Sei coin nedir? Ürettiği çözümler Nelerdir?

Estimated read time 2 min read

Sei coin, saniyeden kısa blokları yürütme yeteneği ile ticaret için optimize edilmek üzere tasarlanmıştır.

Sei, saniyeden kısa blokları yürütme yeteneği ile ticaret için optimize edilmek üzere tasarlanmış, Cosmos SDK tabanlı bir hisse kanıtı blok zinciridir. Ana ağ geliştiricisi Sei Labs, nisan ayı içinde Jump ve Multicoin Capital gibi girişim firmalarından iki stratejik finansman turunda 30 milyon dolar topladı.

Hızlı merkezi olmayan ticareti destekleyen işlevsellik ile Sei, Osmosis , Kava, Injective, Neutron ve Kujira gibi diğer Cosmos zincirleriyle rekabet edebildiği belirli bir alanı hedefliyor.

Sei, Ağustos ayındaki V1 lansmanından bu yana ana ağ beta sürümünde faaliyet gösteriyor ve Rust’ta yazılan Cosmos akıllı sözleşmeleri için destek sunuyor.

Merkezi olmayan borsalar (DEX’ler) kriptonun öldürücü uygulamasıdır. AMM’lerden ve sipariş defterlerinden çok daha fazlasını kapsıyor ve her yerdeler. DEX’ler NFT’ler ve oyunlarda da aynı derecede yaygındır. Günümüzde NFT’lerin birincil kullanım durumlarından biri, bunların başka bir borsa örneği olan NFT pazarında alım satımıdır. Kriptodaki oyunların çoğunda, kullanıcıların oyun içi NFT’leri ve tokenleri alıp satabilecekleri yerleşik borsalar bulunur. DEX’ler en büyük ağ etkisini yönetir, büyük ekosistemler onların etrafında kurulur. İronik bir şekilde, merkezi olmayan borsalar aynı zamanda kriptoda en az hizmet alan uygulamadır. Güvenilirlik, ölçeklenebilirlik ve hız için başka hiçbir uygulamanın ihtiyaç duymadığı benzersiz düzeyde gereksinimler talep ediyorlar. Büyük bir borsanın birkaç dakikalığına arızalanması felaket olur, ancak aynı kesinti süresi diğer uygulama türlerinin çoğu için çok daha tolere edilebilir. Tarihsel olarak DEX’ler, mevcut Katman 1 blok zincirlerinin dezavantajlarına rağmen başarılı olmuştur.