JOE Coin (Trader Joe) Nedir? Neden Farklıdır?

Estimated read time 4 min read

JOE, Trader Joe isimli protokolün yerel tokeni. Bu protokol, merkeziyetsiz borsa (DEX) olarak Avalanche (AVAX) blockchain üzerinde DeFi hizmetleri sunuyor.

JOE (JOE coin), Trader Joe isimli protokolün yerel tokeni. Bu protokol, merkeziyetsiz borsa (DEX) olarak Avalanche (AVAX) blockchain üzerinde DeFi hizmetleri sunuyor. Bunlar arasında takas, stake ve yield farming bulunuyor. Haziran 2021’de kullanıma açılmasından bu yana borsada kilitli toplam varlık miktarı (TVL) 4 milyar doların üzerine çıktı ve bu tutar hızla büyüyor.

Trader Joe, topluluk odaklı yaklaşıma sahip olduğunu; inovasyona, hız ve güvenliğe öncelik verdiğini iddia ediyor. Tek noktadan DeFi deneyimi sunmayı ve güvenlikten ödün vermeden yeni ürünlerin entegre edilmesini amaçlıyor. Bunu başarmak için Trader Joe, token sahiplerinin artmasına odaklanan iddialı bir yol haritası oluşturdu. Geliştirilmiş stake hizmeti, borsalarda benzersiz token (NFT) listelemeleri, JOE token teminatlandırılması ve kaldıraçlı işlem gibi seçenekler planlanıyor.

JOE Kurucusu Kim?

Trader Joe, takma adları Cryptofish ve 0xMurloc olan geliştiriciler tarafından kuruldu. Cryptofish kendini; Snowball ve Sherpa Cash gibi erken dönem Avalanche tabanlı projelere katkıda bulunan, tam sorumluluk alan bir yazılımcı ve akıllı sözleşme mühendisi olarak tanımlıyor. Daha önce Google’da çalıştı ve U.S. Üniversitesinde Bilgisayar Bilimleri alanında yüksek lisans yaptı. 0xMurloc ise, birkaç girişim hayata geçirmiş tam sorumluluk alabilen yazılım geliştiricisi. Kendisi daha önce Grab şirketinde kıdemli ürün şefiydi. Ekip; yazılım, pazarlama ve topluluk konularında çalışan takma adlı onlarca kullanıcı tarafından meydana geliyor.

JOE Neden Farklı?

Trader Joe, modern bir DEX platformunda olması gereken tüm fonksiyonları içeriyor. Kullanışlı bir arayüz üzerinden hızlı ve ucuz işlemler sunuyor. Kullanıcılar, yield farming protokollerine katılarak likidite sağlayabilir ve ödül olarak JOE (JOE) token kazanabilir. Akabinde tokenleri stake edebilir ve yönetişim tekliflerinde oy vermek için kullanabilirler. Compound (COMP) protokolüne dayanarak geliştirilen kredi protokolü Banker Joe, kullanıcıların borç alıp vermelerine izin veriyor. Ayrıca kullanıcılar, sağladıkları likidite veya aldıkları kredi üzerinden kaldıraçlı pozisyon da açabiliyor.

JOE tokenin fayda ve benimsenmesini artırmak adına Trader Joe projesi, Avalanche ekosistemindeki en büyük DeFi platformuna dönüşmek amacıyla birkaç yeni seçenek sunmak için çalışıyor. Her şeyden önce kullanıcılar, kredi alırken JOE tokeni teminat olarak kullanabilecek. Trader Joe ayrıca, platformu üzerinde limit emirleri, opsiyon ve vadeli işlem gibi seçenekleri de kolaylaştırmayı planlıyor. Yenilikçiliği ve çizgi roman karakterine benzer isminden kaynaklanan hızlı markalaşması sayesinde Trader Joe, AAVE (AAVE) kurucusu Stani Kulechov ve Darren Lau gibi isimlerin de dahil olduğu DeFi topluluğundan önemli destekçiler edindi.

Dolaşımda Kaç JOE Coin Var?

Toplam JOE arzı 500 milyon seviyesinde. Token; ön satış, özel satış veya ön listeleme gibi etkinlikler olmadan başlatıldı. JOE tokenin dağıtımı şu şekilde:

Yüzde 50 — likidite sağlayıcıları
Yüzde 20 — hazine
Yüzde 20 — ekip (üç ay beklemenin ardından)
Yüzde 10 — gelecek yatırımcılar (üç ay beklemenin ardından)

Token, 30 aylık süre içinde dolaşıma giriyor ve JOE stake edenler işlem oranlarının yüzde 0,05’ini kazanıyor. JOE ayrıca kredi faiz ve tasfiye ücretleri üzerinden elde edilen payı stake havuzuna ödüyor. JOE tokenin piyasaya sürülme oranı kademeli biçimde azalacak ve Ocak 2024 başında sona erecek.