Polygon 2.0 Ethereum ana ağında yayına aldı

Estimated read time 2 min read

Ethereum ağında Layer-2 platformu olarak faaliyet gösteren Polygon, Polygon-2.0 yol haritasında önemli bir dönüm noktası olarak görülen POL token standardını Ethereum ana ağında yayına aldı.

Polygon Labs tarafından yapılan açıklamada piyasaya sürülecek olan POL tokeninin Polygon’un ana blok zincir ağı, Ploygon zkEVM ağı ve çeşitli supernet’leri içeren ekosisteminde MATIC tokeninin yerini alacağı bildirildi.

Geliştiriciler, Polygon 2.0’un internetin değer katmanı oluşturma aşamasında önemli bir dönüm noktası olacağını iddia ederken MATIC varlığının POL tokene yükseltilmesinin aylar süren çalışmalar ve testnet’lerin ardından gerçekleştiği bilgisini verdi.

Polygon 2.0’ın yol haritasında bundan sonraki aşamada Polygon layer-2 ağını güçlendirmek için yeni bir staking katmanının başlatılması hedefleniyor. Bu aşamada Polygon PoS sistemi zkRollup‘a yükseltilmesi gerçekleştirilecek. Böylece katman-2 blok zincir ağı gelişmiş, ZK destekli bir birlikte çalışabilme özelliğine sahip olacak.


Ekip, mevcut sözleşmelerin önceden tasarlandığı şekilde işlediğinden MATIC sahiplerinin veya node’ların herhangi bir işlem yapmasına gerek olmadığını duyurdu.

MATIC tokeni bu gelişmeden etkilendi mi?

Polygon Labs, MATIC tokeninin POL tokenine dönüştürülmesini de içeren Polygon 2.0 sürecini ilk olarak Haziran ayında duyurdu. O dönemde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), piyasanın en büyük kripto para borsaları Binance ve Coinbase’e açtığı davada aralarında MATIC tokeninin de bulunduğu bazı yüksek piyasa değerine sahip kripto varlıkları menkul kıymet olarak tanımlamıştı. Polygon ekibi, o dönem yaptığı açıklamada yükseltmenin MATIC’in düzenleyicilerle yaşanan son olaylarla ilgisi olmadığını dile getirdi.