Birleşik Krallıktan yatırım fonları tokenizasyonu için onay

Estimated read time 3 min read

Birleşik Krallık Hazinesi ve mali düzenleyici FCA ile yapılan işbirliği, yatırım fonları yönetiminde verimliliği, şeffaflığı ve uluslararası rekabet gücünü artırmayı amaçlıyor.

Ticaret kuruluşu The Investment Association’a göre, hükümet varlık yönetimi endüstrisi için blockchain teknolojisinden yararlanmaya istekli olduğundan, Birleşik Krallık yatırım fonları tokenizasyonu onayı verildi.

Birleşik Krallık Hazinesi, mali düzenleyici Mali Davranış Otoritesi (FCA) ve BlackRock gibi yatırım yöneticilerinin işbirliğiyle gerçekleştirilen ilk aşama, bugün hükümetin Varlık Yönetimi Görev Gücü yol haritasının Teknoloji Çalışma Grubunun bir parçası olarak yayınlandı. “Birleşik Krallık Fon Tokenizasyonu – Uygulama Planı” raporu, firmaların hemen uygulayabileceği mevcut yasal ve düzenleyici çerçeve içinde çalışmak üzere tasarlanmış tokenizasyon için temel bir modelin ana hatlarını çiziyor.

Model, FCA onaylı yatırım fonların, yalnızca ana yatırım varlıklarını içeren yatırım portföyleri ve geleneksel değerleme ve ödeme süreçlerini sürdürmeleri gibi belirli kriterleri karşılamaları koşuluyla, işlemler için tokenizasyonu benimsemelerine olanak tanıyor.

Legal & General Investment Management Çalışma Grubu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Michelle Scrimgeour, “Yatırım fonları tokenizasyonu, daha fazla verimlilik ve likidite, gelişmiş risk yönetimi ve daha özel portföyler oluşturulmasını sağlayarak sektörümüzün işleyişinde devrim yaratma konusunda büyük bir potansiyele sahip. Birleşik Krallık’ın teknolojik gelişmede ön saflarda yer alması hayati önem taşıyor.” dedi.

FCA Uluslararası Piyasalar ve İcra Direktörü Sarah Pritchard, “Tokenizasyon için ileriye dönük bir yol tanımlayan ve önerilen temel modelin benimsenmesinin önünde önemli bir düzenleyici engel olmadığı sonucuna varan raporu bugün memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

Haber, İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt’ın bu hafta başlarında yaptığı ve Dijital Menkul Kıymetler Sandbox girişimi aracılığıyla ülkenin dijital varlık sektörünü genişletmeye yönelik mevzuatın ana hatlarını çizen bir duyurunun ardından geldi.

Dijital Menkul Kıymetler Korumalı Alanı, dijital varlıkların finansal piyasalarda benimsenmesini kolaylaştırmayı amaçlamaktadır ve 2024’ün ilk çeyreğinde başlaması beklenmektedir. FCA’nın Ağustos ayında başlatılan ve firmaları dijital ürün geliştirmenin ilk aşamalarında desteklemeyi amaçlayan Dijital Korumalı Alanından farklıdır.

Haziran ayında İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, kripto işletmelerinin İngiltere’de nasıl kayıt olması ve faaliyet göstermesi gerektiğine ilişkin düzenleyici netlik sağlama arzusunu dile getirerek ülkeyi bir web3 merkezine dönüştürme planlarını duyurdu.