisteminin kullanıldığı oyunların bazılarını inceleyelim.

Solana’nın token fiyatı geçen ay hızla arttı. Bu olumlu hava web3 oyunlarına da yaradı. Peki Epic Games Store’da listelenen Solana blockchain destekli oyunlar hakkında bilginiz var mı?

Game7’nin 2023 Web3 Oyun Durumu Raporu‘na göre bu yıl Epic Games Store’daki Web3 oyunlarının sayısı Ocak ayında sadece 10 iken Ekim ayında 69’a çıktı. Bu oyunların birçoğu yayınlanmamış veya erken erişim aşamasında olsa da, bunların listelenmesi, rakip PC oyunu başlatıcısı Steam’e kıyasla Epic Games’in oyunları kripto veya yapay zeka unsurlarıyla barındırma konusundaki daha açık yaklaşımını yansıtıyor.

Game7’nin raporuna göre Solana‘nın ekosisteminde 125’in biraz üzerinde oyun bulunuyor ve bu da Solana’yı genel olarak oyun geliştiricileri arasında dördüncü en popüler blockchain ağı ve EVM olmayan en popüler zincir haline getiriyor. İddialı bilim kurgu MMO’lardan fantazi evcil hayvan dövüşçülerine kadar, bu yazının yazıldığı an itibarıyla Epic Games Store’da Solana blok zincirini kullanan tüm oyunlar listelemeye çalıştık.

Star Atlas

Star Atlas, tokenleri ve NFT’leri için Solana’yı kullanan, geliştirilmekte olan bir bilim kurgu MMORPG’dir. Oyunun erken erişim görüntüleri, devasa uzay gemileriyle, modern yapılarla ve üçüncü şahıs perspektifinden oynanabilir karakterler için fütüristik kıyafetlerle dolu sürükleyici bir dünyayı gösteriyor.

Star Atlas stüdyosu ATMTA’nın Temmuz ayında ekibinin %73’ünü işten çıkarmasına rağmen, gelecek oyunun geliştirilmesi devam etti. Eylül 2022’de ATMTA, Epic Games Store’da Star Atlas NFT sahipleri için oynanabilir bir demo yayınladı.

ATMTA ayrıca geliştiricilerin ağı kullanarak oyun oluşturmasını kolaylaştırabilecek açık kaynaklı bir yazılım geliştirme kitini (SDK) piyasaya sürerek Solana blockchain oyun geliştirmeyi desteklemeye devam etti. Star Atlas’ın şu anda bir çıkış tarihi yok ancak gelecekte Epic Games Store’da yayınlanması planlanıyor.

Hayranlar oyunun tamamlanmasını beklerken, bu arada denemek için Star Atlas bilgisinden yararlanan bir blockchain tarayıcı projesi olan SAGE Labs var.

Aurory

Aurory, baş yapımcısının başlığı “Pokemon Matrix’le buluşuyor” olarak tanımladığı, oynaması ücretsiz bir fantastik RPG’dir. Aurory başlangıçta NFT’lerini ve AURY tokenini Solana’da yayınlarken, ekibi Temmuz ayında çoklu zincir planlarını açıkladı ve Ethereum katman-2 ağı Arbitrum’a da genişlemeyi planladıklarını iletti.

Kasım ayında Aurory, RPG genişletmesi “Sekers of Tokane”in hem Epic Games Store’da hem de yerel tarayıcı sürümünde yayınlanacağını duyurdu.

Yaku

Yaku, şu anda Solana ve Ethereum blok zincirlerini destekleyen, oynaması ücretsiz bir sosyal metaveri oyunudur. Epic Store sayfası, oyunun şu anda alfa aşamasında olduğunu ve kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği ve topluluk destekli gelişimi sağlamaya odaklandığını belirtiyor.

Yaku’nun Epic Store sayfası, “her şeye gücü yeten mega şirket Saikou’nun hüküm sürdüğü” açık dünya, distopik bir bilim kurgu ortamına yönelik planları anlatıyor. Yaku’nun Epic Store SSS sayfasına göre oyun dünyası önümüzdeki beş ila yedi yıl içinde kademeli güncellemelerle yavaş yavaş piyasaya sürülecek.

Chain Crisis

Chain Crisis, Warpgate City’nin yakın gelecekteki kurgusal dünyasında geçen, oynaması ücretsiz bir siberpunk distopik nişancı oyunu olarak ilan ediliyor. Epic Games Store’da şu an ön alfa aşamasında, “Çok Yakında” etiketiyle listelenmiştir ve 2024’te piyasaya sürülmesi planlanmaktadır.

Chain Crisis, Solana’da erkek PFP tarzı avatar NFT‘lerini yayınladı ve oyunculara oyun içi karakter kozmetiklerini NFT olarak sunmayı planlıyor.

Angelic: Dark Symphony

Angelic, Epic Games Store sayfasına göre çok oyunculu, co-op ve tek oyunculu oyun modları sunacak bir bilim kurgu RPG’sidir. Mart 2022’de Angelic ekibi oyunu için Animoca Brands, Pantera ve Solana Capital’den 10 milyon dolar topladı.
Şu anda Angelic: Dark Symphony, isteğe bağlı NFT öğeleri için Solana ve Ethereum’u kullanan Metaverse Game Studios’taki geliştiricileri tarafından “Çok Yakında” olarak listelenmiş durumda.

Dark Symphony, Angelic’in tek oyunculu kampanya modudur. Epic Store SSS’sine göre Angelic ekibi, “asla” herhangi bir “kazanmak için öde” veya “kazanmak için oyna” oyun mekaniklerini eklemeyeceğini söylüyor ve bu tür modelleri “zehirli ve sürdürülemez” olarak nitelendiriyor.