Solana, aylık yeni açılan adreslerde rekor kırdı

Estimated read time 2 min read

Solana ağındaki yeni adresler Ocak ayında aylık bazda tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Solana’daki yeni adreslerin sayısı ay içinde yaklaşık 12 milyona yükseldi.

Ocak ayı boyunca Solana blok zincirindeki (blockchain) yeni adres sayısında önemli bir artış oldu.

Solana’daki aylık yeni adres sayısı Ocak ayında 11,81 milyona yükseldi. Bu kazanç, ağdaki yeni adreslerde Aralık ayındaki yaklaşık 10 milyona göre %18’lik bir artışı temsil ediyor; bu o dönemde birkaç ayın en yüksek rakamıydı.

Solana ağında işlem gören benzersiz yeni adreslerin son tüm zamanların en yüksek seviyesi 11,72 milyonla Mayıs 2022’de gerçekleşti.

Yeni Solana adreslerindeki artış, yerel DEX’ler ve Wen ve Bonk gibi memecoin’lerle ilgilenen yeni kullanıcıların muhtemel telaşının ortasında geliyor. Yerel tokeninin, ağın en büyük merkezi olmayan borsa toplayıcısı olan Jupiter tarafından ayın son gününde piyasaya sürülmesi muhtemelen bu artışa katkıda bulundu.

Ağın yerel parası Solana (SOL), 2022’deki en düşük seviyelerinden büyük bir toparlanma gördü ve Aralık 2023’ün sonunda yıllık en yüksek seviyesi olan 120 dolara ulaştı. O zamandan bu yana hafif bir düşüş yaşadı.