ABD Mahkemesi Grayscale kararını doğruladı

Estimated read time 3 min read

Temyiz mahkemesi, Ağustos ayında SEC’in Grayscale Investments’ın spot bitcoin ETF teklifini yeniden değerlendirmesi gerektiğine dair kararını ileri sürmek için resmi bir yetki yayınladı. Usul hamlesi geniş çapta bekleniyordu.

ABD Temyiz Mahkemesi, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Grayscale Investments‘ın amiral gemisi GBTC fonunu spot bitcoin ETF’ye dönüştürmek için yaptığı teklifi yeniden gözden geçirmesi gerektiğine dair Ağustos ayındaki kararını ileri sürmek için resmi bir yetki yayınladı.

Yaygın olarak beklenen ve usule ilişkin bu hamle, SEC’in geçen hafta karara itiraz etme niyetinde olmadığını duyurmasının ardından geldi. Grayscale fon için yeni bir başvuruda bulunurken , SEC’in başvuruyu başka bir nedenden dolayı reddetmeye çalışabileceği belli değil.

Pazartesi günü sunulan yetki belgesine göre, “29 Ağustos 2023 tarihli karara ve Federal Temyiz Usulü Kuralı 41’e uygun olarak bu, bu mahkemenin resmi görevini oluşturur.”

Talimat, mahkemenin SEC’in spot bitcoin ETF‘leri ve bitcoin vadeli işlem ETF’lerine yönelik muamelesini ele aldığı Ağustos ayındaki kararını yineliyor. Mahkeme, Grayscale’in önerdiği bitcoin ETF’sinin halihazırda onaylanmış bitcoin vadeli işlem ETF’lerine benzer olduğunu ve bu nedenle “bitcoin ve bitcoin vadeli işlemleri için piyasada hileli veya manipülatif davranışları tespit etme konusunda aynı olasılığa” sahip olması gerektiğini gösterdi.

Grayscale, Perşembe günü, yeni hisse teklifleri için kullanılan tipik S-1 başvurusunun kısaltılmış bir versiyonu olan S-3 başvurusu aracılığıyla yeni bir kayıt bildirimi sundu.

Bitcoin ETF süreci nasıl ilerleyecek?

GBTC, hisselerini NYSE Arca’da GBTC sembolü altında listelemeyi ve S-3 formunun onaylanması ve NYSE Arca’dan ayrı bir 19b-4 başvurusu yapılması üzerine hisseleri sürekli olarak ihraç etmeyi planlıyor.

BlackRock ve Fidelity gibi diğer büyük varlık yöneticileri de SEC’den spot bitcoin ETF’leri için onay istiyor. Başkan Gary Gensler Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ajansın aldığı mevcut tekliflere atıfta bulunarak “personelin bu çoklu başvurular üzerinde çalıştığını” söyledi.

“İzleyen kamuoyunun anlaması için önümüzde olan şey, bir değil birden fazla başvurumuz var; sanırım personelin ve nihayetinde Komisyon’un değerlendirdiği sekiz veya on başvuru var” dedi. “Bir varlık yöneticisi bir şeyi halka arz etmeye çalıştığında, borsada işlem gören bu ürünlerin SEC’ye kaydolması gerekiyor ve halka açılmaya benzer bir şekilde halka arz gibi bir dosyalama sürecinden geçiyorlar.”

“Ve geri bildirim sağlayan aslında Kurumsal Finansman Bölümümüzün çalışmasıdır, Ticaret ve Piyasalar Bölümümüz elbette başvurulara bakar” diye devam etti.