Ethereum, test ağında Dencun yükseltmesi ile proto-danksharding deniyor

Estimated read time 2 min read

Ethereum çekirdek geliştiricileri, Goerli test ağında proto-danksharding’i (EIP-4844) içeren Dencun yükseltmesini kullandı.

Bu, Ethereum ana ağında 2024’ün ilk çeyreğinde beklenen sürümün habercisi olarak hizmet ediyor.

Ethereum çekirdek geliştiriciler, Goerli test ağında proto-danksharding’i (EIP-4844) içeren Dencun yükseltmesini dağıttı; bu, ana ağda beklenen lansmanının öncüsü olarak hizmet etti.

Çekirdek geliştiriciler canlı yayında Dencun yükseltmesinin Goerli test ağında 01:35 ET civarında çatallandığını doğruladı.

Bu Dencun dağıtımının (Goerli’de) temel özelliği , geçici bloblar veya proto-danksharding olarak bilinen yeni bir işlem mekanizması olan EIP-4844’ün tanıtılmasıdır . Bu yaklaşım, depolama taleplerini azaltmak için zincir dışı verilerin Ethereum düğümleri tarafından geçici olarak depolanmasına ve erişilmesine olanak tanır. Özellikle Katman 2 toplama zincirlerinden faydalanarak Ethereum dApp’lerin işlem maliyetlerini önemli ölçüde düşürmesi bekleniyor.

Bu geçişe hazırlanırken geliştirme ekibi aşamalı bir yaklaşımı tercih etti; başlangıçta yükseltmeyi çeşitli test ağlarında uyguladı.

Bugün Dencun yükseltmesinin ilk test ağı olan Goerli’de konuşlandırıldı. Sonraki uygulama adımları arasında Dencun’un 31 Ocak’ta Sepolia test ağında etkinleştirilmesi ve ardından 7 Şubat’ta Holesky test ağının etkinleştirilmesi yer alıyor. Nihai ana ağ sürümünün 2024 yılının ilk çeyreğinin sonunda yayınlanması bekleniyor.