Sei blockchain, V2 yükseltmesine Ethereum Sanal Makine desteği ekleyecek

Estimated read time 3 min read

Sei Labs, Sei V2 yükseltmesine Ethereum Sanal Makinesi (EVM) desteği eklemeyi planlıyor

Ticaret odaklı Katman 1 blockchain olan Sei, yaklaşan sürüm 2 (V2) yükseltmesinde Ethereum Sanal Makinesi (EVM) için destek ekleyecek. Bu, geliştiricilerin Ethereum tabanlı sözleşmeleri ağa taşımasına ve bunları ağ üzerinde kullanmasına olanak tanıyacak.

Bu özelliği eklemek için Sei V2, Ethereum Sanal Makinesinin Go uygulaması olan Geth’i içerecektir. Geth, en yaygın kullanılan Ethereum istemci yazılımıdır.

Sei Labs, Sei’nin mevcut akıllı sözleşmeler bileşeninin (CosmWasm teknolojisine dayalı) EVM bileşeniyle etkileşimini kolaylaştırmak için özel bir arayüz geliştirdiğini belirtti. CosmWasm, zincirlerin Cosmos ekosisteminde akıllı sözleşmeler yürütmesine olanak tanıyan özel bir Cosmos SDK modülüdür. Ekip, V2 ile EVM desteğinin Sei ağına verimli bir şekilde entegre edilmesini sağlayacak.

“Sei V2 ilave bir değişikliktir. CosmWasm gibi mevcut bileşenlerin tümü var olmaya devam edecektir. Bu, önerilen bir zincir değişikliği olduğundan, farklı sanal makineler de birbirleriyle etkileşime girebilecek ve Sei V2’nin ilk olmasına olanak tanıyacaktır.

Sei V1’i genişletme

Sei, Ağustos ayındaki V1 lansmanından bu yana ana ağ beta sürümünde faaliyet gösteriyor ve Rust’ta yazılan Cosmos akıllı sözleşmeleri için destek sunuyor. Sei V2 ile arkasındaki ekip, çekiciliğini daha geniş bir geliştirici yelpazesine yaymayı hedefliyor. Geliştirme, saniyenin altında kesinliğe (işlemlerin onaylanma hızı) sahip, tamamen paralelleştirilmiş EVM uyumlu bir katman ekleyecektir.

EVM desteğine ek olarak Sei V2, platformun depolama katmanını geliştirmeyi amaçlayan bir veri yapısı olan SeiDB’yi sunuyor. Ekibe göre SeiDB, ağın aşırı veri yoğunluğuna sahip olduğu durum şişkinliğini önleyecek ve yeni düğümler için durum senkronizasyon sürecini basitleştirecek. Buradaki amaç, Sei blok zincirinin genel performansını ve ölçeklenebilirliğini artırmaktır.

Sei V2 yükseltmesi şu anda kod geliştirme açısından tamamlanmaya yaklaşıyor ve güvenliğini sağlamak için sıkı bir denetim sürecinden geçiyor. 2024’ün ilk çeyreğinde halka açık bir test ağında yayınlanması planlanıyor ve ana ağ dağıtımının yılın ilk yarısında yapılması bekleniyor.