SK Telecom ile Aptos, kripto cüzdanı geliştirmek için ortaklık kuruyor

Estimated read time 3 min read

Güney Kore’nin en büyük mobil operatörü SK Telecom, Aptos ve Atomrigs Lab ile web3 cüzdan hizmetini geliştirmek için ortaklık kuruyor.

Koreli telekomünikasyon firması bugün bir sosyal medya gönderisinde, Aptos ve Atomrigs Lab ortaklığının müşterinin tercih ettiği ana ağlar ve merkezi olmayan uygulamalarla (T cüzdanına odaklanarak) olan ilişkilerini geliştirmeyi amaçladığını söyledi.

SK Telecom, Aptos ile olan işbirliğinin Ethereum dışı ilk blockchain entegrasyonu olacağını belirtti.

Şirket, “Aynı zamanda ekosistem içindeki umut verici dApp ekosistemine bağlanarak kullanıcılara somut bir değer sunacağız” diye ekledi. “Aptos tarafından sunulan yenilikçi MoveVM blockchain teknolojisinden yararlanan bu entegrasyon, Web3 hizmetlerinin daha geniş bir kitle için daha erişilebilir hale getirilmesinde önemli bir ilerlemeyi temsil ediyor.”

Aptos’un kurucu ortağı ve baş teknoloji sorumlusu Avery Ching, “Move, saniyeden kısa gecikme süresi, sınıfının en iyisi verim ve kurumsal düzeyde operasyonlar aracılığıyla yeni İnternet deneyimleri sınıflarının (arka planda blockchain ile) kilidini açmayı sabırsızlıkla bekliyorum”, bir X gönderisinde iletti.

Web3’te yükseliş

Aptos blockchain, son üç yılda dünya çapında 350’den fazla geliştirici tarafından geliştirildi. Fikir birliği, akıllı sözleşme tasarımı, sistem güvenliği, performans ve merkezi olmayan yönetim konularında yeni ve özgün yenilikler sunar. Bu teknolojilerin birleşimi web3‘ü kitlelere ulaştırmak için temel bir yapı taşı sağlayacaktır:

Aptos blok zinciri, hızlı ve güvenli işlem yürütme için Move dilini yerel olarak entegre eder ve dahili olarak kullanır. Move dilinde yazılmış akıllı sözleşmeler için resmi bir doğrulayıcı olan Move kanıtlayıcı, sözleşme değişmezleri ve davranışları için ek korumalar sağlar. Güvenliğe yapılan bu odaklanma, geliştiricilerin yazılımlarını kötü amaçlı varlıklardan daha iyi korumalarına olanak tanır.

Aptos veri modeli esnek anahtar yönetimi ve hibrit saklama seçeneklerini mümkün kılıyor. Bu, imzalama öncesinde işlem şeffaflığı ve pratik hafif istemci protokollerinin yanı sıra daha güvenli ve daha güvenilir bir kullanıcı deneyimi sağlar.

Yüksek verim ve düşük gecikme süresi elde etmek için Aptos blok zinciri, işlem sürecinin temel aşamaları için ardışık düzen ve modüler bir yaklaşımdan yararlanır. Spesifik olarak, işlem dağıtımı, blok meta veri sıralaması, paralel işlem yürütme, toplu depolama ve defter sertifikasyonu eş zamanlı olarak çalışır. Bu yaklaşım, mevcut tüm fiziksel kaynaklardan tam olarak yararlanır, donanım verimliliğini artırır ve yüksek düzeyde paralel yürütmeye olanak tanır.