Magic Eden ve Yuga Labs, Ethereum NFT pazarını başlatıyor

Estimated read time 2 min read

Magic Eden, üreticilerin telif haklarını sözleşmeye bağlı olarak zorunlu kılan Ethereum NFT’leri için bir pazar yeri başlatmak amacıyla Yuga Labs ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Pazarın yıl sonuna kadar açılması planlanıyor.

Solana merkezli NFT pazar yeri Magic Eden, üreticilerin telif haklarını ödüllendiren Ethereum NFT’ler için yeni bir pazar yeri açmak amacıyla Bored Ape Yacht Club ve Cryptopunk NFT koleksiyonlarının arkasındaki şirket olan Yuga Labs ile ortaklık kurduğunu duyurdu.

Magic Eden duyurusunda , pazarın “yıl sonuna kadar” faaliyete geçeceğini söyledi. Yuga Labs, bu çabayı “sözleşmeye bağlı olarak içerik oluşturucuların telif haklarını onurlandırmak zorunda olan ilk büyük ETH pazarı” olarak nitelendirdi .

Duyuru, Magic Eden‘in, NFT topluluğunun öfkesine yol açan bir hareketle, NFT satıcıları için telif ücreti ödemeyi isteğe bağlı hale getireceğini ilk kez duyurmasından sadece bir yıl sonra geldi. O dönemde kurucu ortak Zhuoxun “Zedd” Yin, kararı bir mahkum ikilemine benzetmişti.

Yuga Labs için ortaklığın motivasyonu, şirketin Ağustos ayında OpenSea ile bağlarını, platformun telifsiz bir modele geçme kararı üzerine Şubat 2024’e kadar kesmeyi planladığını açıklamasının ardından açık bir şekilde ortaya çıktı . İsteğe bağlı telif ücretleri, Yuga Labs’ın gelirinin son aylarda düşmesine neden oldu.