Grayscale, ETF onayı onayı almak için yeniden SEC’e başvurdu.

Estimated read time 2 min read

Grayscale, mahkeme kararının ardından spot bitcoin ETF onayı almak için yeniden SEC’e başvurdu.

Amerikan düzenleyici kurulu ile varlık yönetimi şirketi arasındaki hukuki mücadele geçen yıla dayanıyor. Grayscale, Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) için spot Bitcoin ETF’ye dönüşümünü isteyen bir başvuru yapmıştı. Dönüşüm niyeti, yatırım şirketinin ana Trust ürünlerini ETF’lere dönüştürme planının bir parçasıdır.

Başvurunun onaylanması, Grayscale’in GBTC’den daha etkili bir şekilde Bitcoin’in fiyatını takip eden bir Bitcoin destekli varlık sunmasına izin verecektir. Ajans geçen yıl Grayscale’in talebini reddettikten kısa bir süre sonra yatırım şirketi SEC’e karşı dava açtı.

Bir yıllık hukuki bir mücadeleden sonra, Grayscale Ağustos ayında üç yargıç tarafından yönetilen federal bir mahkemeden tarihi bir zafer elde etti. Yargıçlar, SEC’nin Grayscale’in spot Bitcoin ETF talebini onaylama konusunda devam eden gecikmesini “keyfi” olarak nitelendirdiler ve onaylaması gerektiğini belirttiler.

Ağustos ayındaki Grayscale’i destekleyen mahkeme kararı sonrasında, finansal düzenleyici, bir konunun bir yargıç veya küçük bir yargıç paneli yerine tüm mahkeme yargıçlarının bir araya gelerek bir meseleyi kararlaştırdığı bir tür olan bir “en banc” mahkeme duruşması için başvurma hakkına sahipti ve 45 günlük bir süresi vardı.