Vitalik Buterin: Sıfır bilgi kanıtları yeni olanaklar açıyor

Estimated read time 3 min read

Vitalik Buterin: sıfır bilgi kanıtları, tüketici uygulamaları ve gizliliği koruyan teknolojiler için yeni olanaklar sunuyorlar

Vitalik Buterin kendisine ait blog yazısında, “sıfır bilgi kanıtları ve bunların gittikçe daha da artan geliştirici dostu olması, tüketici uygulamaları ve gizliliği koruyan teknolojiler için yeni olanaklar sunmalarına imkan açıyor” diye belirtti.

Buterin, Ethereum’un merkezi olmayan sosyal medyadan güvenli, anonim oylama sistemlerine kadar çeşitli uygulamalar için bir merkez haline geleceği bir gelecek tasavvur ediyor.

“Bu teknolojiler, ZK toplamaları gibi Ethereum ölçeklenebilirliğini geliştirmenin yolları olarak en yaygın şekilde benimseniyor, ancak aynı zamanda gizlilik açısından da çok faydalılar” diye devam etti.

“Özellikle, sıfır bilgi kanıtlarının programlanabilirliği, ‘anonim ama riskli’ ile ‘KYC dolayısıyla güvenli’ arasındaki yanlış ikiliyi aşabileceğimiz ve aynı anda gizlilik ve birçok türde kimlik doğrulama ve doğrulama elde edebileceğimiz anlamına geliyor. ” ekledi.

Temel değerlerin yinelenmesi

Buterin ayrıca Ethereum topluluğunu temel değerleri takip etmeye çağırdı: açık küresel katılım, ademi merkeziyet, sansüre dayanıklılık, denetlenebilirlik, güvenilir tarafsızlık, işbirlikçi zihniyet ve araç geliştirme.

“Kripto ekosisteminde bu değerlere uymayan şeyler inşa etmek çok mümkün” dedi. “‘Katman 2‘ olarak adlandırılan, ancak aslında çoklu imzayla güvence altına alınan oldukça merkezi bir sistem olan ve daha güvenli bir şeye geçme planı olmayan bir sistem oluşturulabilir.”

“Bu baskılara direnmek zordur, ancak bunu yapmazsak, kripto ekosisteminin benzersiz değerini kaybetme ve mevcut web2 ekosisteminin bir klonunu ekstra verimsizlikler ve ekstra adımlarla yeniden yaratma riskiyle karşı karşıya kalırız” diye ekledi.

Web3 Vizyonu

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Web3’ün orijinal vizyonlarının “bir şekilde arka planda kaybolduğunu” ve birçok projenin merkezi olmayan yönetim fikrinden uzaklaştığını söyledi.

Web3 teriminin ilk olarak Ethereum kurucu ortağı Gavin Wood tarafından icat edildiğini belirtti. “Başlangıçta benim yaptığım gibi ‘Bitcoin artı akıllı sözleşmeler’ olarak görmek yerine, Gavin bunu daha geniş anlamda, birlikte daha açık bir internet yığınının temel katmanını oluşturabilecek bir dizi teknolojiden biri olarak düşündü.”