Solana blockchain düğümü geliştirme planları AWS’de

Estimated read time 2 min read

Solana düğümleri artık AWS Blockchain Node Runners deposundaki kod uygulaması olarak altyapının yardımıyla AWS’de hızlı dağıtım için kullanılabilir.

Breakpoint 2023 aşamasında canlı olarak açıklandığı üzere, artık Solana’yı geliştirmek isteyen kuruluşlar, dApp’lerini blok zincirine bağlamak için kendi konsensüslerini ve Uzaktan Prosedür Çağrıları (RPC) düğümlerini minimum teknolojik çaba ve ek yük ile dağıtabilecekler.

Solana Vakfı’ndan Dan Albert, “Bu, Solana ekosistemi için ileriye doğru atılmış bir adımı temsil ediyor” diyor. “Bir düğümü çalıştırmak için gereken uzmanlık önemli ölçüde azaldı ve bu da Solana’da konuşlandırmayı her zamankinden daha kolay hale getirdi.”

Self-servis blockchain düğümlerinin dağıtımına yönelik açık kaynaklı bir girişim olan Blockchain Node Runners’ı kullanan işletmeler, Solana doğrulayıcılarını birkaç komutla dağıtabilecek:

  • Konsensüs düğümleri.
  • Herhangi bir ikincil dizin içermeyen temel RPC düğümleri.
  • Tüm ikincil dizinleri içeren genişletilmiş RPC düğümleri.

Amazon Web Services Blockchain Nodes Services kıdemli çözüm mimarı Nikolay Vaslov, “Merkezi olmayan web gibi yenilikçi bulut tabanlı teknolojilere erişilebilirliği artırmak amacıyla blockchain iş yüklerinden en iyi şekilde yararlanmak için Solana blockchain düğümlerinin AWS’de dağıtıma hazır olduğunu görmekten heyecan duyuyoruz” diyor . 

Bulut tabanlı düğümler, çok sayıda düğüm kullanmak isteyen ancak bunları kendileri oluşturacak altyapıya veya finansmana sahip olmayan büyük geleneksel finans firmaları veya web3 yerel projeleri için idealdir. Solana ile arayüz oluşturacak bir RPC düğümü dağıtmayı umut eden yeni projeler için Blockchain Node Runner, dApp’leri hızlı bir şekilde başlatmak ve Solana’nın kurumsal ölçekteki veriminden ve düşük ücretlerinden yararlanmak için tasarlanmış daha basit, kullanıma hazır bir çözüm olabilir.

Solana, Ethereum’dan sonra Blockchain Node Runner tarafından desteklenen ikinci blockchaindir.

Amazon Web Service’in Blockchain Node Runner’ları hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz .