Kripto para birimi SKALE (SKL) coin nedir ve nasıl çalışır?

Estimated read time 6 min read

SKALE Network, merkezi olmayan uygulamalar (dApp) geliştirme için platformu kullanan yüksek hacimli geliştiriciler nedeniyle Ethereum ağında meydana gelen tıkanıklığa bir çözüm sunuyor.

SKALE Ağı (SKL) Nedir?

SKALE Ağı, Ethereum ağındaki yavaşlığı gidermek için yan zincir ortamı oluşturan Katman-2 ölçeklendirme çözümüdür. Geliştiricilerin, Ethereum ana ağı yerine SKALE elastik yan zincirlerini kullanırken, ağ üzerinde merkezi olmayan uygulamaları barındırmasına ve geliştirmesine olanak tanır.

Ethereum geliştirici ekibi, tüm Dapp’ler, işlemler ve akıllı sözleşme işlemleri için daha hızlı işlemlere ve ölçeklendirmeye olanak sağlayacak Ethereum 2.0 geliştirmeleri üzerinde çalışıyor. Ethereum, Proof of Work’ten daha verimli Proof of Stake protokolüne geçerken, SKALE, projenin adını haklı çıkaracak şekilde ağ üzerinde ölçeklendirme için geçerli bir çözümü temsil ediyor.

Kullanıcılar, Dapp’leri için yapılandırılabilir bir Elastik Zincir oluşturmak amacıyla protokolleri, kullanılan yan zincirin boyutunu, sanal makineyi, ana blok zincirini ve güvenlik önlemlerini seçerek Dapp’ler oluşturmak için uygun bir ortam düzenlemek üzere belirli yan zincirler tanımlayabilir.

Böylece SKALE Ağı, Ethereum platformuyla birlikte çalışabilen ve uyumlu, yüksek düzeyde ölçeklenebilir bir altyapı oluşturarak Dapp geliştiricilerinin aylık abonelik ödediği bir Elastik Yan Zincirler ağı oluşturuyor. Bu tür altyapı ve spesifik yan zincirlerin kullanılması sayesinde SKALE, Ethereum ağındaki Dapp’lerin performansını düşük gecikme ve yüksek verimle artırırken, aynı zamanda yan zincir ekosistemi içinde daha hızlı işlemlere olanak tanıyor.

SKALE Ağı Nasıl Çalışır?

SKALE Network projesinin en önemli unsuru Elastik Yan Zincirlerin kullanılmasıdır. Elastik Yan Zincirler, başka bir blockchain ortamıyla, bu durumda Ethereum platformuyla entegre olan bağımsız blockchain sistemleri olarak çalışır. Kullanıcılar ihtiyaçlarına uygun yan zincirleri tanımlayabildiğinden bu oluşumlara “Elastik Yan Zincirler” adı verilmektedir. Geliştiriciler, Dapps için kullanmak istedikleri yan zinciri belirli spesifikasyonlara uyacak şekilde ayarlayabilir, böylece fikir birliği protokollerini, sanal makineleri, ana blok zincirini seçebilir ve yan zincirdeki güvenlik protokolünü tanımlayabilirler.

Yan zincir tanımlandıktan sonra geliştiriciler, merkezi olmayan uygulamaları geliştirmek ve barındırmak için yan zincirleri kullanmak üzere aylık abonelikler ödeyebilir. Yan zincirlerdeki akıllı sözleşmeler, ana ağ sözleşmeleriyle iletişim kurar; bu, Ethereum platformu ile SKALE yan zincirleri arasındaki birlikte çalışabilirliğin nasıl kurulduğunu gösterir. Kullanıcılar elastik yan zincirleri kullanırken Ethereum ana ağına erişmeye devam edebilirler.

SKALE ayrıca işlemleri yan zincirler aracılığıyla gerçekleştirebilir, aynı anda birden fazla işlemi doğrulayabilir ve ardından bunları toplu doğrulama için Ethereum’a geri gönderebilir. SKALE, ağ tıkanıklığı zamanlarında işlemlerin hızlandırılmasına bu şekilde yardımcı olur. SKALE yan zincirleri aynı zamanda Dapps’i test etmek için de uygundur çünkü ana ağa bakan Dapp, bir hata veya çökme durumunda etkilenmeyecektir.

SKALE Network’ün Kurucuları Kimlerdir? (SKALE Ağının Tarihçesi)

SKALE Network resmi olarak 2018 yılında faaliyete geçti ve Jack O’Holleran ve Stan Kladko tarafından kuruldu; her iki kurucunun da blockchain ve kriptografi alanında deneyimi var.

O’Holleran’ın makine öğrenimi, blockchain teknolojisi ve yapay zeka konularında güçlü bir geçmişi varken Kladko’nun kurumsal altyapı teknolojileri ve kriptografi alanında neredeyse yirmi yıllık deneyimi var. Stan Kladko aynı zamanda Ethereum Vakfı ve Ethereum araştırmalarına en çok katkıda bulunanlardan biridir.

SKALE Ağını Benzersiz Kılan Nedir?

SKALE Network’ü benzersiz kılan şey, GAS fiyatlarının yükseldiği ve Dapp’lerin yönetimi ve erişiminin pahalı hale gelebildiği Ethereum ağındaki tıkanıklık sırasında Dapp’lerin işletimi için daha düşük maliyetler sunabilmesidir. Projenin benzersizliği, SKALE’nin platformda trafiğin yoğun olduğu zamanlarda doğrulama sürecini hızlandırarak işlemler için hızlı bir işlem sunması gerçeğine de yansıyor.

SKALE aynı zamanda artan depolama kapasitesini kolaylaştırır ve işlev bozuklukları veya hatalar durumunda ana ağı etkilemeden kullanıcıların yeni özellikleri test edebileceği ölçeklenebilir bir ortam yaratır. Daha hızlı işlemler, etkili ölçeklendirme, hızlı üretim ve düşük gecikme süresi, SKALE’yi benzersiz ve alakalı bir proje yapan unsurlardır.

Dolaşımda Kaç SKALE Network (SKL) Coin Var?

Şu anda dolaşımda yaklaşık 5 milyar SKL bulunmaktadır . SKALE Ağı, enflasyonla mücadele mekanizması görevi gören sınırlı bir toplam arza sahiptir. Gelecekte SKALE Ağında kullanılan merkezi olmayan yönetişim modeli aracılığıyla aksi yönde oy verilmediği sürece, toplam arz tükendikten sonra yeni SKL basılmayacaktır. SKALE’nin maksimum arzı 7.000.000.000 SKL’dir .

Dolaşımdaki SKL coin sayısı ile SKALE Network’ün piyasadaki mevcut fiyatının çarpımı SKALE Network’ün piyasa değerini verir. Piyasa değeri, SKL’nin piyasadaki diğer kriptolarla karşılaştırıldığında sıralamasını belirler ve aynı zamanda pazar payını ve hakimiyetini de tanımlar.

Diğer Teknik Veriler

SKALE Ağı, ağdaki işlemleri ve işlemleri desteklemek için düğümleri kullanırken, düğüm ekosistemi alt düğümlere ve Düğüm Çekirdeklerine bölünmüştür. Düğüm Çekirdekleri, ağdaki düğümlerin işlevlerini ve operasyonlarını denetlemekten sorumludur ve kullanıcıların SKL tokenlerini stake etmesi, yatırması, çekmesi ve talep etmesi için arayüz sağlar. Alt düğümler ağa esneklik kazandıran şeylerdir. Alt düğümler, fikir birliği mekanizması işlevlerine katılır, Ethereum Sanal Makinesini çalıştırır ve birlikte çalışabilirlikten sorumludur. Alt düğümler, yan zincirleri ve Ethereum ağını birbirine bağlayan, aynı zamanda bir yan zincirler ağı oluşturan birlikte çalışabilirlik işlevi aracılığıyla zincirler arası iletişimi sağlar.

SKL, SKALE protokolünün yardımcı tokenidir ve çok amaçlıdır; kullanıcıların yan zincir abonelikleri için ödeme yapmasına, ağda barındırılan Dapps’e erişmesine, işlem yapmasına, stake etmesine ve ağ yönetimine katılmasına olanak tanır.

SKALE Ağı Nasıl alınıp satılabilir?

SKL tokeni stake etme ve doğrulayıcı düğümleri teşvik eden ödül sistemi için kullanılırken, SKL ayrıca kar elde etmek için piyasada alınıp satılabilir.