Dubai, XRP’yi “Tanınan Kripto Token” listesine aldı

Estimated read time 3 min read

Dubai Finansal Hizmetler Otoritesi, Ripple’ı “Tanınan Kripto Tokenlar” listesine eklendiğini duyuran bir “Kripto token tanınma bildirimi” yayınladı.

XRP, Dubai’nin mali düzenleyicisi Dubai Finansal Hizmetler Otoritesi özel bir ekonomik bölge olan Dubai Uluslararası Finans Merkezi (DIFC) içinde kullanılmak üzere tanınmış kripto para birimi olarak onayladı. Ripple, “DIFC içindeki lisanslı sanal varlık firmaları artık XRP’yi sanal varlık hizmetlerine dahil edebilecek ” diye açıklama yaptı ve bölgede bulunan kurumların “daha hızlı, daha verimli küresel değer alışverişini hızlandırmak için” artık XRP’den yararlanabileceğini ekledi.


Ripple Perşembe günü yaptığı açıklamada, Dubai Finansal Hizmetler Otoritesi’nin (DFSA), XRP’nin Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Dubai’de özel bir ekonomik bölge olan Dubai Uluslararası Finans Merkezi’nde (DIFC) kullanılmasını onayladığını duyurdu. DFSA, DIFC’nin mali düzenleme kurumudur.

Dubai Financial Services Authority

XRP Tanınmış Kripto Tokenı Oldu

Dubai Finansal Hizmetler Otoritesi ayrıca XRP ve Toncoin’in (TON) “Tanınan Kripto Tokenlar” listesine eklendiğini duyuran bir “Kripto token tanınma bildirimi” yayınladı. Düzenleyici şu açıklamayı yaptı: “Tanınma, bu bildirimin tarihinden itibaren yürürlüğe girer ve bir sonraki duyuruya kadar yürürlükte kalır.”

DFSA’nın Tanınan Kripto Tokenları listesi artık beş kripto para biriminden oluşuyor: Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), Toncoin (TON) ve Ripple (XRP). Listede TON ve XRP’nin 2 kasımda, BTC , ETH ve LTC’nin ise daha önce eklendiği belirtiliyor.

DFSA harici başvuruları açtığından beri XRP, rejim tarafından onaylanan ilk sanal varlık oldu. XRP, DFSA’nın sanal varlıklar rejimi kapsamında daha önce onaylanan varlıklar olarak BTC, ETH ve LTC’ye katılıyor.

Ripple ayrıca, şirketin “Dubai’nin yenilikçi düzenlemeleri, geniş ağı ve önde gelen küresel finans merkezi olarak itibarı nedeniyle” 2020’deki Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) genel merkezinin yeri olarak DIFC’yi seçtiğini açıkladı. Firma, müşterilerinin yaklaşık %20’sinin bu bölgede bulunduğunu kaydetti.

Dubai’deki bir diğer bağımsız düzenleyici olan Sanal Varlıklar Düzenleme Otoritesi (VARA) da kripto alanında faaliyet gösteriyor. Web sitesinde VARA’nın, “Özel Kalkınma Bölgeleri ve Serbest Bölgeler dahil ancak Dubai Uluslararası Finans Merkezi hariç Dubai Emirliği’ndeki tüm bölgelerde” kripto varlıklarını ve kripto faaliyetlerini denetlemekten ve düzenlemekten sorumlu olduğu belirtiliyor.