BaaS kavramı, Hizmet olarak Blockchain nedir

Estimated read time 7 min read

BaaS yani Hizmet Olarak Blockchain, blockchain teknolojisinin karmaşık dünyası ile kullanıcıların ihtiyaçları arasında bir köprüdür.

Çoğu kişi için, blockchain teknolojisi aşırı derecede karmaşık hale gelebilir ve çok fazla teknik bilgisayar ve takip etmeyi zorlaştıran karmaşık kavramlar nedeniyle korkutucu olabilir. Bu, özellikle geliştiricileri işe almaya güçleri yetmediğinde, kendi blockchain’lerini çalıştırmak isteyen insanlar ve işletmeler için sorunludur. BaaS (Blockchain as a Service) kavramının devreye girdiği yer burasıdır.

Ortaya Çıkışı

Hizmet Olarak Blockchain, blockchain’in gücünü kullanıcının parmak uçlarına getirerek blockchain teknolojisinin demokratikleşmesini temsil eder ve kullanıcının yeni bir blockchain yaratılmasına hiç karışmadan tüm potansiyelini kullanmasına olanak tanır.

Bu nedenle artık herkes, bir teknoloji uzmanına çok az ihtiyaç duyarak veya hiç ihtiyaç duymadan güvenli ve şeffaf işlemler sağlayarak işini bir blockchain üzerinde başarılı bir şekilde yürütebilir.

BaaS Neden Önemlidir?

BaaS, ortalama kullanıcı için blockchain teknolojisini basitleştirmenin ötesine geçiyor.

  • Yeterlik
  • Ulaşılabilirlik
  • Güvenlik
  • Güçlendirme

BaaS, inovasyonun gelişmesi için bir platform sağlayarak bireylere ve kuruluşlara web3’teki dijital ihtiyaçları üzerinde kontrol sahibi olmalarını sağlar.

BaaS, tasarımı gereği güvenlik sağlayarak, güvenlik ihlalleriyle dolu bir dünyada veri korumasını ve veri bütünlüğünü sağlar.

Ancak daha da önemlisi BaaS, sanatçılar, işletme sahipleri veya Blockchain teknolojisine meraklı biri olsun ya da olmasın, blockchain teknolojisini kullanıcılar için kullanılabilir hale getirmekle ilgilidir.

Blockchain teknolojisini kullanmaya çalışan bir CEO olarak BaaS, fikir birliği algoritmaları ve şifreleme protokolleri gibi tüm karmaşıklıkları ele alarak, blockchain perde arkasında yönetilirken yenilikçi fikirlerle işinizi geliştirmeye odaklanmanıza olanak tanır.

Gerçekten de Blockchain teknolojisindeki en değerli buluşlardan biridir.

Blockchain as a Service tam olarak nedir?

BaaS, blockchain teknolojisinin temel ilkelerini yakalamak ve bunların kullanımını kolay ve operasyon sürecinde çok az strese maruz kalan veya hiç stres yaşamayan kullanıcılar için ulaşılabilir hale getirmek için tasarlanmış bulut tabanlı bir çözümdür.

Hizmet Olarak Yazılıma (SaaS) benzer şekilde, bu tür yazılımlara erişim abonelik esasına dayalıdır ve bu üçüncü taraf hizmetleri yeni olmasına rağmen, IBM ve Amazon gibi bu hizmetleri sunan kuruluşların sayısı giderek artmaktadır.

Hizmet Olarak Blockchain (BaaS) Kullanmanın Yararları

BaaS kullanıcılara;

Erişilebilirlik ve Basitleştirme: BaaS, dışlamadan kurtularak ve blockchain teknolojisini kullanıcılara sunarak, blockchain uygulamalarını oluşturmak ve yönetmek için yerleşik araçları kullanarak artık blockchain’i ekstra güvenle kullanabilen, teknoloji konusunda en az bilgili kullanıcıya katılım olanağı sunar. Zahmetsizce.

Maliyet Etkinliği: Geleneksel bir blockchain oluşturmak, yapıyı oluşturmanın yanı sıra onu sürdürmeleri için profesyonel geliştiricilerin işe alınmasını gerektirir. Blockchain geliştiricileri ucuz değil, özellikle de kendi temelini bulmaya ve basit bir iş kurmaya çalışan tek bir start-up için, BaaS kullandıkça öde modeli sunarak bu engeli ortadan kaldırıyor.

