OKX, Polygon CDK ile yeni bir ZK Katman-2 ağı piyasaya sürüyor

Estimated read time 3 min read

Kripto borsası OKX ve Polygon Labs bugün, gaz ücretlerini ödemek için OKX’in platform token’ı OKB ile “X1” olarak adlandırılan sıfır bilgi Layer 2 ağı için test ağını başlattı.

OKX, yaptığı açıklamada, yeni Ethereum tabanlı ZK ağı X1’in, OKX’in temel katkı sağlayıcısı olacağı Polygon Zincir Geliştirme Kiti (CDK) ile inşa edileceğini ve “önemli miktarda mühendislik yatırımı yapmayı” planladığını söyledi. Ethereum ölçeklendirme çözümleri için teknoloji yığını geliştirecek.

Şirket, X1’in OKX’in yeni yerel ağı olarak hizmet vereceğini ve ZK kanıtlarından yararlanarak “bir yandan işlem maliyetlerini düşürürken bir yandan da onu son derece güvenli ve ölçeklenebilir hale getireceğini” ekledi.

OKX, “Ağ, Ethereum ile uyumludur ve EVM tabanlı DApp‘lerin kesintisiz ve güvenli bir şekilde konuşlandırılmasına ve geniş bir yelpazedeki akıllı sözleşmeler, cüzdanlar ve araçlarla bağlantıya olanak tanır” dedi.

OKX’in baş inovasyon sorumlusu Jason Lau, yaptığı açıklamada X1’in “kullanıcılarımızı zincir üzerinde ve Web3 dünyasına eğitme ve getirme çabalarımızın önemli bir dayanağı” olacağını söyledi.

Lau, “Bu ölçeklenebilir ve erişilebilir ağ, diğer ağlar ve ekosistemlerle birlikte çalışabilirliği korurken kullanıcı dostu birinci sınıf tüketici Web3 uygulamaları sunmak için X1’i geliştirebilen geliştiriciler için mükemmel” diye ekledi.

CoinGecko verilerine göre, OKX’in platform tokeni OKB’nin fiyatı son yedi gün içinde %17,3 arttı ve yaklaşık 60 dolardan işlem gördü.

Poligon CDK ilgi görüyor
Ağustos ayında Polygon Labs, Ethereum üzerinde sıfır bilgi kanıtlarıyla desteklenen Katman 2 blok zincirlerini geliştirmek için CDK’sını yayınladı. Polygon, CDK’sı kullanılarak dağıtılan Katman 2 blok zincirlerinin, birlikte çalışabilirlik için paylaşılan bir ZK köprüsüne bağlanma yeteneğine sahip olacağını söyledi.

Polygon kurucu ortağı Sandeep Nailwal bugünkü açıklamasında X1’in Polygon CDK teknolojisinden faydalanmasının ileriye doğru önemli bir atılımı temsil ettiğini söyledi. “İleriye bakıldığında, Polygon CDK ile konuşlandırılan zincirler, Polygon CDK ekosistemindeki ZK ile güçlendirilmiş L2’lerden oluşan daha geniş bir ağ içinde birlikte çalışabilir ve bir arada var olabilir.”

Immutable zkEVM, IDEX, Palm Network ve Astar zkEVM dahil olmak üzere birçok Katman 2 halihazırda Polygon CDK ile geliştirilmektedir.