Nike-RTFKT’nin NFT ticareti 1,4 milyar USD’ye yaklaştı

Estimated read time 2 min read

Nike-RTFKT NFT koleksiyonları yaklaşık 1,4 milyar dolar işlem hacmi ve 170 milyon dolar kazanç elde etti.

Geçen ay NFT sahiplerinin sınırlı sayıda Nike-RTFKT spor ayakkabıları sipariş edebildiği bir etkinlik ile NFT ticaretinde 6 katı artışa sebep oldu.

Nike ve RTFKT‘nin, iki yıldan kısa bir süre içerisinde genel olarak bir ayı piyasasıyla karşı karşıya olmasına rağmen, 1 milyar dolardan fazla işlem hacmi ve yüz milyon dolardan fazla üreten bir NFT evreni kazançları ortaya çıkardıkları istatistiklere yansıdı.

Aralık 2021’den bu yana Nike-RTFKT NFT’ler 1,4 milyar dolara yakın işlem hacmi sağladı. Aynı zamanda, RTFKT’nin 2021’in sonlarındaki CloneX-Takashi Murakami avatar NFT düşüşü de dahil olmak üzere iki düzineden fazla toplam koleksiyonundan 170 milyon dolar kazandı.

Bu rakamların büyük bir kısmı, kripto boğa koşusunun en yüksek olduğu dönemde başlatılan CloneX koleksiyonunun başarısı sayesinde elde edilirken, diğer koleksiyonların hacmi ve kazançları hala dikkat çekici. Bazı durumlarda NFT’lere sahip olmak, tüketicilerin spor ayakkabıların içine yerleştirilmiş özel bir kimlik doğrulama etiketiyle birlikte gelen sınırlı sayıdaki Nike’ları sipariş etme fırsatını ortaya çıkardı.

Binlerce spor ayakkabı tutkunu ve hatta NBA’in muhteşem LeBron James’i bile bu fırsatı değerlendirdi.