Godaddy ile Ethereum Name Service (ENS) işbirliği

Estimated read time 2 min read

Ethereum Name Service, alan adlarını blockchain tabanlı ENS adlarına bağlamak için GoDaddy ile işbirliği yapıyor. İşbirliği, hiçbir ekstra maliyet veya teknik bilgi gerektirmeden geleneksel DNS’yi blockchain adlarıyla birleştirmeyi amaçlıyor.

Ethereum Name Service, tüm geleneksel web siteleri tarafından kullanılan DNS protokolünü blockchain tabanlı adlara bağlamayı amaçlayan, kullanıcıların alan adlarını ENS’ye bağlamalarına olanak sağlamak için alan adı kayıt şirketi GoDaddy ile ortaklık kurdu.

İşbirliği, kullanıcılar için hiçbir ek maliyet veya teknik uzmanlık gerektirmeden, geleneksel DNS ile blockchain teknolojisi arasındaki boşluğu kapatacak.

DNS’yi ENS’ye bağlamak, 20 milyondan fazla GoDaddy kullanıcısına ENS blockchain altyapısının avantajlarına erişim sağlayacak.

ENS, kriptoda en yaygın kullanılan adlandırma protokolüdür. Kullanıcıların “bob.eth” gibi insan tarafından okunabilen adları uzun ve karmaşık Ethereum adresleriyle ilişkilendirmesine olanak tanır ve web sitesi URL’lerindeki DNS işlevselliğini yansıtır.

ENS kurucusu Nick Johnson, “ENS adlarını ve GoDaddy alan adlarını eşleştirerek, DNS’in aşinalığını blockchain teknolojisinin potansiyeliyle harmanlayarak kullanıcıların web alan adlarıyla etkileşim kurma biçimini kolaylaştıracağız” dedi.

İşbirliği, ücretsiz DNS’den ENS etki alanı bağlantısına yönelik yeni akıllı sözleşmeler uygulayarak geçiş sürecini iyileştirerek yüksek gas ücretleri gibi önceki engelleri ortadan kaldırıyor.

ENS geleneksel ağ ile köprü kurmak için çaba göstermektedir. Geleneksel web ile entegrasyona yönelik devam eden çabaları arasında, standart internet alanları gibi işlev gören bir web alanı için destek eklenmesi de yer alıyor.