Bitcoin yarılanmasına 100 günden daha az kaldı

Estimated read time 2 min read

Bitcoin yarılanmasına (halving) artık 100 günden daha az bir zaman dilimi kaldı

CoinGecko ve OKLink’in tahminlerine göre madencilerin blok ödüllerinin yarıya indirileceği Bitcoin’in bir sonraki yarılanma etkinliğine – halving – 100 günden az bir zaman kaldı. Bu tahminler, Bitcoin’in dördüncü yarılanmasının 22 Nisan’da gerçekleşeceğini ve blok ödülünün 6,25’ten 3,125 BTC’ye düşeceğini öngörüyor.

Bitcoin için bir sonraki yarılanma etkinliğinde ağdaki madencilere yönelik blok ödülü 6,25’ten 3,125’e düşecek. CoinGecko ve OKLink’in tahminlerine göre şu anda yaklaşıyor ve yalnızca 100 gün veya yaklaşık 14.500 blok uzakta.

Tahmini geri sayım, Bitcoin üzerindeki 10 dakikalık ortalama blok oluşturma süresine dayanıyor ve mevcut durumda potansiyel olarak 22 Nisan tarihini belirliyor.

Bitcoin yarılanması her 210.000 blokta, yani yaklaşık dört yılda bir otomatik olarak gerçekleşecek şekilde programlanmıştır. Madenciler, bir kez vurulduktan sonra doğruladıkları ve blok zincirine ekledikleri her blok için %50 daha az bitcoin ödülü alacaklar. Ancak normal şekilde blok başına ek işlem ücreti kazanmaya devam edecekler.

Bitcoin yarılanmasının (halving) piyasaya etkisi

Tarihsel olarak, Bitcoin yarılanması, kripto para biriminin fiyatındaki önemli dalgalanmalarla ilişkilendirilmiştir. Doğrudan bir neden-sonuç ilişkisi olmasa da, bu olaylar genellikle Bitcoin pazarındaki önemli boğa koşularından önce gerçekleşti.

Geçen ay, spot bitcoin ETF ihraççısı VanEck’teki analistler, Bitcoin’in halving sonrası 48.000 doların üzerine çıkması ve çok iyileşen bilançolar sayesinde madencilerin çok az sıkıntı yaşaması ile olayın “minimum drama” ile geçmesini beklediklerini söyledi .

Analistler daha sonra Bitcoin’in bu ABD seçim yılında “Başkanlık büyüklüğünde bir endişe duvarına” tırmanarak Kasım ayına kadar tüm zamanların en yüksek seviyesine ve 160.000 dolara kadar nihai bir döngü zirvesine ulaşmasını bekliyor. “Bitcoin Aralık ayına kadar 100.000 dolara ulaşırsa, Satoshi Nakamoto’nun Time Dergisi’nin ‘Yılın Adamı’ seçileceği yönünde uzun vadeli bir çağrı yaparız” dediler.