Bitcoin gümüşü geçerek ABD’deki en büyük 2. ETF emtia oldu

Estimated read time 2 min read

Bitcoin, gümüşü geçerek, yönetim altındaki varlıklar açısından ABD’deki en büyük ikinci ETF emtia varlık sınıfı haline geldi.

Bitcoin ETF’leri yalnızca bir hafta işlem yaptıktan sonra, yönetim altındaki varlıklar açısından ABD’deki gümüş ETF’leri geride bıraktı.

“Bitcoin Bitfinex Türevler Başkanı Jag Kooner The Block’a verdiği demeçte, ETF’lerin ABD’deki gümüş ETF’leri büyüklük açısından aştığını, aldıkları önemli piyasa ilgisinden kaynaklandığını söyledi ve Bitcoin’e olan bastırılmış talebin, piyasanın ilerlemesinde çok önemli bir rol oynadığını ekledi. AUM açısından gümüşün önünde dijital varlık.

Bitcoin ETF ilgi görmeye devam ediyor

Gümüş, daha önce ABD’de AUM açısından ikinci lider tek emtia ETF’siydi. Bununla birlikte, CC15Capital’e göre, Grayscale’in GBTC tröstünün dönüştürülmesi de dahil olmak üzere spot bitcoin ETF fonları şu anda yaklaşık 647.651 bitcoin tutuyor ve bu da AUM’da 27,5 milyar dolar anlamına geliyor .

Coinglass’ın verilerine göre Grayscale Bitcoin Trust ETF (GBTC) şu anda yaklaşık 619.000 Bitcoin’e sahip.

ETF Veri Tabanına göre bu, gümüşü tek bir emtia ETF varlık sınıfı içinde AUM açısından üçüncü sıraya yerleştiriyor ve ETF Veri Tabanına göre beş ETF’ye yaklaşık 11,5 milyar dolar dağıtılıyor . Karşılaştırıldığında, altın tutan ABD fonlarının 19 ETF’de toplam 96,3 milyar dolarlık AUM’u var.

Kaynak: theblock.co