Aave, Polygon’da merkeziyetsiz sosyal grafik Lens v2’yi tanıttı

Estimated read time 2 min read

Web3 yazılım teknolojileri firması Aave Companies, sosyal protokol Lens’in ikinci versiyonunu bugün İstanbul’da düzenlenen ETH Devconnect etkinliğinde ana ağ üzerinde tanıttı.

Yapılan açıklamaya göre güncelleme, geliştiricilerin yeni sosyal deneyimler oluşturmasını ve daha hızlı para kazanmasını sağlamak için geliştirilmiş şekillendirilebilirlik ve diğer yükseltmeleri içeriyor. Ekip, 11 milyon sosyal bağlantı ve 34 milyondan fazla sosyal etkileşim de dahil olmak üzere tüm uygulamaların ve Lens V1 profillerinin V2’ye taşındığını söyledi.

Lens Protokolü kurucusu ve CEO’su Stani Kulechov, “Lens V2, Lens’in evrimindeki bir sonraki bölümdür” dedi. “V1’in amacı, erken dönem web3 sosyal ağlarını başlatmak ve bunun sonucunda Lens ekosistemine fayda sağlayan yaratıcılık, deneme ve yeni keşif araçları sağlamaktı. V2 ile giderek daha modüler bir Lens tasarımına doğru ilerliyoruz; sosyal ilkeller sağlayarak inşaatçılara web3 sosyal entegrasyonu konusunda daha fazla özerklik ve esneklik vererek bir sonraki inovasyon dalgasını teşvik ediyoruz.”

Mayıs 2022’de Polygon’da başlatılan Lens Protokolü, sosyal medya platformları oluşturmak için kullanılan merkezi olmayan bir sosyal grafiktir. NFT’ler ve zincir üstü veriler aracılığıyla sosyal medya etkinliklerinin depolanmasını kolaylaştırır. Lens V2’ye yönelik planlar ilk olarak Temmuz ayında açıklandı .

Gelişmiş özellikler ve para kazanma araçları

Halen beta aşamasında olan Lens V2’nin Polygon ana ağında piyasaya sürülmesi, web3 yerel bağımsız sosyal ilkellerden oluşan bir paket sunarak geliştiricilere web3 destekli özellikleri mevcut herhangi bir uygulamaya dahil etmek için yeni araçlar sunuyor.

V2’nin temel özelliklerinden biri, geliştiricilerin sosyal deneyimler ve para kazanma yöntemlerini daha verimli bir şekilde oluşturmasına olanak tanıyan gelişmiş şekillendirilebilirliğidir. Kullanıcılar artık tanıtıcıları profillerden bağımsız olarak aktarabilir ve sosyal eylemleri farklı cüzdanlara devredebilir. Profiller bir veya daha fazla kişi, çoklu imza veya DAO tarafından yönetilebilir ve kullanıcıların Lens’i kullanmak için günlük cüzdanlarını kullanırken tanıtıcılarını soğuk bir cüzdanda saklamalarına olanak tanıyarak güvenliği artırır.