Spot Bitcoin ETF ile özellikle SOL, ETH ve XRP yükselişe geçti

Estimated read time 2 min read

Merakla beklenen spot bitcoin ETF nihayet işlem görmesiyle birlikte, neredeyse tüm kripto pazarı, birçok üst düzey tokenin %10’dan fazla artmasıyla birlikte yükseliyor.

Spot bitcoin ETF işlemlerinin görülmeye başlamasıyla birlikte neredeyse tüm kripto pazarı, son 24 saat içinde %10’dan fazla artış gösteren Ethereum, Solana, Cardano, XRP ve Avalanche gibi yüksek profilli tokenlerle dolu.

Piyasa değeri açısından en büyük dijital tokenlerden bazıları, dünya çapındaki kripto meraklılarının Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun dün spot bitcoin ETF onaylama kararını alkışlamasıyla son 24 saat içinde çift haneli yükselişler kaydetti. Ajans, NYSE, Nasdaq ve Cboe borsalarında işlem gören toplam 11 borsayı onayladı .

Buna paralel olarak popüler tokenlar hızla artıyor. Piyasa değerine göre en büyük ikinci dijital para birimi olan Ether, saat 10:05 ET itibarıyla yaklaşık %12 arttı. Bu, Bloomberg Intelligence analisti Eric Balchunas’ın Mayıs ayında bir spot Ethereum ETF‘nin onaylanma ihtimalinin %70 olduğunu söylemesinin ardından geldi.

Ripple : ‘Halk bunu istiyor’
XRP’nin yükselişi , dijital tokenı kullanmasıyla tanınan kripto ödeme şirketi Ripple Labs‘ın, şirkete değer katacak bir hamle olarak, ilk yatırımcılardan 285 milyon dolar değerindeki hisselerini geri almayı planladığını duyurmasıyla açıklanabilir.

CNBC televizyon analisti Jim Cramer, ETF’lerin Perşembe günü işlem görmeye başlaması öncesinde “Bu bir kazanç, çünkü insanlar bunu istiyor” dedi.