Güvenlik ve Güvenilirlik: BaaS modelleri, verileri ve işlemleri saldırganlara karşı korumak için çeşitli güvenlik önlemlerini, şifreleme protokollerini ve yedekleme mekanizmalarını uygulayarak sağlam ve güvenli bir atmosfer sağlar.

Gerçek dünya uygulamalarıyla entegrasyon: BaaS’ın faydaları aynı zamanda çeşitli sektörlerdeki gerçek dünya uygulamalarını da kapsar. BaaS’a meraklı bir sanatçı, girişimci veya meraklıysanız, gerçek dünyadaki sorunları çözmek için blockchain teknolojisini işinize uygulayabilirsiniz; tedarik zinciri yönetimi ve dijital kimlik doğrulamanın yanı sıra tokenizasyon.

Örnek Kullanım Durumu

BaaS’ı uygulayarak Blockchain ağlarında kullanılabilen birçok yerleşik özelliğe sahip olursunuz; bu özelliklerden bazıları;

Tedarik Zinciri Yönetimi: BaaS, işletme sahipleri tarafından, tedarik zincirinin başlangıcından ürünü alan son müşteriye kadar ürünlerini takip etmek için kullanılabilir. Blockchain üzerindeki bilgiler değiştirilemez olduğundan, ürünün izlediği yolculuğu belgelemek için doğru kayıtlar oluşturulabilir, bu da sahte ürünlerin sayısını büyük ölçüde azaltır ve tedarik zincirine olan güveni artırır.

Dijital Kimlik Doğrulaması: BaaS aynı zamanda kullanıcıların kimliklerini doğrulayabilecekleri ve bilgilerin kontrollü merkezi bir sunucuda değil, merkezi olmayan bir sunucuda saklanacağı için kişisel verileri üzerinde tam kontrole sahip olabilecekleri bir doğrulama sistemi de sunar.

Varlıkların Tokenleştirilmesi ve Sahipliği: Bir sanat eseri, gayrimenkul, müzik ve kullanıcının sahip olduğu tüm fikri mülkiyetler gibi varlıklar, yalnızca kullanıcı ve kullanıcı tarafından sahip olunan ve kontrol edilen dijital belirteçlere veya Değiştirilemez belirteçlere kolayca dönüştürülebilir.

Sınır Ötesi Ödemeler: Yukarıda belirtildiği gibi Blockchain teknolojisi, uluslararası transferler için blokaj teşkil edebilecek uluslararası engelleri tanımaz veya bunlara saygı göstermez. BaaS ile ödemeler ülkeler arasında birkaç dakika içinde yapılabilir.

Merkezi Olmayan Finans (DeFi): BaaS ile kullanıcılar, menşe ülkeleri veya geleneksel banka geçmişi gibi sınırlamalar nedeniyle normalde sahip olamayacakları finansal hizmetlere erişebilir.

BaaS Nasıl Etkili Kullanılır?

Yeni başlayan bir kurucu, bireysel bir sanatçı veya sadece blockchain meraklısı olarak, BaaS’ı tam anlamıyla kullanmak için süreci sizin için rahatlatacak ve projenizi kurmaya veya yönetmeye çalışırken sorunlarla karşılaşmamanızı sağlayacak ipuçlarını takip etmek en iyisidir.

Net Bir Hedef Belirleyin: Projenizle neyi başarmayı umduğunuzu kapsayan net bir hedef tanımlayarak başlayın; sağlayıcılarla ne oluşturmak istiyorsunuz? ne tür bir uygulama veya hizmet? Bu bir sonraki adımda size yardımcı olacaktır.

Doğru Sağlayıcıyı Seçin: Hedeflerinizin ve üzerinde çalıştığınız şeyin net bir tanımını yaptıktan sonra, bir sonraki adım projenizin hedeflerine ve bütçenize en uygun sağlayıcıyı seçmek olacaktır, böylece aldığınız hizmetler için ödeme yapmazsınız. asla kullanmazdım.

İzleyin ve Değerlendirin: İşlerin istediğiniz gibi gittiğinden emin olmak için blockchain uygulamanızın durumunu ve performansını sık sık izleyin.

Sonuç olarak BaaS

Geliştiricileri işe almak ve blockchain yapılarını oluşturmak yerine giderek daha fazla şirketin bunu kendi operasyonları için kullanmayı çok kullanışlı bulması nedeniyle, son zamanlarda Hizmet Olarak Blockchain’i kullanma konusunda neden yeni bir trend olduğunu daha iyi açıklıyor. sıfırdan.

BaaS’ın kullanımı yıllar geçtikçe artacak ve herkese blockchain yeniliklerini yaratma ve sürdürme şansı verecek.