Ripple, yeni ödeme platformunu ve Afrika ortaklığını duyurdu

Estimated read time 3 min read

Kripto ödemeleri şirketi Ripple, hem ABD hem de Afrika’da artan ticari çıkarlara yönelik iki girişim duyurdu.

Ripple, kendi para aktarma lisanslarına sahip olmayan kurumsal müşterilere hizmet vermeye yönelik yeni bir ödeme platformunu duyurdu. Şirket ayrıca, müşterilerin Afrika ile İngiltere ve Avustralya dahil diğer pazarlar arasında kripto ödemeleri yapmasına olanak tanıyacak bir Afrikalı fintech ile ortaklık kurduğunu da duyurdu.

Ripple Payments olarak adlandırılan güncellenmiş bir ödeme platformunun tanıtılmasıyla şirket, sınır ötesi ödeme çözümleriyle ABD’de yeni bir kurumsal müşteri markasını çekmeyi hedeflediğini söyledi. Bu arada şirket, yakın zamanda adını Onafriq olarak değiştiren Afrikalı fintech MFS Africa ile de ortaklık yaptığını duyurdu.

Her iki duyuru da Ripple’ın Dubai’de amiral gemisi etkinliğine ev sahipliği yapmasıyla geldi.

Ripple Ödeme Ürünleri Başkanı Brendan Berry, şirketin yeni güncellenmiş platformu Ripple Payments’ın basitliğe odaklandığını söyledi. Berry, “Dijital varlıklarla etkileşimin tüm karmaşıklığını ve blockchain ile ilgili her türlü bilgi veya teknik bilgiyi soyutluyor ve müşterilere anında ödeme göndermeye başlayabilmeleri için zarif bir çözüm sunuyoruz” diye ekledi.

Ripple Payments’ın bu güncellenmiş, basitleştirilmiş platformla, kendi para aktarma lisansına sahip olmayan veya blockchain ve kriptonun nasıl çalıştığı konusunda derin bir bilgiye sahip olmayan yeni müşterilere ve şirketlere hizmet vermek üzere tasarlandığını söyledi. Ayrıca, Ripple’ın ABD’de sahip olduğu para aktarım lisanslarını satın almasının, yeni ödeme ürününün piyasaya sürülmesinde kilit rol oynadığını da belirtti.

Şu ana kadar Ripple öncelikle, Ripple’ın XRP tokenını köprü para birimi olarak kullanarak sınırlar arasında anında aktarım yapan lisanslı finansal kurumlara hizmet vermeye odaklanmıştı. Artık yeni kurumsal müşteriler, Ripple’a katıldıktan sonra ağdaki diğer kullanıcılara ödeme gönderebilecek.

Berry, bunun şirketlerin tedarikçilere, satıcılara veya denizaşırı çalışanlara sınır ötesi ödemeleri daha etkili bir şekilde tamamlama yeteneğini geliştireceğini umuyor. Ripple şu anda altı kıtada 50’den fazla ülkede müşterilere hizmet verdiğini söyledi. Yeni Ripple Payments çözümü, gelecek yıl daha fazla yere yayılmak amacıyla ilk olarak ABD’de kullanıma sunuldu.


Bu arada Ripple, artık Onafriq olarak bilinen fintech MFS Africa ile yeni bir ortaklık kurduğunu da duyurdu. Yeni işbirliği, Afrika ile İngiltere, Avustralya ve Körfez İşbirliği Konseyi dahil diğer pazarlar arasında sınır ötesi kripto ödemelerini kolaylaştırmaya odaklanacak.

Afrika ortaklığı

Yapılan açıklamada, Ripple Payments’ı kullanarak Birleşik Krallık’taki PayAngel, GCC’deki Pyypl ve Avustralya’daki Zazi Transfer müşterilerinin “Onafriq’in pan-Afrika ağı üzerinden 27 ülkedeki alıcılara” para gönderebileceklerini söyledi.

Açıklamada Onafriq’in mobil para transferi çözümleri alanında lider bir sağlayıcı olduğu da belirtildi. Ayrıca, “Fintech’in ödeme merkezi, 40 Afrika ülkesinde 500 milyondan fazla mobil cüzdanı birbirine bağlıyor” dedi.

Ripple Kıdemli Başkan Yardımcısı Aaron Sears, “Ortaklarımız PayAngel, Pyppl ve Zazi Transfer’i Ripple Payments üzerinden Onafriq’e bağlamak, dünyanın dört bir yanından Afrika’ya para göndermek isteyen bireylere daha hızlı ve daha uygun maliyetli sınır ötesi ödemelerin avantajlarını getirecek” dedi.