Sıfır Bilgi Teknolojisindeki Gelişmeler

Estimated read time 3 min read

Sıfır bilgi (ZK) teknolojisi, manzarayı şekillendiren yeni araştırma makaleleri, proje lansmanları, tartışmalar ve finansman turlarıyla 2023’ün üçüncü çeyreğinde hızlı gelişimini sürdürdü.

Sıfır bilgi ekosistemi, ZK ağlarını destekleyen tanınmış bir doğrulama hizmeti olan ZKValidator’ın en son “Sıfır Bilgi Durumu” raporunda da vurgulandığı gibi, son aylarda çeşitli ana temalar ve anlatılarla tanımlandı.

ZK Araştırmasında Ortaya Çıkan Gelişmeler Verimliliği ve Gizliliği Artırıyor
Araştırma cephesinde, Lasso, Jolt ve Protogalaxy gibi dikkate değer yeni protokoller, kısa, etkileşimli olmayan bilgi argümanlarının (SNARK’lar) verimliliğini artıracak teknikler sundu. Lasso, kanıtlayıcı hesaplamasını 10 ila 40 kat azaltmak için arama argümanlarından yararlanırken Jolt, sıfır bilgili sanal makineler (zkVM’ler) için özel olarak tasarlanmış bir çerçeve oluşturur.

Gizliliği artıran araştırmalar, Arke’nin bağlantısız iletişim keşif sistemi ve Vitalik Buterin‘in mevzuatla uyumlu finansal gizlilik hakkındaki makalesindeki uyumlu gizlilik havuzları konseptiyle de genişletildi. Kullanıcılardan, düzenlemelere uymak için fonlarının kaynağına ilişkin kanıt sunmalarını talep etme teklifi, hararetli ve önemli bir tartışmayı ateşledi.

ZK Ölçeklendirme Yeniliği Devam Ediyor

Yeni zkEVM ağları, ZK yardımcı işlemcileri ve modüler mimariler tarafından kanıtlanan, blockchain ölçeklendirmesi için ZK özelliklerinin kullanılmasına ilişkin baskın anlatı devam etti. RiscZero’nun yeni çıkan Zeth blok kanıtlayıcısı, açık kaynak özelliğiyle daha uygun fiyatlı Ethereum doğrulaması sağlıyor. Scroll’un Sepolia test ağı, zkEVM köprüsünün gaz maliyetlerini etkileyici bir şekilde %50 oranında başarıyla azalttı. Manta Network, sektörde devrim yaratmak üzere tasarlanmış modüler bir platform olan son teknoloji ürünü Manta Pacific’i tanıttı.

Tool İyileşiyor Ancak Zorluklar Devam Ediyor
İlerleme kaydedilmiş olsa da ZK güvenliği, varsayımlar ve adlandırma kurallarıyla ilgili hâlâ zorluklar var. Penumbra’nın denetimi sırasında birkaç kritik çift harcama hatası keşfedildi. Justin Thaler’in blogu, ZK sistemlerinin özelliklerine ilişkin terminolojiyi ve varsayımları düzeltti. Tornado Cash yaptırımları gibi düzenleyici baskılar da gizlilik teknolojisine yönelik zorluklara işaret ediyor.

zkDSL’in Benimsenmesi Savaşı Devam Ediyor
Geliştirici dilleri kullanılabilirliğe ulaşıyor ancak rekabet devam ediyor. Noir bir ankette en fazla fikir paylaşımına sahip olanı kazandı ancak Circom ve Kahire’nin de güçlü takipçileri var. Leo, 01js ve Lurk’un benimsenmesi niştir. Kitlesel benimseme açısından kazanan zkDSL’in hangisi olacağı belirsizliğini koruyor.

Kilit Oyunculara Finansman Akışları
Yatırımlar ZK’nın potansiyeline olan ilginin sürdüğünü gösteriyor. RiscZero ölçeklenebilirlik kullanımları için 40 milyon dolar toplarken, Manta Network gizlilik uygulamaları için 25 milyon dolar toplayarak 500 milyon dolarlık bir değerlemeye ulaştı. Piyasa koşullarına rağmen gelecek vaat eden girişimlere sermaye akışı devam ediyor.

İlerleme somut olsa da topluluk hala ZK’nın avantajlarını vurgulayan kesin bir “mükemmel uygulama” bekliyor. Ancak araştırmaların, dillerin, uygulamaların ve finansmanın olgunlaşan manzarası, teknolojinin geleceği için iyimser bir tablo çiziyor.