Ethereum ETF söylentileri ile Ethereum fiyatı arttı

Estimated read time 2 min read

Bloomberg Intelligence analisti Eric Balchunas, spot Ethereum ETF’sinin onaylanma ihtimalinin %70 olduğunu söyledi. SEC’in spot Ethereum ETF başvurusuna ilişkin ilk kararının son tarihi 23 Mayıs.

Son 24 saatte Ethereum fiyatı yaklaşık %10 artarak 2.660 dolara yükseldi ve son yedi günde neredeyse %20’lik bir büyüme kaydetti. Kripto endüstrisi uzmanları, SEC’in bugün erken saatlerde on bir spot Bitcoin ETF‘sini onaylamasının ardından bunun potansiyel bir Ethereum ETF’si için yatırımcıların iyimserliğine işaret ettiğini söylüyor.

BIT kripto borsasının kurumsal pazarlama başkanı Joe Caselin, “BTC ETF’den başlayarak, ‘söylentiyi satın al, haberleri görmezden gel, bir sonraki söylentiyi satın al’ yaklaşımının kurulduğunu görüyoruz” dedi. “BlackRock, ETH ETF başvurusunu Kasım 2023’te yaptı ve bu, yeni onaylanan çok sayıda BTC ETF başvurusundan çok daha az kesin olsa da, potansiyel çok büyük, çünkü bu, halihazırda ETH için bu türden ilk ürünü işaret ediyor. kurumsal yatırımcıların büyük ilgisini çekiyor.”

Bitcoin ETF’sini Perşembe günü piyasaya sürmesi beklenen BlackRock’un düzenleyiciden 575 onay ve yalnızca bir ETF reddi geçmişi bulunuyor. Ark ve 21Shares’ten SEC’in yerinde ETH ETF başvurusu için ilk nihai kararın son tarihi 23 Mayıs’ta .

Mevcut SEC başkanı Gary Gensler’in bitcoin dışındaki her kripto para biriminin finansal bir menkul kıymet olduğu yönündeki kararlı duruşu göz önüne alındığında, Ethereum ETF onayına ilişkin belirsizlikler devam ediyor. Her ne olursa olsun, Gensler’in selefi Jay Clayton, bir zamanlar az sayıda tokenın, genel olarak merkezi olmayan hale gelmeleri halinde menkul kıymet olarak kabul edilmekten çıkabileceğini belirtmişti. Eski SEC kurumsal finansman direktörü William Hinman da 2018’deki bir konuşmasında, merkezi olmayan doğası göz önüne alındığında, eter paraların finansal menkul kıymetler olmadığını söyledi.