Arbitrum (ARB Coin) nedir ve Nasıl Çalışır?

Estimated read time 5 min read

Arbitrum (ARB Coin), Ethereum’un ana ağından işleme ve verilerin çoğunu boşaltarak işlem ücretlerini ve ağ tıkanıklığını azaltmayı hedefliyor.

Yüksek işlem ücretleri Ethereum ağında büyük bir sorundur. Arbitrum (ARB Coin) ağı, Ethereum’daki yüksek işlem ücretleri ve ağ tıkanıklığı gibi blockchain sorunlarını çözmeyi amaçlıyor. Ethereum işlemleri akıllı sözleşmeler kullanılarak gerçekleştirilir ve bu tür Akıllı sözleşmeleri donanımlarında depolayan doğrulayıcıları ödüllendirmek için bir ücret alınır. Bu ücret, ağdaki kullanıcılar büyüdükçe artar ve dolayısıyla blockchain ağı tarafından daha fazla kripto işleminin gerçekleştirilmesi gerekir. Ethereum ayrıca Akıllı sözleşmelerin kodunu ve verilerini halka açık hale getirir ve bunun da maliyetleri vardır.

Arbitrum ağı, Ethereum’un ana ağından işleme ve verilerin çoğunu boşaltarak işlem ücretlerini ve ağ tıkanıklığını azaltmayı hedefliyor. Ed Felten, 2018 yılında Arbitrum ağının arkasındaki şirket olan Offchain Labs’ı kurdu. Verileri zincir dışında saklama kavramı, katman 2 ölçeklendirme çözümleri olarak bilinir. Bu makale Arbitrum ağının bazı özelliklerini ve Ethereum ağı için faydalı olup olmadığını açıklayacaktır.

Arbitrum (ARB Coin) nasıl çalışır?

Arbitrum ağının işleyişi dört önemli role bağlıdır: sanal makine (VM), doğrulayıcı, yönetici ve anahtar. Doğrulayıcı, kabul edilen kripto işlemlerinin meşruiyetini kontrol eder. VM veya sanal makine, işlemi tanımlayan bir dizi koddur. Yönetici, ağın düzgün işleyişini sağlamak için VM’nin ilerlemesini izleyen kişidir. Son olarak anahtar, kripto tokenları idare eden ve blockchain ağında işlemleri başlatan bir protokol üyesidir. Arbitrum, VM kurallarını kodlamak için Akıllı sözleşmeler kullanır ve yönetici, VM’nin çerçeveli kurallara göre çalışmasını sağlayabilir. Doğrulayıcılar sanal makinelerin karmasını izler.

Arbitrum ağı, Ethereum işlemlerini iyimser toplamalar yoluyla işler. Bu işlemler bir yan zincirde gerçekleştirilir ve ardından Arbitrum köprüsü aracılığıyla ana blok zincirine gönderilir. Arbitrum Bridge, kullanıcıların kriptolarını Ethereum’dan aktarmalarına olanak tanır, ancak yalnızca dijital cüzdanlarında köprü oluşturacak kripto varlıklarına sahip olmaları gerekir.

Arbitrum (ARB Coin) kullanmanın faydaları

EVM uyumluluğu
Arbitrum’un EVM ile en uyumlu ölçeklendirme çözümlerinden biri olduğu biliniyor. Arbitrum EVM ile bayt kodu düzeyinde uyumlu olduğundan, Vyper ve Solidity gibi herhangi bir programlama dili kutudan çıktığı gibi EVM’ye derlenebilir. Bu özellik, Arbitrum’u kullanmadan önce yeni bir dil öğrenmelerine gerek olmadığından geliştiricilerin üzerinde çalışmasını kolaylaştırır.

Sağlam geliştirici aracı
Arbitrum, kullanıcıların giriş engellerini en aza indirmek için çalışıyor. Geliştiricilerin katman 2 çözümlerini geliştirmeye başlamak için kullanılabilecek kapsamlı geliştirici belgelerini derlediler. Truffle gibi derleyicilere veya eklentilere gerek yoktur.

Düşük ücretler
Arbirtrum yalnızca Ethereum’un verimini artırmak için değil aynı zamanda işlem ücretlerini düşürmek için de tasarlandı. Etkin roll-up teknolojisi sayesinde ücretleri önemli ölçüde düşürür. Bunu doğrulayıcılara yeterli teşvikler sağlayarak başarır.

İyi gelişmiş ekosistem
Zaten çok çeşitli dApp’lerde ve DODO, Suchi, Uniswap ve diğerleri gibi diğer Ethereum projelerinde kullanılıyor.

Arbitrum ölçeklenebilirlik çözümü

Ethereum, işlem ücretlerini ve ağ tıkanıklığını azaltmak için katman 2 çözümleri geliştirmek üzere mimarisini değiştiriyor. İyimser toplamalar kullanan Arbitrum, Ethereum ağı için böyle bir katman-2 ölçeklendirme çözümüdür. İyimser toplamalar, bir kullanıcı tarafından bir hafta içinde itiraz edilmediği sürece tamamen yeni zincir verilerinin orijinal olduğunu varsayar. Öte yandan Zk kanıtları, ağdaki yeni blokları doğrulamak için kriptografik kanıtları kullanır ve doğrulayıcılara güvenme ihtiyacını ortadan kaldırır. Zk kanıtları iyimser kanıtlardan daha karmaşıktır ve bunları kullanmak için ek araştırma gerektirir.

Arbitrum kullanım durumları

Diğer katman 2 çözümlerinden farklı olarak iyimser toplamalar uygulayarak çeşitli avantajlar sunar.
Değiştirilmemiş EVM akıllı sözleşmelerini destekler; bu, dApp’lerin kodlarında değişiklik yapılmadan çalışabileceği anlamına gelir.

Blockchain’in güvenliğini korurken, saniyede binlerce işlemi daha düşük ücretlerle işleyebilir.
Geliştiriciler popüler programlama dillerini ağ üzerinden dağıtabilir.
Merkezi bir varlığa bağlı değildir; bunun yerine, kendi yerel tokeni olan ARB tokenlerini stake etmek için merkezi olmayan bir doğrulayıcılar ağı kullanıyor.