JPMorgan, JPM Coin ile otomatik ödemeleri kullanıma sunuyor

Estimated read time 2 min read

JPMorgan, JPM Coin adı verilen blockchain tabanlı ödeme sistemi aracılığıyla programlanabilir ödemeleri veya ödemelerin otomatik olarak yürütülmesini hayata geçirdi.

Onyx Coin Sistemleri başkanı Naveen Mallela, JPMorgan’ın blockchain iş birimi Onyx’in bugün genel kullanılabilirlik için yeni özelliği başlattığını söyledi. Mallela, “Bu, programlanabilirliğin her zaman kutsal kâse olduğu JPM Coin’in evriminde önemli bir dönüm noktasına işaret ediyor” dedi.

Programlanabilir ödemeler, işlemleri önceden belirlenmiş kurallara göre otomatikleştirerek manuel kontrol ihtiyacını ortadan kaldırır. Bu, işlemleri hızlandırır ve hafta sonları ve tatil günleri gibi hazinenin kapalı olduğu zamanlarda ekstra fon ayırma zorluğunu ortadan kaldırır. (JPM Coin 7/24 çalışır.)

Programlanabilir ödemeler JPMorgan’ın kurumsal müşterilerinin kullanımına açıktır ve onların hazine işlevlerini iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Örneğin, faiz oranları daha yüksek olduğunda bu özellik daha çekici hale gelir ve potansiyel olarak hazinedarların mevduattan daha fazla gelir elde etmesine olanak tanır. Bu özellik aynı zamanda vadesi geçmiş ödemelerin ele alınmasında veya teminat çağrılarının karşılanmasında da yardımcı olur.

JPMorgan, 2021 yılında öncü ortağı Siemens AG ile programlanabilir ödemeleri test etmeye başladı. Alman teknoloji grubu bu hafta potansiyel eksiklikleri gidermek için programlanabilir ödemelerden faydalandı ve JPMorgan özelliğinin resmi lansmanını gerçekleştirdi. Önümüzdeki haftalarda FedEx ve Cargill adlı iki şirketin de bu özelliği kullanması bekleniyor.

JPMorgan, kurumsal müşterilerin blockchain tabanlı ödemeler yapabilmesini sağlamak için 2019 yılında JPM Coin’i piyasaya sürdü. Geçen ay, JPM Coin günlük işlemlerde 1 milyar dolarlık işlem gerçekleştirerek bir dönüm noktasına ulaştı. Ancak bu miktar, JPMorgan’ın geleneksel platformları aracılığıyla günlük olarak gerçekleştirdiği 10 trilyon dolarlık ödemelerle karşılaştırıldığında hala çok küçük. JPMorgan ayrıca gelecekte JPM Coin ödeme sistemini perakende tüketicilere de genişletmeyi planlıyor.