Optimisim (OP Coin) Nedir ve Nasıl Çalışır?

Estimated read time 3 min read

Katman-2 (Layer-2) blockchain çözümü olan Optimism (OP coin), Ethereum ağı üstünde yer alıyor.

Ethereum ana ağı güvenliğinden yararlanan Optimism projesi (OP Coin), optimistic rollup sistemini kullanarak Ethereum ekosisteminin ölçeklendirilmesine yardımcı olur. Bu sistemde işlemler güvene ihtiyaç duymadan ilk önce Optimism üzerine kaydedilirken, asıl güvenliği sağlamak için Ethereum ekosistemini kullanır

500 milyon doların üzerinde TVL (toplam kilitli varlık) değerine sahip olan Optimism, Ethereum için geliştirilen en büyük ölçeklendirme çözümlerinden biridir. Türev borsası Synthetix (SNX), merkeziyetsiz borsa (DEX) Uniswap (UNI) ve otomatik piyasa yapıcı (AMM) Velodrome (VELO) dahil olmak üzere 97 farklı protokolü himayesinde bulunduruyor. Kullanıcılar, Metamask cüzdan hesaplarını ve ETH gibi tokenlerini ikinci katman hizmetine bağlayarak Optimism protokolünün çözümlerine ulaşabiliyor.

Optimism Kurucusu Kimdir?

Optimism, ekosistemi ileriye taşımak amacıyla çalışan ve kâr amacı gütmeyen Optimism Foundation isimli kuruluş tarafından yönetilmektedir. Tıpkı Ethereum gibi Optimism de kâr hedeflemeyen, herkese açık ve tamamen merkeziyetsiz bir hizmet olmayı amaçlıyor. Optimism, tamamen bağış ve hibelerle finanse ediliyor. Kamuya ait varlıkların büyümesi ve sürdürülebilirliğini sağlamak için çalışan altyapı meydana getirme hedefiyle faaliyetlerini sürdürüyor.

Optimisim çalışma sistemi nasıldır?

Optimism dört temel ilkeye dayanarak çalışıyor:

  • Basitlik
  • Pragmatiklik
  • Sürdürülebilirlik
  • Optimism (İyimserlik)

Optimism, Ethereum ağı için ikinci katman çözümü oluştururken değişken parça sayısını minimuma indirmeyi hedefliyor. Pratikte bu hedef, güvenilirliği kanıtlanmış Ethereum kodunu ve altyapısını kullanmak anlamına geliyor. Dolayısıyla Optimism, kodunu olabildiğince basit tutmayı ve doğrudan mevcut kodlarla çalışmayı amaçlıyor.

Pragmatikliğe vurgu yapan ekosistem, hem kendi ekibinin hem de ekosisteme ilgi duyan kullanıcıların gerçek dünyadaki ihtiyaç ve kısıtlamalarıyla yönlendiriliyor. Bu nedenle Optimism, kademeli biçimde Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile eş değer hale gelmeye odaklanıyor.

Optimism protokolünün tasarım sürecinde uzun vadeli sürdürülebilirlik ön plana çıkıyor ve ölçeklenebilirlik konusunda kısayollara başvurulmuyor. Bu sebepten dolayı “optimistic rollup” sistemi kullanılıyor ve ağı ölçeklendirmek için Ethereum konsensüs mekanizmasından yararlanılıyor. Blokların oluşturulması ve yürütülmesi ikinci katman (Optimistic) üzerinde gerçekleşirken, kullanıcı işlemleri birleştirilerek birinci katmana (Ethereum) gönderiliyor. İkinci katmanda bellek havuzu (mempool) bulunmadığından işlemler gerçek zamanlı biçimde kabul ediliyor veya reddediliyor. Bu sayede, Ethereum konsensüs mekanizması aracılığıyla güvenlik sağlanırken sorunsuz kullanıcı deneyiminin sunulması mümkün oluyor.

İşlemler geçerlilik ispatı (proof of validity) olmadan Ethereum ağına gönderildiği için, belirli süre içinde (an itibarıyla yedi gün) işlemlere itiraz edilebiliyor. Sürecin ardından işlemler nihai biçimde kabul ediliyor. Bu sebepten dolayı, Optimism’den Ethereum’a para gönderme işlemleri yedi günde tamamlanıyor.