ICP Coin Nedir, ICP Coin yorum ve yenilikleri

Estimated read time 2 min read

ICP Coin – Internet Computer Nedir?

ICP Coin – Internet Computer, kamuya açık İnternet’e özerk sunucusuz bulut işlevselliği ekler; akıllı sözleşmelerin bir evrimi olan “kutu yazılımı” kullanarak hemen hemen her sistemi veya hizmeti tamamen merkezi olmayan bir ağ üzerinde oluşturmayı mümkün kılar.

Web3 hizmetleri ve kurumsal sistemler, doğrudan ölçeklenen, merkezi olmayan, halka açık bir ağ olan Internet Computer üzerinde oluşturulabilir.

Web3 işlevselliğini destekleyen, bozmaya karşı dayanıklı olan ve dış dünyayla güvenilir bir şekilde etkileşime girebilen sosyal ağları, medya akışını ve daha fazlasını sağlamaya yönelik ortaya çıkarılmış bir projedir.

ICP Coin Node Sağlayıcıları

Node makineleri adı verilen standartlaştırılmış donanım aygıtları, dünya çapında farklı veri merkezlerinden, coğrafyalardan ve yargı bölgelerinden node sağlayıcıları adı verilen bağımsız taraflar tarafından çalıştırılır. Node sağlayıcıları, bağımsız servis sağlayıcılar ve omurga sağlayıcılarının eşleme ücreti kazanmak için yönlendirme cihazlarını çalıştırması gibi, tokenleştirilmiş ödüller kazanmak için donanımlarını çalıştırırlar.

Subnet Blockchain

ICP protokolü, node makinelerini, kurcalamaya dayanıklı kutuların barındırılması için kapasite ekleyen yüksek verimli alt ağ blok zincirlerinde birleştirir. Internet Computer, node’lara alt ağlara katılma veya ayrılma talimatı veren, Ağ Sinir Sistemi adı verilen, izin gerektirmeyen otomatik bir yönetim sistemine sahiptir.

ICP Coin yorumu

ICP coin piyasaya ilk çıktığı zamanlarda yüksek bir değerlemeye sahipti. Mayıs 2021’de yola çıkan proje 400 USD bandında geziniyordu. Sonrasında gelen ayı piyasası ile değeri düşmeye başladı. 2023 sonunda bir boğa sinyali ile eski günlerine dönmek için atağa geçmeye hazırlanıyor.