SuperRare Coin Platformu Nedir? Nasıl Çalışır

Estimated read time 4 min read

SuperRare, şimdiye kadar toplanan yaklaşık 250 milyon dolarlık dijital sanat ve bugüne kadar ödenen 3 milyon dolarlık sanatçı telif ücretiyle övünen, önde gelen bir NFT platformudur.

SuperRare, çekirdek ekibin sanatçıları özel olarak seçip onayladığı ve çalışmalarını SuperRare NFT’ler (Non-Fungible Token) olarak paylaşılan bir akıllı sözleşmeyle bastığı 1.0 sürümünden ortaya çıktı. SuperRare 2.0, web ölçeğinde küratörlüğü, platformda bağımsız olarak çalışan vitrinleri ve sanatçıların eserlerini basması, tanıtması ve doğrudan koleksiyonculara satması için bağımsız basım sözleşmeleri sunarak bu durumu değiştirdi.

SuperRare, bu ilerici ademi merkeziyetçilik yoluna girerek ağın sahipliğini ve yönetimini topluluğa kaydırdı. Super Rare 2.0 , temel platform parametrelerini denetleyen, Topluluk Hazinesinden fon tahsis eden ve ağ ve protokol için önerilen iyileştirmelere oy veren, merkezi olmayan bir kuruluş olan bir DAO’dur.

SuperRare kurucuları kimler?

Super Rare bir DAO’dur ve geleneksel anlamda yönetici liderliği yoktur. Topluluk Hazinesini 4’ü 7’lik çoklu imzalı cüzdan aracılığıyla kontrol eden yedi kişilik bir yönetim konseyi var.

Yönetişim Konseyi’nin kuruluş imzacıları şunlar:

John Crain; SuperRare Labs’ın CEO’su ve Kurucu Ortağı

Nick Tomaino; Kurucu Ortak @ 1Confirmation

Derek Schloss; İş Ortağı @ CollabCurrency

Serena Tabacchi; Kurucu ve Küratör @ MoCDA

Simona Pop; Topluluk Stratejisi @ Durum

Pindar Van Arman; OG Sanatçısı @ SuperRare

İmzalayanlar yalnızca yönetişim yoluyla alınan kararların uygulayıcılarıdır ve hazine fonlarını tek taraflı olarak tahsis etme yetkisine sahip değildirler. DAO tarafından kontrol edilen temel varlıkların emniyetini ve güvenliğini denetlerler.

Benzersiz Özellikleri

Super Rare, üç temel sorunu çözerek 2.0 sürümüne dönüştü:

Tek bir ekip tarafından yapılan küratörlük ve eşik bekçiliği, ölçekli bir sanat ekosistemine elverişli değildir.
Sanatçılar mümkün olduğu kadar çok desteği hak ediyor ama tek bir ekip ancak bu kadarını yapabilir.
NFT sanat ekosistemi parçalanmış durumda ve kişinin tüm koleksiyonunu yönetmenin iyi bir yolu yok.
SuperRare bu sorunu, SuperRare’de sanat ve sanatçıları seçebilen, satışları teşvik edebilen, müzayedeler düzenleyebilen ve komisyon toplayabilen, bağımsız olarak işletilen vitrinler olan SuperRare Spaces’ı tanıtarak çözdü. Her Alan, kendi markalı ERC-721 tokenını piyasaya sürebilir ve sanatçıları, tek seferlik bir etkinlik olarak veya sürekli olarak NFT’leri basmaya davet edebilir. Bu, her Alanın kendi egemen kripto sanat galerisi olmasına olanak tanır.

Dahası, kendi kendine egemen olan basım sözleşmeleri, sanatçıların özel bir NFT basım sözleşmesi oluşturmasına ve benzersiz bağımsız sanatçılar olarak sanatlarını tokenize edip satmalarına olanak tanır. Böylece sanatçılar, diğer sanatçılarla ortak bir sözleşme imzalamanın yanı sıra başka bir seçeneğe de sahip oluyor ve kendilerinin egemen yaratıcı platformu haline gelebiliyorlar.

Dolaşımdaki SuperRare Coin miktarı

Toplam RARE arzı 1 milyardır. Dağıtım şu şekilde:

  • Geriye dönük airdrop olarak 150 milyon RARE, SuperRare’i bugünkü platforma getiren sanatçı ve koleksiyonculardan oluşan çekirdek topluluğa dağıtılıyor ve 90 gün boyunca alınabiliyor.
  • Sahipleri tarafından sahip olunacak ve işletilecek Topluluk Hazinesi olarak 400 milyon RARE. %25’i lansman sırasında mevcut olacak, geri kalanı ise 4 yıl boyunca doğrusal olarak devredilecek.
  • SuperRare platformunun geliştirilmesinde hayati bir rol oynayan SuperRare Laboratuvarları’na katkıda bulunan temel kişilere 255 milyon RARE. Takım tokenları, 6 aylık uçurumla birlikte 3 yıllık hak kazanmaya tabidir.
  • SuperRare’in önceki finansman turlarına katılan yatırımcılara 145 milyon RARE. Yatırımcı tokenleri 12 aylık uçurum ile 3 yıllık hak kazanmaya tabidir.
  • Stratejik ortaklara ve SuperRare ağına gelecekte katkıda bulunacaklara 50 milyon RARE. Tahsis üzerine minimum 6 ay hak kazanılır.

Nereden Satın Alabilirim?

Super Rare coin’i Binance , Coinbase , Kraken , Gate.io , UniSwapV3 , Gemini , LBank ve daha fazlasında mevcuttur .