Solana (SOL) Nedir, Solana Nasıl çalışır ve neden farklıdır

Estimated read time 4 min read

Solana (SOL), merkeziyetsiz finans (DeFi) çözümleri sağlamak üzere blockchain teknolojisinin izne ihtiyaç duymayan yapısına dayanan, işlevsel bir açık kaynak projesidir.


Solana (SOL), merkeziyetsiz finans (DeFi) çözümleri sağlamak üzere blockchain teknolojisi yapısına dayanan, işlevsel bir açık kaynak projesidir. Solana projesiyle ilgili ilk çalışmalar 2017 yılında başlarken, merkezi İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan Solana Foundation tarafından Mart 2020’de resmi olarak kullanıma açıldı.

Solana protokolü, merkeziyetsiz uygulama (DApp) geliştirmeyi kolaylaştırmak üzere tasarlandı. Blockchain altyapısı üzerine inşa edilen Hisse İspatı (Proof of Stake, PoS) konsensüs algoritmasıyla birleştirilmiş Geçmiş İspatı (Proof of History, PoH) algoritması tercih edilerek ölçeklenebilirliğin iyileştirilmesi amaçlanmaktadır.

Yenilikçi melez fikir birliği modeli sayesinde Solana, hem küçük çaplı yatırımcıların hem de kurumsal ölçekteki trader’ların ilgisini çekiyor. Solana Foundation, projenin ana amacının merkeziyetsiz finans alanını daha büyük ölçekte erişilebilir kılmak olarak açıkladı.

Solana Protokolünün Farklılığı?

Solana’nın sunduğu önemli yeniliklerden biri, Geçmiş Kanıtı (Proof of History, PoH) konsensüs algoritmasında yatıyor. Bu konsept, protokolün daha fazla ölçeklenebilir olmasını sağlıyor ve bu da protokolün kullanılabilirliğini arttırarak büyük bir avantaj sağlıyor.

Solana, blockchain üzerinde sunduğu inanılmaz derecede kısa ve hızlı işlem süreleri sayesinde kripto para ekosisteminde adından sıklıkla söz ettirmektedir. Solana’nın bu farklı protokolü, hem transferler hem de akıllı sözleşme yürütme işlem sürelerini önemli ölçüde kısaltıyor. Neredeyse gerçek zamanlı işlem süreleriyle Solana, sadece bireysel değil kurumsal ölçekte de ilgi topladı.

Solana protokolü hem zamandan tasarruf etmek isteyen kullanıcılara hem de kurumsal müşterilere aynı kalitede hizmet etmeyi amaçlıyor. Solana’nın kullanıcılarına sunduğu özelliklerden biri de, beklenmedik anda artan ücret ya da umulmadık anda çıkacak bir verginin bulunmaması. Protokol, ölçeklenebilirlik ve hızlı işlem garanti ederken, düşük işlem maliyetlerine sahip şekilde tasarlandı.

Anatoly Yakovenko ve Greg Fitzgerald gibi, profesyonel kariyerleri uzun yıllara dayanan deneyimli isimlerin hayata geçirdiği Solana, an itibariyle CoinMarketCap listesinde 5’inci sırada yer alıyor.

Dolaşımdaki Solana (SOL) Adeti?

Solana Foundation, şu anda toplamda 427 milyon SOL token’ın dolaşımda olduğu görülüyor. Toplam arzı ise 565 milyon adettir.

SOL token dağılımı ise şu şekilde: Yüzde 16,23’ü tohum satışına ayrıldı, token’ların yüzde 12,92’si açılış satışlarına ayrıldı, SOL token’larının yüzde 12,79’u ekip üyeleri arasında dağıtıldı ve token’ların yüzde 10,46’sı Solana Foundation bünyesinde kaldı. Kalan token’lar genel ya da özel satışlar için piyasaya sürüldü veya sürülecek.

Solana Ağı Ne Derece Güvenli?

Solana, Geçmiş İspatı (Proof of History, PoH) ve Hisse İspatı (Proof of Stake, PoS) konsensüs algoritmalarının birleşimiyle çalışıyor.

İşlemlerin büyük kısmından sorumlu olması nedeniyle Geçmiş İspatı (PoH) algoritması Solana protokolünün ana bileşeni konumunda. PoH, başarıyla tamamlanan işlemleri ve bunların arasında geçen süreyi kaydederek blockchain’in güvene ihtiyaç duymayan yapısını hayata geçirir.

Hisse İspatı (Proof of Stake, PoS) konsensüs algoritması, PoH süreçleri için bir izleme aracı olarak çalışır ve üretilen her blok dizisini doğrular.

İki konsensüs mekanizmasının birleşimi, Solana ağını blockchain sektöründe benzersiz bir yapı haline getiriyor.