web3 şimdilik biraz bekle, şu an web2.5 zamanı

Estimated read time 3 min read

web3 oyunlarına geçiş süreci bir süredir sıkıntılı bir şekilde olmakta. Bu yüzden araya web2.5 köprüsü koyup geçişi kolaylaştırmak istedim.

Web2.5 tanımını biraz açalım. Bir çok web3 oyununda web2 esintilerini görmek mümkün. Ayrıca, blockchain tabanlı oyunlar yapmak için web3 kavramının nimetleri oyunlara serpiştirilmeye çalışılıyor. Bir nevi web2-web3 birlikteliği ile kırma bir tür yaratılmaya çalışılıyor. Bu noktada yeni bir kavram yaratmak akıllıca gibi. web2.5 böylelikle hayat buluyor diyebiliriz.

Niye tam olarak bir web3 oyunu diyemiyoruz peki? Buna önemli sebeplerden biri, web3 oyunlarındaki eğlence ve oyun oynama hazzının yeteri kadar gelişememiş olmasını söyleyebiliriz. web3 oyunlar ile işin içine katılmaya çalışılan finans, oyunun eğlenceli olmasının önünde şimdilik büyük engel olarak görülebilir. Nitekim şu an aktif olarak çalışan bazı web3 oyunlarında para kazanma olgusunun azalması ile oyunlardaki oyuncuların azalması doğru orantılı olarak gitmekte. Kripto para ekosisteminden etkilenen web3 oyunları şu aralar keyifli günler geçirmiyorlardır muhakkak.

Bu durumu fark eden oyun geliştiricileri, oyun alt yapılarını geliştirmeye daha çok ağırlık vermeye başladı. Oyunu geliştirmekten çok, oyun için gerekli alt yapıyı oluşturmak ve geleneksel web2 oyuncularının yeni oyun dünyasına alışması için çeşitli ihtiyaçları ekleme yoluna gitmeyi tercih etmekteler.

Tabii ki burada amaç, web2 oyuncularını web3 oyunlarına ne kadar kolay entegre edebilirizi çözmek önemli bir gelişim olarak görülmekte. Bu sebeple oyuncuları web3 dünyasına atıp boğulmasını önlemek, oyuncuların alışılagelmiş web2 düzenini bozmamak için de araya bir köprü olarak web2.5 eklemek ve böylece oyuncuların entegresini kolay hale getirmeye çalışmak gerek.

Tüm bu gelişmeler ile birlikte geliştiriciler ve biz de daha iyi oyun motorları oluşturmakta, alt yapılarını gelişmekte, oyun geliştirme maliyetlerini düşürmekte ve böylelikle daha iyi oyunlar yaratmak konusunda yol almaya devam etmekteler.

Sonuç olarak, hangi oyun geliştiricileri web3 ile web2 arasında doğru bir şekilde köprü kurmayı başarır ve bu yolda kendini geliştirmeye devam ederek eğlenceli ve keyifli oyunlar üretirse onları ileride işaret parmağımızla göstermiş olacağız.

Bu yazı medium sayfamdan alıntıdır.