Sam Bankman-Fried, FTX dolandırıcılık davasında suçlu bulundu

Estimated read time 2 min read

ABD Başsavcısı Damian Williams, Sam Bankman-Fried’ın suçlarını “kendisini kriptonun kralı yapmak için tasarlanmış milyarlarca dolarlık bir plan” ve Amerikan tarihindeki en büyük mali dolandırıcılıklardan biri olarak nitelendirdi.

Eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, yaklaşık dört saat süren müzakerelerin ardından New York’taki ceza davasında jüri üyeleri tarafından yedi suçlamanın hepsinde suçlu bulundu.

Bankman-Fried, iki elektronik dolandırıcılık, iki elektronik dolandırıcılık komplosu, bir menkul kıymet dolandırıcılığı, bir emtia dolandırıcılığı komplosu ve bir kara para aklama komplosundan suçlu bulundu.

Kendisi, 28 Mart 2024’te New York Bölge Hakimi Lewis Kaplan tarafından verilecek ceza için mahkeme karşısına çıkacak. Hükümet savcıları bir ceza önerecek ancak son sözü yargıç söyleyecek.

Bankman-Fried’ın suçlarının her biri en az 5 ve en çok 20 yıl hapis cezası gerektirirken, elektronik dolandırıcılık, elektronik dolandırıcılık komplosu ve kara para aklama komplosu da en fazla 20 yıl hapis cezası gerektiriyor.

New York Güney Bölgesi ABD Savcısı Damian Williams, mahkeme dışında düzenlediği basın toplantısında, Bankman Fried’ın suçlarını “kendisini kriptonun kralı yapmak için tasarlanmış milyarlarca dolarlık bir plan” ve Amerikan tarihindeki en büyük mali dolandırıcılıklardan biri olarak nitelendirdi.

Bankman-Fried’ın avukatı Mark Cohen yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Jürinin kararına saygı duyuyoruz. Ancak sonuçtan büyük hayal kırıklığı yaşadık. Bay Bankman Fried masumiyetini koruyor ve kendisine yöneltilen suçlamalarla güçlü bir şekilde mücadele etmeye devam edecek.”