Immutable X (IMX Coin) Nedir? IMX Coin Yorumları

Estimated read time 4 min read

Immutable X (IMX Coin), ikinci katman blockchain çözümü. NFT ölçeklendirmesi yapan protokol, Ethereum üzerinde çalışıyor.


Immutable X (IMX Coin) tarafından geliştirilen blockchain, Ethereum’un düşük ölçeklenebilirliği, zayıf kullanıcı deneyimi, likidite azlığı ve düşük geliştirici deneyimi gibi sınırlamaları ortadan kaldıyor. Bunun yerine kullanıcılar, NFT üretirken ya da alım satım yaparken Gas ücreti ödemeden ve güvenlikten ödün vermeden işlem gerçekleştiriyor. Üstelik gerçek zamanlı işlem ve yüksek ölçeklenebilirlikten yararlanıyor. Immutable X bunu başarmak için, Vitalik Buterin‘in Ethereum ağındaki “her özelliği kullanan” diye tabir ettiği teknoloji STARK zk-rollup ile oluşturuldu.

Bu teknoloji sayesinde kullanıcılar, ERC-20 ve ERC-721 gibi tokenleri büyük ölçeklerde oluşturup dağıtabiliyor. Immutable X üzerinde inşa edilen bir proje olan Gods Unchained oyununun yönetmeni Chris Clay, Immutable X sayesinde yapımlarının, daha önce yapılması imkansız olan yeni nesil bir meta sistemini uygulayabilir hale geldiklerini belirtti. Bu şekilde Immutable X, hem kullanıcı hem de geliştiriciler için birinci sınıf deneyim meydana getirmeyi hedefliyor.

Immutable X Kurucusu Kim?

Immutable X (IMX Coin); daha önce milyar dolarlık bir e-ticaret şirketinde yazılım geliştirme ekibine liderlik eden James Ferguson ve Thiel üyesi olan kardeşi Robbie Ferguson tarafından kuruldu. Her ikisi de Forbes dergisinin 30 yaş altındaki 30 girişimci listesinde yer almayı başardı.

Ekip içinde blockchain, FAANG, finans, fintech ve yönetim danışmanlığı gibi farklı alanlarda deneyim kazanmış 100’den fazla isim yer alıyor. 2018 yılındaki tohum yatırımlarının ardından Eylül 2019’da A serisi yatırım turunda 15 milyon dolar fon elde edildi. Yatırımcılar arasında Coinbase, Naspers, Nirvana Capital, Apex Capital Partners, Continue Capital ve Galaxy Digital gibi blockchain yatırımlarıyla adlarından söz ettiren isimler bulunuyordu.

Immutable X Neden Farklı?

Immutable X, zk-rollup özelliğini kullanan ve yalnızca NFT’lere odaklanan ikinci katman çözümlerden biri olarak ön plana çıkıyor. Ölçekleme çözümü olarak bilinen zk-rollup sayesinde proje, Ethereum ekosistemindeki en teknolojik protokoller arasında yer alıyor. Saniyede 9 binden fazla işlem vadeden Immutable X, bu hızı sağlayabilmesi durumunda, gelecekte ilk akla gelen “NFT blockchain ağı” olma şansına sahip.

Bu vaadi yerine getirmek üzere çalışan en önemli bileşen API ayırma katmanı olarak tarif ediliyor. Immutable X üzerinde NFT üretimi, alım satımı ve transferi gibi her türden etkileşim, REST API sayesinde basit bir API çağrısı biçiminde gerçekleşiyor. Şirket bu özelliğin, alandaki yerleşik oyun ve içerik şirketleri gibi yeni katılımcıları çekmek adına kilit öneme sahip olduğunu düşünüyor.

Dolaşımda Kaç Immutable X (IMX Coin) Var?

ERC-20 standardında çalışan IMX, protokolün yerel yardımcı program tokeni. Tokenin üç temel kullanım alanı ücret ödemeleri, stake etme ve yönetişim şeklinde. Protokol ücretlerinin yüzde 20’si IMX olarak ödeniyor. Kullanıcılar, ağ ücretlerinden pay almak adına IMX token stake edebiliyor. Token sahipleri ellerinde IMX coin tutarak yönetimde söz sahibi olabiliyor. Toplam IMX arzı 2 milyar seviyesinde ve token dağılımı aşağıdaki gibi:

  • Yüzde 51,74 – Ekosistemin gelişimine: Kullanıcı ödülleri, geliştiricilere verilen hibe, likidite sağlanması ve pazarlama.
  • Yüzde 25 – Proje gelişimine
  • Yüzde 14,26 – Özel satışlara: Bir yıl bekleyişin ardından, iki yıl içinde her ay belli oranda ödenecek biçimde.
  • Yüzde 5 – Açık satışlara: Altı ay boyunca sürecek
  • Yüzde 4 – Vakfa: Bir yıl bekleyişin ardından dört yıl boyunca her ay ödenecek biçimde, ekosistem gelişimiyle ilgili girişimlere likidite sağlanması.